Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

25 października 2022 r. w naszej szkole w godzinach 10:00 - 12:00 odbyła się rejestracja potencjalnych dawców za pośrednictwem fundacji DKMS. W organizacji pomogła klasa biologiczno-medyczna pod opieką Pani Anny Stopyry. Dzięki takiej akcji osoby, które wzięły w niej udział, w przyszłości będą miały szansę zostać dawcami krwiotwórczych komórek macierzystych i uratować komuś życie.
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu ponad 14 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych Dawców. Jej misją jest znalezienie Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że co 40 minut ktoś w naszym kraju dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. DKMS od lat buduje bazę Dawców Szpiku. Warto wspomnieć, że im większa jest liczba osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców, tym większe szanse na znalezienie ,,bliźniaka genetycznego”. Dzięki współpracy z fundacją DKMS i zaangażowaniu uczniów nasza szkoła uzyskała możliwość przeprowadzenia właśnie takiej rejestracji.
Ostatecznie w jej wyniku zostało zarejestrowanych 27 osób. Sprawia to, że baza dawców fundacji powiększyła się i kolejne osoby chorujące na nowotwór krwi mogą uzyskać możliwość spokojnego życia bez obawy o kolejne jutro.

autorki: Katarzyna Niścior i Justyna Prędka, 3B

Data dodania: 2022-10-26 09:23:21