Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Narodowe Czytanie w Zamościu

Narodowe Czytanie w Zamościu

3 września 2022 roku w Zamościu po raz 11. odbyła się akcja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji był cykl "Ballad i romansów". Za początek romantyzmu w Polsce uważa się rok 1822, gdyż jest to data debiutu najwybitniejszego polskiego poety Adama Mickiewicza. W tym właśnie roku w Wilnie ukazał się pierwszy tom jego "Poezji". Było to wydarzenie tak ważne, a wiersze tak mocno różniły się od wszystkiego, co w literaturze polskiej wcześniej pisano, że uznano je za próg nowej epoki. W tym czasie, Mickiewicz był znany tylko wąskiemu gronu przyjaciół, a czas jego sławy miał dopiero nadejść. W przedmowie do I tomu "Poezji" zwracał uwagę na ludowe źródło ballad ,na właściwą im "dziwność"."Ballady i romanse" pięknie wpisują się w dobiegający końca Rok Romantyzmu Polskiego z sukcesem obchodzony również w naszej szkole.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 na Rynku Wodnym. Zebrani mogli usłyszeć ciekawe interpretacje ballad w wykonaniu przedstawicieli Kuratorium, nauczycieli szkół i ośrodka edukacyjno-wychowawczego, władz Miasta, słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, księży i czytelników biblioteki.

Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest nieprzerwanie Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Każdy przyniesiony egzemplarz mógł zostać ostemplowany okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie stanowi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej. Corocznym zwyczajem, społeczność naszej szkoły reprezentowała Pani profesor Alicja Majder.

 

Data dodania: 2022-09-06 20:43:44
Data edycji: 2022-09-09 22:36:27
Ilość wyświetleń: 212

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Europrojekty

Realizujemy projekty międzynarodowe
Więcej informacji

Kalendarz

Blog uczniowski

Zobacz blog uczniów naszej szkoły
Więcej informacji

Współpracujemy z

"Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce"

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook