Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

4 września 2021 r., podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce, również w Zamościu odbyło się po raz dziesiąty Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej edycji była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej; czyli wybitne dzieło polskiego Modernizmu. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka G. Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 na Rynku Wodnym. Mogliśmy usłyszeć ciekawe interpretacje wybranych fragmentów dramatu w wykonaniu nauczycieli, przedstawicieli szkół i ośrodków edukacyjno-wychowawczych, władz Miasta,  słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, księży i czytelników biblioteki.

Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest nieprzerwanie od 10 lat Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu. Każdy przyniesiony egzemplarz mógł zostać ostemplowany okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie stanowi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej. Corocznym zwyczajem, społeczność naszej szkoły reprezentowała Pani profesor Alicja Majder.

Data dodania: 2021-09-06 12:28:06
Data edycji: 2021-09-06 12:32:07
Ilość wyświetleń: 289

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Europrojekty

Realizujemy projekty międzynarodowe
Więcej informacji

Kalendarz

Blog uczniowski

Zobacz blog uczniów naszej szkoły
Więcej informacji

Współpracujemy z

"Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce"

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook