Mobilność w Serbii

W dniach od 3 do 8 października grupa uczniów z naszej szkoły gościła w Belgradzie, na kolejnym spotkaniu przedstawicieli 5 krajów biorących udział w projekcie Erasmus+ „DEMEUCRACY FOR All”.

Ważnym akcentem tej mobilności była pomoc "serbskim dzieciom ulicy”, w efekcie -  wiele działań by taką pomoc zorganizować. Uczestnicy wykonali  użyteczne przedmioty na kwestę z której dochód przekazano dla ośrodka  wspierającego bezdomne dzieci. W trakcie kwesty były akcenty muzyczne, taniec, wspólne śpiewanie a tym samym spore zainteresowanie przechodniów wydarzeniem.

Projekt ma swoją piosenkę. Polska grupa pod kierunkiem p. Renaty Ochniowskiej opracowała muzykę do utworu w którym każda zwrotka jest w innym języku: portugalskim, włoskim, duńskim, serbskim i polskim. ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA KOMPOZYCJI.

W Belgradzie uczestnicy pracowali nad choreografią tańca do utworu muzycznego. Każdy kraj zaproponował własny projekt choreografii dla zwrotki w swoim języku. SERBOWIE W JEZYKU MIGOWYM.

PROJEKT OSTATECZNY WYMAGAŁ WIELU PRÓB . W dniu kwesty wszyscy uczestnicy zatańczyli układ zaproponowany na warsztatach choreograficznych. TUTAJ WSPÓLNY TANIEC W TRAKCIE KWESTY.

Ważnym punktem była wizyta w Serbskim parlamencie, gdzie młodzież zgłaszała petycje do swojego rządu. Był także czas na zwiedzanie Belgradu z przewodnikiem z pokładu piętrowego autobusu, wycieczkę poza miasto i wieczorne spotkanie na uroczystej kolacji. Z dużym zainteresowaniem młodzież zwiedziła muzeum serbskiego wynalazcy, Nikoli Tesli.

Uczestnicy projektu po zakończeniu spotkania rozjechali się do swoich krajów, ciesząc się na kolejne spotkania w sieci i w „realu”.

W skrócie 5 dni pobytu w Belgradzie

Data dodania: 2022-11-02 21:20:27