Przypadająca w 2022 roku 200. rocznica ukazania się „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu, stała się okazją do uczczenia tej istotnej dla polskiej kultury epoki. Genialni artyści i myśliciele tworzący w tym okresie wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Dokonania wybitnych polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Jana Matejki utwierdzają nas w przekonaniu, iż byli twórcami światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele” – czytamy w sejmowej uchwale.
Ustanowiony przez Sejm Rok Romantyzmu Polskiego stał się impulsem do zorganizowania w naszej szkole konkursu, którego celem jest rozwijanie umiejętności literackich oraz uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego.
Do konkursu przyjmowane są prace w dowolnej konwencji literackiej, reprezentujące wszystkie rodzaje literackie, twórczo wykorzystujące jeden z cytatów zaczerpniętych z dzieł Mickiewicza:
Wybierz drugiego człowieka”. (Tukaj albo próby przyjaźni)
T o l u b i ę, rzekłem, t o l u b i ę!” (To lubię)
Ale nie mówił przed zgrają”. (Dudarz)
Pracę (np. opowiadanie, esej, wiersz, scenariusz teatralny lub filmowy) dotąd niepublikowaną, napisaną w programie Word należy przesłać drogą elektroniczną na adres: a.majder@lo3zamosc.pl lub b.galant@lo3zamosc.pl do 31 marca. Tekst literacki powinien liczyć do 400 słów.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dla laureatów przewidziane są nagrody.
22-400 Zamość
ul. Kilińskiego 15