Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Konkurs literacki z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Konkurs literacki z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Przypadająca w 2022 roku 200. rocznica ukazania się „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu, stała się okazją do uczczenia tej istotnej dla polskiej kultury epoki. Genialni artyści i myśliciele tworzący w tym okresie wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Dokonania wybitnych polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Jana Matejki utwierdzają nas w przekonaniu, iż byli twórcami światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele” – czytamy w sejmowej uchwale.

Ustanowiony przez Sejm Rok Romantyzmu Polskiego stał się impulsem do zorganizowania w naszej szkole konkursu, którego celem jest rozwijanie umiejętności literackich oraz uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka ojczystego.

Do konkursu przyjmowane są prace w dowolnej konwencji literackiej, reprezentujące wszystkie rodzaje literackie, twórczo wykorzystujące jeden z cytatów zaczerpniętych z dzieł Mickiewicza:

  1. „[…] Powiadam ci jeszcze,

Wybierz drugiego człowieka”. (Tukaj albo próby przyjaźni)

  1. „Zostać na polu samemu i w nocy,

T o l u b i ę, rzekłem, t o l u b i ę!” (To lubię)

  1. „On nic nie wiedział, może i wiedział,

Ale nie mówił przed zgrają”. (Dudarz)

 

Pracę (np. opowiadanie, esej, wiersz, scenariusz teatralny lub filmowy) dotąd niepublikowaną, napisaną w programie Word należy przesłać drogą elektroniczną na adres: a.majder@lo3zamosc.pl lub b.galant@lo3zamosc.pl do 31 marca. Tekst literacki powinien liczyć do 400 słów.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dla laureatów przewidziane są nagrody. 

Data dodania: 2022-02-04 19:01:28
Data edycji: 2022-02-05 09:43:21
Ilość wyświetleń: 393

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Europrojekty

Realizujemy projekty międzynarodowe
Więcej informacji

Kalendarz

Blog uczniowski

Zobacz blog uczniów naszej szkoły
Więcej informacji

Współpracujemy z

"Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce"

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook