7.06.2023r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Erasmus+ "Telef-on czy telef-off. Prewencja fonoholizmu w szkole". Na konferencji reprezentowali naszą szkołę Pan Dyrektor Antoni Szostek, pedagog szkolny Pan Adam Magryta, koordynator projektu Katarzyna Kozik oraz Nadia Tarajko z klasy 2 f i Bernard Waleczko z klasy 2d.
Konferencję otworzył dyrektor ZSP Nr 5 Pan Antoni Turzyniecki, witając gości z włoskich szkół, głos zabrał też dyrektor III LO pan Antoni Szostek. Wszystkich powitała również Pani dyrektor szkoły Istituto Omnicomprensivo "L. Lilio" Graziella Spinali. Na konferencji omówiliśmy problem fonoholizmu, podsumowując nasze działania. Wykład "Fonoholizm czy pasja? Z czego wynika nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież" został wygłoszony przez Panią Martę Mamełkę, pedagoga specjalnego z ZSP NR 5. Następnie Pani pedagog Małgorzata Demczuk przedstawiła wyniki badań na temat uzależnienia od nowych technologii przeprowadzonych wśród młodzieży szkoły rolniczej. Głos zabrała również Nadia Tarajko z klasy 2f III LO, która po włosku omówiła zagrożenia związane z fonoholizmem oraz przedstawiła przydatne rady jak sobie radzić z uzależnieniem od telefonu. Nasi włoscy partnerzy ze szkół Istituto Omnicomprensivo "L. Lilio" i Istituto di Istruzione Superiore "M.Ciliberto–A.Lucifero" Cirò podzielili się wynikami badań nad fonoholizmem przeprowadzonych w swoich szkołach.
Konferencja była też niezapomnianą okazją, aby zobaczyć naszych przyjaciół z Włoch oraz chwilę porozmawiać.Jednocześnie konferencja zakończyła nasze prace nad projektem. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w jego realizacji! Mamy nadzieję, że doświadczenia i przyjaźnie zawarte podczas pracy nad projektem zostaną z nami na zawsze!
W ramach prowadzonych działań w tym projekcie młodzież z ZSP NR 5 w Zamościu w czasie wolnym wykonywała robótki szydełkowe: maskotki, torebki, serwetki. Z kolei zajęcia z szycia na maszynie realizowane w ramach projektu przyczyniły się do powstania wielu potrzebnych rzeczy: kocyków, poszewek na rogale i wielu różnych przytulanek, które trafiły na oddział neonatologii Szpitala Jana Pawła II w Zamościu.
22-400 Zamość
ul. Kilińskiego 15