Wyjazd do Włoch w ramach Akredytacji Erasmus+

W dniach 5 – 18 marca 2023r. uczestniczyliśmy w wyjeździe do Włoch w ramach programu Erasmus. Swoją bazę mieliśmy w trzygwiazdkowym hotelu w Cesenatico, miejscowości wypoczynkowej nad Adriatykiem, niedaleko Rimini.

Po przyjeździe i rozlokowaniu się w hotelu, wyszliśmy na krótki spacer po okolicy, żeby zobaczyć miejsce, w którym mieliśmy spędzić blisko dwa tygodnie. Poniedziałek spędziliśmy na błogim lenistwie, a we wtorek zaczęliśmy realizować program naszego pobytu we Włoszech. Dzień ten upłynął nam na zwiedzaniu Rimini, jednego z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych Italii oraz San Marino, państwa tylko dwa razy większego powierzchniowo od Zamościa. W Rimini mogliśmy zobaczyć m.in. Łuk Augusta oraz most Tyberiusza, zabytki związane z początkami cesarstwa rzymskiego. Z kolei San Marino to katedra, ratusz, oraz zamek La Rocca o Guaita.

Kolejny dzień, środa, także upłynął na zwiedzaniu. Tym razem pojechaliśmy na cały dzień do Bolonii. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi tamtejszy uniwersytet – jeden z najstarszych w Europie, fontannę Neptuna – symbol miasta, bazylikę Santo Stefano oraz Piazza Maggiore – reprezentacyjny plac Bolonii.

W czwartek zostaliśmy w Cesenatico, po którym oprowadzali nas uczniowie szkoły, w której mieliśmy mieć zajęcia w ramach projektu. Najpiękniejszą częścią miasta okazał się port zaprojektowany przez samego Leonarda da Vinci oraz cumujące w nim zabytkowe łodzie.

Piątek to pierwszy dzień włoskiej szkoły. Spędziliśmy w niej kilka godzin, słuchając wykładów oraz nawiązując nowe znajomości. Część uczniów miała zajęcia w liceum naukowym, a pozostali w technikum.

W sobotę znowu mieliśmy okazję poobcować z historią. Mogliśmy zobaczyć Rubikon, rzekę słynną ze słów Juliusza Cezara o kościach, które zostały rzucone. W niedzielę mieliśmy czas wolny i go twórczo wykorzystywaliśmy, chodząc po Cesenetico, jedząc pizzę, lody i pijąc włoską kawę.

Poniedziałek przyniósł wyjazd do Florencji, jednego z najpiękniejszych włoskich miast. Spacerując tymi samymi ulicami, po których chodzili najsłynniejsi artyści renesansowi, mogliśmy poczuć atmosferę tego miasta i zobaczyć jego najsłynniejsze zabytki, z katedrą Santa Maria di Fiore, PalazzoVecchio oraz PonteVecchio na czele.

We wtorek ponownie byliśmy w zespole szkół imienia Enzo Ferrari, gdzie braliśmy udział w kilku lekcjach, by popołudniu znowu spotkać się z naszymi włoskimi przyjaciółmi.

W środę pojechaliśmy do Rawenny, miasta  słynnego z licznych zabytków zdobionych pięknymi mozaikami. Mogliśmy zobaczyć między innymi bazylikę św. Witalisa, mauzoleum Galii Placydii oraz Baptysterium Ortodoksów.

Aleksandra Kożuszek

Data dodania: 2023-04-03 21:51:32