Buongiorno Italia!

W dniach 1-14 października uczestniczyliśmy w szkolnej wymianie międzynarodowej do Włoch w ramach programu Erasmus+. Przez dwa tygodnie mieszkaliśmy w hotelu w Cesenatico znajdującego się niecałe 100 m od Morza Adriatyckiego. Na miejsce dotarliśmy w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Od razu po zakwaterowaniu wybraliśmy się na spacer, aby zwiedzić nasze miasteczko. Mieliśmy okazję zobaczyć malowniczy kanał portowy zaprojektowany przez Leonarda da Vinci.
            Kolejny dzień spędziliśmy w przepięknej Bolonii, gdzie mogliśmy ujrzeć między innymi fontannę Neptuna, dwie krzywe wieże czy zakątek miasta nazwany ,,Małą Wenecją”. Zwiedziliśmy Bazylikę św. Petroniusza i najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Boloński.
            W środę udaliśmy się do największego i najważniejszego miasta Toskanii, czyli Florencji. To tutaj narodził się renesans, dlatego zgromadzono tu mnóstwo wybitnych dzieł malarskich i architektonicznych. Wiele z nich udało nam się zobaczyć. Były to między innymi kościół Santa Croce, Katedra Santa Maria del Fiore czy Palazzo Vecchio. Mieliśmy również okazję przejść przez słynny most Ponte Vecchio nad rzeką Arno.
            Następnego dnia udaliśmy się do szkół w Cesenatico - do Liceum Naukowego, którego patronem jest Enzo Ferrari, a także Technikum im. Giovanniego Angelli’ego. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy,w których mieliśmy możliwość uczestniczenia we włoskich lekcjach oraz porozmawiania z rówieśnikami, którzy uczęszczają do wyżej wymienionych szkół. Mogliśmy porównać co łączy, a co dzieli system edukacji w naszych krajach, a także ulepszyć w ten sposób umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Po lekcjach udaliśmy się na plażę, gdzie w pełni skorzystaliśmy z wysokiej temperatury. Kąpaliśmy się w Morzu Adriatyckim i opalaliśmy się pod włoskim, słonecznym niebem. Piątek był kolejnym dniem zajęć lekcyjnych. Po południu udaliśmy się na długi spacer nad rzekę Rubikon, gdzie ,,kości zostały rzucone”, jak powiedział Juliusz Cezar.
            Sobotę spędziliśmy w Rawennie, gdzie podziwialiśmy bezcenne bizantyjskie mozaiki. Zobaczyliśmy m.in. Bazylikę św. Witalisa, Bazylikę S. Apollinare Nuovo, grób Dantego, mauzoleum Galii Placydii oraz Pałac Arcybiskupi.
            Ostatni dzień tygodnia przyniósł nam wiele wrażeń. Zwiedzanie zaczęliśmy od Rimini, w którym zobaczyliśmy antyczny Łuk Cesarza Augusta, most Tyberiusza i ruiny amfiteatru oraz renesansowy zamek i Kościół św. Franciszka. Po południu udaliśmy się do San Marino - państwa stanowiącego enklawę na obszarze Włoch. Jego górzyste położenie sprawiło, że piękne widoki już na zawsze zostaną w naszej pamięci. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi gmach Palazzo Publico na Piazza della Liberta, Bazylikę San Marino, a także wejść na szczyt Monte Titano. W czasie wolnym zjedliśmy pyszną włoską pizzę i lody.
            W poniedziałek uczniowie technikum z Cesenatico oprowadzili nas po swoim miasteczku. Zwiedziliśmy z nimi dom włoskiego poety i pisarza Marino Morettiego. Kolejnego dnia w dalszym ciągu braliśmy udział w lekcjach w lokalnym liceum i technikum.
            Natomiast w środę udaliśmy się do Technikum Rolniczego w Cesenie, gdzie zobaczyliśmy szkolne sady z drzewami owocowymi i ogrody. Mieliśmy także okazję pomóc uczniom w zrobieniu soli ziołowej oraz zakupić produkty tj. pesto, dżemy czy soki. Po tych atrakcjach zjedliśmy przygotowaną dla nas wyśmienitą lazanię. W Cesenie zwiedziliśmy również najstarszą bibliotekę publiczną na świecie z oryginalnymi zbiorami średniowiecznych kodeksów.
            Czwartek był naszym ostatnim pełnym dniem we Włoszech. Rano udaliśmy się na pobliski cmentarz, aby zobaczyć grób włoskiego kolarza Marco Pantaniego. natomiast popołudnie spędziliśmy na plaży. W drogę powrotną wyruszyliśmy w piątek po śniadaniu. Z nowymi doświadczeniami, wspaniałymi wspomnieniami i uśmiechami na twarzach szczęśliwie wróciliśmy do Polski!

Tekst: Karolina Guzik

Data dodania: 2023-11-30 09:43:47