17 kwietnia 2024 roku, uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z nauczycielami: Panią Alicją Majder, Ewą Pudło, Beatą Galant oraz Panem Pawłem Kozakiem do Zamojskiego Domu Kultury, aby obejrzeć spektakl inspirowany utworem Sławomira Mrożka, pt. „Tango” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Przedstawienie wywarło szczególne wrażenie na młodzieży, która miała okazję zapoznać się z krytyką współczesnego polskiego społeczeństwa.
Był to kontrowersyjny spektakl w reżyserii Marzenny Kucmer-Kołeńskiej, który poruszył wiele trudnych tematów, w tym przemoc psychiczną, konflikt międzypokoleniowy oraz zagubienie współczesnej młodzieży. Jednym z najbardziej problematycznych elementów jest postać Edka - prymitywnego, brutalnego, nonszalanckiego i nieobytego stałego bywalca domu. Uwagę wzbudza także jego kochanka, Eleonora - matka głównego bohatera, Artura, która reprezentuje stereotyp femme fatale i wykorzystuje piękno swojego ciała do manipulacji mężczyznami. Wszystko uzupełnia Eugenia - babcia, która swoją wulgarną mową stanowi odważną konfrontację z tradycyjnymi normami rodzinnej hierarchii.
Nasza szkoła już od pewnego czasu uczestniczy w cyklu przedstawień związanych z lekturami, aby poszerzyć horyzonty literackie i lepiej zrozumieć przedstawiony w nich świat. Wcześniej mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu opartym na dramacie romantycznym Adama Mickiewicza „Dziady" w reżyserii Michała Hachlowskiego oraz tragedii Williama Shakespeare’a „Makbet", podczas których towarzyszyła nam również Pani Eliza Leszczyńska-Pieniak. Sztuka swoim niebanalnym wykonaniem zaszczepiła w nas zamiłowanie do teatru.
Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom za ich niezwykłe zaangażowanie i aktywność podczas powyższych wydarzeń. „Tango” nie tylko momentami rozbawiło nas do łez, ale także skłoniło do refleksji na temat idei władzy i autorytetu obecnych w różnych kontekstach społecznych.
Wiktoria Pokrywka, Aleksandra Gołębiowska, Mikołaj Pawlak
22-400 Zamość
ul. Kilińskiego 15