Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

Warto pamiętać, że wśród walczących o niepodległość przeważała młodzież. Byli to młodzi patrioci  pragnący rozwijać się w wolnej Polsce. Ci, którzy potrafili na szalę położyć swoje życie, w imię wolności, której tak bardzo chcieli doświadczyć.  Woli swej dopełnili. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Obecnie bardzo ważne jest krzewienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, bo to oni są przyszłością tego kraju. To oni muszą stać na straży naszej niepodległości i suwerenności.

Setna rocznica jest wielkim wydarzeniem, które postanowiliśmy w naszej szkole upamiętnić i uświetnić Konkursem Piosenki i Pieśni Patriotycznej pod hasłem ,,Wolności Uderzył Dzwon”. Odbył się on 6 listopada o godzinie 10.30 w sali teatralnej. Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani dyr. Agnieszka Wasil, p.dyr. Agnieszka Zielińska, p. Katarzyna Pańko, p. Renata Ochniowska i p. Renata Choroś. Na samym początku prowadzący- Karolina Budzyńska i Adrian Góra przywitali wszystkich gości wzruszającą przemową na temat naszej bolesnej historii. Następnie cała sala odśpiewała najważniejszą dla naszego narodu pieśń patriotyczną - ,,Mazurka Dąbrowskiego”. otwierając tym samym część konkursową. Piosenki przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne i z pewnością każda osoba na widowni miała swojego faworyta. Poruszającym przeżyciem była piosenka wykonana przez duet sióstr - Milenę i Marlenę Samulak. Zaprezentowały współczesną piosenkę pt. ,,Miasto”. Następnie wystąpił Maksymilian Ziemiński, który swoją przepiękną interpretacją piosenki ,,Nie pytaj o Polskę” oraz samodzielnym akompaniamentem przy pomocy pianina zachwycił całą publiczność i podbił serca jurorów, którzy postanowili nagrodzić go I miejscem na podium. Tak samo było także z duetem Karoliny Pawłuszkiewicz i Michała Białego, którzy zaprezentowali piosenkę Marka Grechuty pt. ,,Wolność” przy akompaniamencie gitary klasycznej. Zapewniło im to II miejsce  konkursowego podium, na co z pewnością zasłużyli. Trzecia nagroda przypadła w udziale Zuzannie Luciak za interpretację piosenki ,,Miejcie nadzieję”. Jak powiedziała organizatorka konkursu- Pani Renata Choroś, jury miało ogromny problem z wybraniem osób, które miały zostać nagrodzone, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem i bardzo dobrym przygotowaniem, co zadecydowało o bardzo wysokim poziomie konkursu. Poza nagrodzonymi wyróżnienia otrzymali i serca publiczności poruszyli: Julia Jadczyszyn z   piosenką "Już nie wróci twój chłopiec...", Gabriela Momot i powodujące dreszcze wykonanie pieśni  ,,Taki kraj”, Patrycja Wójtowicz z bardzo nastrojową piosenką ,,303”, Filip Lasota i jego ,,Ojczyzna” również w bardzo dojrzałej interpretacji oraz Damazy Wachuła i jego wzruszające wykonanie ,,Ojczyzno ma”. Na konkursie nie zabrakło także zespołów. Swój talent muzyczny kolejny raz zaprezentował zespół z klasy 2d w składzie: Zuzanna Luciak, Damazy Wachuła i Maksymilian Ziemiński, który niezwykle wzruszająco zaśpiewał pieśń ,, O mój rozmarynie”. Znakomitym wykonaniem pochwalił się też drugi zespół, składający się z uczniów klasy 1b. Zaprezentowali bardzo dostojnie  ,,Pieśni Legionów”.

Czas, w którym jury obradowało, uczniowie klasy 2d  wypełnili spontanicznym śpiewaniem piosenek i pieśni patriotycznych, tych dawnych i współczesnych, angażując całą widownię. Cała sala teatralna rozbrzmiewała wspólnym śpiewem, powiało prawdziwym duchem patriotycznym. Było to piękne, wzruszające wydarzenie dla wszystkich, zarówno dla jury, uczestników, jak i dla słuchaczy.

Zuzanna Luciak

GALERIA Fotografował: Mateusz Grzyb

Wydarzenia

Wydarzenia

Koncert "Sztuka dla Niepodległej"

11 listopada w nowo otwartej galerii sztuki Galeria Staszica 13 w Zamościu odbył się koncert uświetniający obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę "Sztuka dla Niepodległej".  W tym wspaniałym wydarzeniu brali udział  Polacy różnych pokoleń: od najmłodszych przedszkolaków recytujących wiersze o ojczyźnie po bardziej już doświadczonych ludzi kultury i sztuki prezentujących poważną poezję patriotyczną. Z radością przyjęliśmy zaproszenie organizatorów, by i nasza szkoła miała swój udział w tym wzruszającym przedsięwzięciu. Reprezentował nas zespół w składzie: Patrycja Wójtowicz, Karolina Pawłuszkiewicz, Zuzanna Luciak, Michał Biały, Filip Lasota i Damazy Wachuła. W ramach przygotowanego koncertu zaprezentowali poruszające utwory poświęcone naszej ojczyźnie z repertuaru Marka Grechuty czy Piwnicy pod Baranami, a także tak znaczące dla naszego narodu pieśni jak "Ojczyzno ma". Nad młodzieżą czuwała pani prof. Renata Choroś. Publiczność była zachwycona koncertem, który przerodził się w spontaniczne, wspólne, rodzinne śpiewanie tak znanych pieśni jak "O mój rozmarynie" czy "Marsz pierwszej brygady". Bez wątpienia, gości i artystów połączyło niezwykłe, patriotyczne przeżycie. Damazy Wachuła Galeria

2018-11-15

Wydarzenia

Listopadowe zebrania z rodzicami

19 listopada w poniedziałek o godzinie 16:00 odbedą się zebrania z rodzicami klas I, II i III.

2018-11-13

Wydarzenia

Hymn Polski w III Liceum

9 listopada w piątek o godzinie 11:11 cała społeczność III LO zebrała się w hali sportowej i odśpiewała Hymn Polski.  RELACJA VIDEO

2018-11-13

Wydarzenia

Drogi do Niepodległości 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole konkurs historyczny „Drogi do Niepodległości”. Z tej okazji gościliśmy pracowników naukowych Instytutu Historii UMCS: prof.dr hab. Marka Siomę i dr hab. Piotra Bednarza, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat kształtowania się państwa polskiego po 1918r. W części konkursowej uczniowie odpowiadali na pytania komisji a w finale najlepsi wygłosili przemówienia polityczne związane z obozem piłsudczykowskim lub obozem R.Dmowskiego. Laureatami konkursu zostali: Adrian Góra (2d), Grzegorz Zawiślak (2d) i Jakub Bender (1d). Zwycięzcy polecą do Brukseli na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego. Nagrodę ufundował europoseł p. Krzysztof Hetman. Uroczystość uświetnił występ laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej. Konkurs przygotowali nauczyciele historii: p.Zbigniew Kordyaczny i p.Janusz Korga GALERIA

2018-11-11

Wydarzenia

Sukces Adriana w konkursie „Warto być Polakiem”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym „Warto być Polakiem” zorganizowanym przez  Kurier Lubelski i Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Do finału weszli uczniowie klasy III d : Agnieszka Mazurek, Tomasz Sobolewski, Stanisław Zabandżała i klasy II d: Karolina Budzyńska, Adrian Góra, Grzegorz Zawiślak i Maksymilian Ziemiński. I miejsce zajął Adrian Góra, który pokonał ponad 300 uczestników. Pani kurator oświaty w Lublinie wręczyła naszemu zwycięzcy nagrodę główną – laptop. Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi p. Zbigniewowi Kordyacznemu!

2018-11-07

Wydarzenia

Wolności Uderzył Dzwon

Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

2018-11-07

Wydarzenia

Ilustracja plastyczna do tekstu patriotycznego - konkurs

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs „Ilustracja plastyczna do tekstu patriotycznego”. Uczniowie w dowolnej technice plastycznej mieli zinterpretować wybrany tekst poetycki o tematyce patriotycznej. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy II e Aleksandra Typek autorka ilustracji do ballady C.K.Norwida pt. „Rozebrana”.

2018-11-07

Wydarzenia

Spotkanie z Markiem Sołowiejem

19 października 2018 roku w zamojskiej Synagodze klasa 3c, pod opieką pani Alicji Majder brała udział w spotkaniu z artystą pochodzącym z Zamościa - Markiem Sołowiejem

2018-11-07

Wydarzenia

Spotkanie autorskie w Książnicy Zamojskiej

11 października 2018 roku o godzinie 16, uczniowie klasy 3c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetą, który pretendował do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, pisarzem, eseistą, znawcą literatury włoskiej i Italii, tłumaczem - Jarosławem Mikołajewskim. To wydarzenie miało miejsce w zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Książnicy Zamojskiej.

2018-11-07