Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

TWÓJ WYBÓR - MOJA NADZIEJA

TWÓJ WYBÓR - MOJA NADZIEJA

11 kwietnia 2024 roku w godzinach 9:00-12:00 w holu naprzeciwko biblioteki w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu zostanie zorganizowany punkt rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku w ramach akcji #KOMÓRKOMANIA stworzonej przez fundację DKMS

 

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego - jej działalność na terenie Polski trwa nieprzerwanie od 2008 roku i  w tym czasie udało się zarejestrować ponad 1 800 000 Potencjalnych Dawców Szpiku. W naszej szkole, już od 2016 roku, klasy biologiczne pod opieką Pani Profesor Anny Stopyry organizują coroczne punkty stacjonarne, podczas których rejestrowani są Potencjalni Dawcy - a wśród nich nauczyciele, wychowawcy, pracownicy placówki, rodzice i uczniowie, którzy ukończyli 18. rok życia.

 
Jednak - nowi Dawcy wciąż są potrzebni. Im większa jest liczba osób zarejestrowanych w bazie Potencjalnych Dawców Szpiku, tym większe są szanse na znalezienie “bliźniaka genetycznego”. Co prawda nie łączą Was więzy krwi, ale łączy Was…krew! W misję DKMS zaangażowanych są miliony osób, które postanowiły podarować Pacjentom z całego świata - niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy statusu ekonomicznego - szansę na uratowanie życia. 

 

A teraz wyobraźmy sobie, że co roku z mapy Polski znika miasto… 

Każdego roku z bazy fundacji DKMS ubywa około 15 tysięcy Potencjalnych Dawców Szpiku i komórek macierzystych na skutek m.in. zmiany stanu zdrowia czy braku możliwości kontaktu. To mniej więcej tyle, ile mieszkańców liczą średniej wielkości miasta. W takim mieście nie znajdzie się pomocy… Za to My możemy pomóc - niewiele trzeba, by ocalić komuś życie. 

W Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi.
Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepianie szpiku. Potencjalnym Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek:

  • pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, 
  • o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI (brak wagi minimalnej), 
  • świadomy swojej decyzji, 
  • mieszkający na stałe na terenie Polski,
  • po raz pierwszy rejestrujący się jako Dawca szpiku. 

Najważniejsze, by dana osoba była w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiała na poważne choroby przewlekłe i nie należała do żadnej z grup ryzyka. 

 

“Będziemy nadal walczyć o Pacjentów - edukować i propagować ideę dawstwa, rejestrować nowych Potencjalnych Dawców szpiku oraz zbierać fundusze. Cokolwiek co jest konieczne, aby marzenie stało się rzeczywistością"- Katharina Harf, współzałożycielka pierwszego międzynarodowego oddziału DKMS w USA

 

Serdecznie zapraszamy do dołączenia się do tej niebywale szlachetnej inicjatywy - widzimy się już w punkcie rejestracji, gdzie pomożemy Wam w procesie dołączenia do grona 

Potencjalnych Dawców Szpiku, a wcześniej - na prelekcji do samego wydarzenia, która odbędzie się 4 kwietnia na 3 i 4 godzinie lekcyjnej, na której klasa 3b biologiczno-medyczna odpowie na wszelkie nurtujące Was pytania. 

 

                             BO W CZERWIENI KRWI - NADZIEJA NA ŻYCIE TKWI! 

Tekst: Aleksandra Turczanik, Zuzanna Świętanowska
Data dodania: 2024-04-03 12:16:18
Data edycji: 2024-04-04 23:07:30
Ilość wyświetleń: 236

Europrojekty

Poznaj nasze projekty międzynarodowe
Więcej informacji

Blog uczniowski

Giełda Talentów – odkrywaj, twórz, inspiruj
Więcej informacji

Sport w szkole

Sukcesy sportowe i wydarzenia w szkole w zasięgu ręki
Więcej informacji

Konkursy

Zapoznaj się z ofertą naszych konkursów
Więcej informacji

Kalendarz

Współpracujemy z

"Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce"

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej