Wycieczka do stolicy Litwy

Od 27 do 29 maja uczniowie klas drugich i trzecich wybrali się na trzydniową wycieczkę do stolicy Litwy.  Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu do Druskiennik-ulubionego uzdrowiska Józefa Piłsudskiego. Chętne osoby mogły skorzystać ze słynnego parku wodnego, a reszta w tym czasie miała możliwość zwiedzania malowniczego kurortu. Po wodnych kąpielach udaliśmy się do naszego hotelu, który znajdował się w centrum Wilna. Po dotarciu na miejsce zjedliśmy obiadokolacje, podczas której mieliśmy okazję spróbować tradycyjnej kuchni litewskiej. Wieczorem wybraliśmy się na krótki spacer po okolicy.Drugiego dnia spotkaliśmy się z Panią przewodnik i wyruszyliśmy na zwiedzanie stolicy. Pierwszym „przystankiem” była Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie.To tutaj pochowano króla Polski Aleksandra Jagiellończyka. Katedra wywarła na nas ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, która znajduje się na prawym brzegu Wilejki. Stamtąd rozciągał się cudny widok na całą panoramę Wilna.Z wrażenia zapierało nam dech w piersiach. W drodze do następnego punktu, mijaliśmy pomnik Adama Mickiewicza oraz słynną huśtawkę znajdującą się na Zarzeczu, czyli najmniejszej hipsterskiej dzielnicy Wilna. Po chwili odpoczynku odwiedziliśmy Uniwersytet Wileński, który należy do najstarszych uczelni w Europie Wschodniej. Starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prawdziwe cudo! Kolejnym punktem była umowna cela Konrada, w której toczyła się akcja jednej z najsłynniejszych scen w literaturze polskiej-III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Ostatnim punktem w tej części miasta była Ostra Brama, która by jest najcenniejszym skarbem Wilna. Widok patrzącej na nas Madonny i Inwokacja z „Pana Tadeusza” na długo zostały w pamięci. Wstąpiliśmy również do niesamowitego kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu, by podziwiać stiukowe wnętrze świątyni. Cmentarz na Rossie to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych. Na cmentarzu pochowanych jest wielu wybitnych Polaków m. in. Joachim Lelewel, Onufry Pietraszkiewicz i August Becu. Wieczorem wróciliśmy do hotelu, gdzie mieliśmy czas dla siebie i na wspólną integrację. Zabawom, śpiewom, i rozmowom nie było końca. Czuliśmy się wolni i swobodni. W ostatni dzień wycieczki wróciliśmy do Druskiennik, aby skorzystać z kolejki linowej, która przenosi turystów z centrum na drugi brzeg Niemna. Z wagoników otwierał się przepiękny widok na uzdrowisko, Niemen z wyspą i bezkresne sosnowe lasy. Tak musiała wyglądać puszcza puszcza opisana w „Panu Tadeuszu”. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Augustowie - mieście otoczonym dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wycieczka do Wilna była wspaniałą okazją, by odkryć bogatą historię, kulturę i architekturę Litwy. W drodze powrotnej odpoczywaliśmy po intensywnych trzech dniach zwiedzania. Wycieczka była udana i miło będziemy ją wspominać. Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Majder, Ewie Pudło, Annie Gęborys, Elżbiecie Stęporze, Beacie Galant oraz Pani przewodnik Aleksandrze Jankowicz. Panie pochwaliły nas i powiedziały, że jesteśmy na medal. Na takie zdarzenia warto czekać i posiłkując się słowami J.W. Goethego chcemy powiedzieć: „Chwilo trwaj, jesteś taka piękna!”

napisały:Martyna Mękal, Alicja Kenig, Dominika Surmacz

Data dodania: 2024-06-11 22:31:39