Czcionka:

Kontrast:

Konkurs literacki z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Przypadająca w 2022 roku 200. rocznica ukazania się „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu, stała się okazją do uczczenia tej istotnej dla polskiej kultury epoki. Genialni artyści i myśliciele tworzący w tym okresie wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Dokonania wybitnych polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Jana Matejki utwierdzają nas w przekonaniu, iż byli twórcami światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele” – czytamy w sejmowej uchwale.

Ustanowiony przez Sejm Rok Romantyzmu Polskiego stał się impulsem do zorganizowania w naszej szkole konkursu, którego celem jest rozwijanie umiejętności literackich oraz uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego.

Do konkursu przyjmowane są prace w dowolnej konwencji literackiej, reprezentujące wszystkie rodzaje literackie, twórczo wykorzystujące jeden z cytatów zaczerpniętych z dzieł Mickiewicza:

1. „[…] Powiadam ci jeszcze,

Wybierz drugiego człowieka”. (Tukaj albo próby przyjaźni)

1. „Zostać na polu samemu i w nocy,

T o l u b i ę, rzekłem, t o l u b i ę!” (To lubię)

1. „On nic nie wiedział, może i wiedział,

Ale nie mówił przed zgrają”. (Dudarz)

Pracę (np. opowiadanie, esej, wiersz, scenariusz teatralny lub filmowy) dotąd niepublikowaną, napisaną w programie Word należy przesłać drogą elektroniczną na adres: a.majder@lo3zamosc.pl lub b.galant@lo3zamosc.pl do 31 marca. Tekst literacki powinien liczyć do 400 słów.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dla laureatów przewidziane są nagrody.

Data dodania: 2022-02-04 19:01:28
Data edycji: 2022-02-05 09:43:21

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!

Europrojekty

Realizujemy projekty międzynarodowe

Blog uczniowski

Zobacz blog uczniów naszej szkoły