Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

Warto pamiętać, że wśród walczących o niepodległość przeważała młodzież. Byli to młodzi patrioci  pragnący rozwijać się w wolnej Polsce. Ci, którzy potrafili na szalę położyć swoje życie, w imię wolności, której tak bardzo chcieli doświadczyć.  Woli swej dopełnili. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Obecnie bardzo ważne jest krzewienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, bo to oni są przyszłością tego kraju. To oni muszą stać na straży naszej niepodległości i suwerenności.

Setna rocznica jest wielkim wydarzeniem, które postanowiliśmy w naszej szkole upamiętnić i uświetnić Konkursem Piosenki i Pieśni Patriotycznej pod hasłem ,,Wolności Uderzył Dzwon”. Odbył się on 6 listopada o godzinie 10.30 w sali teatralnej. Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani dyr. Agnieszka Wasil, p.dyr. Agnieszka Zielińska, p. Katarzyna Pańko, p. Renata Ochniowska i p. Renata Choroś. Na samym początku prowadzący- Karolina Budzyńska i Adrian Góra przywitali wszystkich gości wzruszającą przemową na temat naszej bolesnej historii. Następnie cała sala odśpiewała najważniejszą dla naszego narodu pieśń patriotyczną - ,,Mazurka Dąbrowskiego”. otwierając tym samym część konkursową. Piosenki przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne i z pewnością każda osoba na widowni miała swojego faworyta. Poruszającym przeżyciem była piosenka wykonana przez duet sióstr - Milenę i Marlenę Samulak. Zaprezentowały współczesną piosenkę pt. ,,Miasto”. Następnie wystąpił Maksymilian Ziemiński, który swoją przepiękną interpretacją piosenki ,,Nie pytaj o Polskę” oraz samodzielnym akompaniamentem przy pomocy pianina zachwycił całą publiczność i podbił serca jurorów, którzy postanowili nagrodzić go I miejscem na podium. Tak samo było także z duetem Karoliny Pawłuszkiewicz i Michała Białego, którzy zaprezentowali piosenkę Marka Grechuty pt. ,,Wolność” przy akompaniamencie gitary klasycznej. Zapewniło im to II miejsce  konkursowego podium, na co z pewnością zasłużyli. Trzecia nagroda przypadła w udziale Zuzannie Luciak za interpretację piosenki ,,Miejcie nadzieję”. Jak powiedziała organizatorka konkursu- Pani Renata Choroś, jury miało ogromny problem z wybraniem osób, które miały zostać nagrodzone, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem i bardzo dobrym przygotowaniem, co zadecydowało o bardzo wysokim poziomie konkursu. Poza nagrodzonymi wyróżnienia otrzymali i serca publiczności poruszyli: Julia Jadczyszyn z   piosenką "Już nie wróci twój chłopiec...", Gabriela Momot i powodujące dreszcze wykonanie pieśni  ,,Taki kraj”, Patrycja Wójtowicz z bardzo nastrojową piosenką ,,303”, Filip Lasota i jego ,,Ojczyzna” również w bardzo dojrzałej interpretacji oraz Damazy Wachuła i jego wzruszające wykonanie ,,Ojczyzno ma”. Na konkursie nie zabrakło także zespołów. Swój talent muzyczny kolejny raz zaprezentował zespół z klasy 2d w składzie: Zuzanna Luciak, Damazy Wachuła i Maksymilian Ziemiński, który niezwykle wzruszająco zaśpiewał pieśń ,, O mój rozmarynie”. Znakomitym wykonaniem pochwalił się też drugi zespół, składający się z uczniów klasy 1b. Zaprezentowali bardzo dostojnie  ,,Pieśni Legionów”.

Czas, w którym jury obradowało, uczniowie klasy 2d  wypełnili spontanicznym śpiewaniem piosenek i pieśni patriotycznych, tych dawnych i współczesnych, angażując całą widownię. Cała sala teatralna rozbrzmiewała wspólnym śpiewem, powiało prawdziwym duchem patriotycznym. Było to piękne, wzruszające wydarzenie dla wszystkich, zarówno dla jury, uczestników, jak i dla słuchaczy.

Zuzanna Luciak

GALERIA Fotografował: Mateusz Grzyb

Wydarzenia

Wydarzenia

RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2019

10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie odbył się 21 finał Rankingu Liceów Perspektywy. Nasze liceum od kilku lat utrzymując stały, wysoki poziom kształcenia i przygotowania do matury po raz kolejny uzyskało zaszczytny tytuł „Srebrna szkoła”, będąc jednocześnie jedną z najlepszych szkół w regionie.

2019-01-11

Wydarzenia

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019

10 stycznia w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 552 uczniów uprawnionych do głosowania swój głos oddało 454. Wybory wygrał Kacper Mazurek z klasy 2d, który został nowym przewodniczącym. Maksymilian Ziemiński z klasy 2d  oraz Wiktoria Tyszko z klasy 1d zostali zastępcami Kacpra. Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów.

2019-01-11

Wydarzenia

Zebrania z rodzicami 2019

21 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami klas I, II i III.

2019-01-06

Wydarzenia

Stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych

Uczennica naszej szkoły Oliwia Łoś z klasy Ia została stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019”. Oliwia otrzymała stypendium i list gratulacyjny od Marszałka Województwa Lubelskiego.

2018-12-19

Wydarzenia

Olimpiada Wiedzy o Mediach

W piątek 14 grudnia 2018r. trzy uczennice naszej szkoły: Alicja Bździuch z kl. I A i Izabella Frąc z kl. II C (opiekun merytoryczny p. Anna Korkosz) oraz Dominika Majdanik z kl.III D (opiekun merytoryczny p.Eliza Leszczyńska-Pieniak) wzięły udział w II etapie (wojewódzkim) Olimpiady Wiedzy o Mediach w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL.  Aby zakwalifikować się do II etapu Olimpiady, należało napisać esej na jeden z tematów podanych przez Komitet Organizacyjny Olimpiady. Natomiast na II etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązali test wiedzy składający się z 40 pytań. Eseje uczennic naszej szkoły, dzięki którym zakwalifikowały się do etapu II Olimpiady zostaną wkrótce opublikowane na szkolnym blogu uczniowskim „Post Scriptum”- ZAPRASZAMY DO CZYTANIA!

2018-12-19

Wydarzenia

Projektu Marzenie

W naszej szkole, 13 grudnia 2018r., odbyła się kawiarenka z ciastami i babeczkami. Została zorganizowana przez członków "Projektu Marzenie"

2018-12-19

Wydarzenia

Nasza uczennica dwukrotną Mistrzynią Europy w kumite

W dniach od 5 do 12 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły - Marta Czapka (1e) i Kacper Pańko(3a),  brali udział w XXIV Mistrzostwach Europy Karate Fudokan w Słowenii.

2018-12-15

Wydarzenia

CAŁA SZKOŁA CZYTA HERBERTA

Z okazji 20 rocznicy śmierci poety sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W naszej szkole 05 grudnia 2018r. podjęto działania upamiętniające sylwetkę poety.

2018-12-13

Wydarzenia

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09