Narodowe Czytanie w Zamościu

3 września 2022 roku w Zamościu po raz 11. odbyła się akcja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej edycji był cykl "Ballad i romansów". Za początek romantyzmu w Polsce uważa się rok 1822, gdyż jest to data debiutu najwybitniejszego polskiego poety Adama Mickiewicza. W tym właśnie roku w Wilnie ukazał się pierwszy tom jego "Poezji". Było to wydarzenie tak ważne, a wiersze tak mocno różniły się od wszystkiego, co w literaturze polskiej wcześniej pisano, że uznano je za próg nowej epoki. W tym czasie, Mickiewicz był znany tylko wąskiemu gronu przyjaciół, a czas jego sławy miał dopiero nadejść. W przedmowie do I tomu "Poezji" zwracał uwagę na ludowe źródło ballad ,na właściwą im "dziwność"."Ballady i romanse" pięknie wpisują się w dobiegający końca Rok Romantyzmu Polskiego z sukcesem obchodzony również w naszej szkole.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 na Rynku Wodnym. Zebrani mogli usłyszeć ciekawe interpretacje ballad w wykonaniu przedstawicieli Kuratorium, nauczycieli szkół i ośrodka edukacyjno-wychowawczego, władz Miasta, słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, księży i czytelników biblioteki.

Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest nieprzerwanie Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Każdy przyniesiony egzemplarz mógł zostać ostemplowany okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie stanowi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej. Corocznym zwyczajem, społeczność naszej szkoły reprezentowała Pani profesor Alicja Majder.

Data dodania: 2022-09-06 20:43:44
Data edycji: 2022-09-09 22:36:27