Czcionka:

Kontrast:

Narodowe Czytanie

4 września 2021 r., podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce, również w Zamościu odbyło się po raz dziesiąty Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej edycji była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej; czyli wybitne dzieło polskiego Modernizmu. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka G. Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 na Rynku Wodnym. Mogliśmy usłyszeć ciekawe interpretacje wybranych fragmentów dramatu w wykonaniu nauczycieli, przedstawicieli szkół i ośrodków edukacyjno-wychowawczych, władz Miasta,  słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, księży i czytelników biblioteki.

Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest nieprzerwanie od 10 lat Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Każdy przyniesiony egzemplarz mógł zostać ostemplowany okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie stanowi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej. Corocznym zwyczajem, społeczność naszej szkoły reprezentowała Pani profesor Alicja Majder.

Data dodania: 2021-09-06 12:28:06
Data edycji: 2021-09-06 12:32:07

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!

Europrojekty

Realizujemy projekty międzynarodowe

Blog uczniowski

Zobacz blog uczniów naszej szkoły