Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

Warto pamiętać, że wśród walczących o niepodległość przeważała młodzież. Byli to młodzi patrioci  pragnący rozwijać się w wolnej Polsce. Ci, którzy potrafili na szalę położyć swoje życie, w imię wolności, której tak bardzo chcieli doświadczyć.  Woli swej dopełnili. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Obecnie bardzo ważne jest krzewienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, bo to oni są przyszłością tego kraju. To oni muszą stać na straży naszej niepodległości i suwerenności.

Setna rocznica jest wielkim wydarzeniem, które postanowiliśmy w naszej szkole upamiętnić i uświetnić Konkursem Piosenki i Pieśni Patriotycznej pod hasłem ,,Wolności Uderzył Dzwon”. Odbył się on 6 listopada o godzinie 10.30 w sali teatralnej. Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani dyr. Agnieszka Wasil, p.dyr. Agnieszka Zielińska, p. Katarzyna Pańko, p. Renata Ochniowska i p. Renata Choroś. Na samym początku prowadzący- Karolina Budzyńska i Adrian Góra przywitali wszystkich gości wzruszającą przemową na temat naszej bolesnej historii. Następnie cała sala odśpiewała najważniejszą dla naszego narodu pieśń patriotyczną - ,,Mazurka Dąbrowskiego”. otwierając tym samym część konkursową. Piosenki przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne i z pewnością każda osoba na widowni miała swojego faworyta. Poruszającym przeżyciem była piosenka wykonana przez duet sióstr - Milenę i Marlenę Samulak. Zaprezentowały współczesną piosenkę pt. ,,Miasto”. Następnie wystąpił Maksymilian Ziemiński, który swoją przepiękną interpretacją piosenki ,,Nie pytaj o Polskę” oraz samodzielnym akompaniamentem przy pomocy pianina zachwycił całą publiczność i podbił serca jurorów, którzy postanowili nagrodzić go I miejscem na podium. Tak samo było także z duetem Karoliny Pawłuszkiewicz i Michała Białego, którzy zaprezentowali piosenkę Marka Grechuty pt. ,,Wolność” przy akompaniamencie gitary klasycznej. Zapewniło im to II miejsce  konkursowego podium, na co z pewnością zasłużyli. Trzecia nagroda przypadła w udziale Zuzannie Luciak za interpretację piosenki ,,Miejcie nadzieję”. Jak powiedziała organizatorka konkursu- Pani Renata Choroś, jury miało ogromny problem z wybraniem osób, które miały zostać nagrodzone, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem i bardzo dobrym przygotowaniem, co zadecydowało o bardzo wysokim poziomie konkursu. Poza nagrodzonymi wyróżnienia otrzymali i serca publiczności poruszyli: Julia Jadczyszyn z   piosenką "Już nie wróci twój chłopiec...", Gabriela Momot i powodujące dreszcze wykonanie pieśni  ,,Taki kraj”, Patrycja Wójtowicz z bardzo nastrojową piosenką ,,303”, Filip Lasota i jego ,,Ojczyzna” również w bardzo dojrzałej interpretacji oraz Damazy Wachuła i jego wzruszające wykonanie ,,Ojczyzno ma”. Na konkursie nie zabrakło także zespołów. Swój talent muzyczny kolejny raz zaprezentował zespół z klasy 2d w składzie: Zuzanna Luciak, Damazy Wachuła i Maksymilian Ziemiński, który niezwykle wzruszająco zaśpiewał pieśń ,, O mój rozmarynie”. Znakomitym wykonaniem pochwalił się też drugi zespół, składający się z uczniów klasy 1b. Zaprezentowali bardzo dostojnie  ,,Pieśni Legionów”.

Czas, w którym jury obradowało, uczniowie klasy 2d  wypełnili spontanicznym śpiewaniem piosenek i pieśni patriotycznych, tych dawnych i współczesnych, angażując całą widownię. Cała sala teatralna rozbrzmiewała wspólnym śpiewem, powiało prawdziwym duchem patriotycznym. Było to piękne, wzruszające wydarzenie dla wszystkich, zarówno dla jury, uczestników, jak i dla słuchaczy.

Zuzanna Luciak

GALERIA Fotografował: Mateusz Grzyb

Wydarzenia

Wydarzenia

Ogłoszenia dla uczniów i rodziców klas pierwszych

Podręczniki Opłata wpisowego. Nr konta: 48 2030 0045 1110 0000 0086 7100 Spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły

2019-07-09

Wydarzenia

20 lat po maturze

29 czerwca 2019r. dwadzieścia lat po maturze spotkał się  pierwszy rocznik maturzystów III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. To był  ZJAZD ABSOLWENTÓW I ROCZNIKA III LICEUM. Część oficjalną Zjazdu otworzyła Małgorzata Bielecka (Piskorz) – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego (tego sprzed 20 lat). W imieniu dyrekcji zebranych gości powitała wicedyrektor Agnieszka Zielińska. W atmosferze luzu i ogromnej radości w murach szkoły odbył się nadzwyczajny Zjazd, w którym uczestniczyło blisko 70 absolwentów i wielu ówczesnych nauczycieli.

2019-07-06

Wydarzenia

Patronat Instytutu Historii UMCS

27 czerwca 2018 dyrektor szkoły Antoni Szostek podpisał na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie umowę patronacką. Uczelnię reprezentował dyrektor Instytutu Historii dr hab. Marek Sioma. Patronat naukowy oznacza wspieranie uczniów klasy prawniczo-dziennikarskiej naszej szkoły, udział w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez Instytut Historii i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

2019-06-28

Wydarzenia

Rok Szkolny 2018/2019

19 czerwca zakończył się rok szkolny 2018/2019, uczniowie promowani otrzymali świadectwa z rąk wychowawców. Olimpijczycy i prymusi klas zgromadzeni w sali teatralnej, otrzymali świadectwa wraz z nagrodami i gratulacjami z rąk Dyrekcji III Liceum. Uczniowie ze średnią powyżej 5.0 i najlepsi sportowcy cieszyli się z przyznanych przez Radę Pedagogiczną stypendiów. Wśród nich prymus szkoły Izabella Frąc z klasy 2C ze średnią 5,5. Prymusi klas pierwszych A - Jakub Bujak - 5,0 B - Michał Biały - 5,13 C - Milena Micek - 5,06 D - Dominika Pikuzińska - 4,80 E - Majdańska Magdalena - 5,19 F - Aleksandra Sietka - 4,63 G - Dawid Droździel - 3,88 H - Jakub Rymarz - 4,81 Prymusi klas drugich A - Paweł Oleszek - 5,11 B - Bartosz Herc - 5,2 C - Izabella Frąc - 5,5 D - Joanna Mostowska - 4,91 E - Aleksandra Sochacka - 4,57 F - Magdalena Pałęga - 4,25 G - Wiktoria Kasprzak - 4,50 H - Gabriela Romańczuk - 4,29 I - Aleksandra Wszytko - 4,78 Sedecznie gratulujemy a dyrekcji, nauczycielom i wszystkim uczniom życzymy pięknych wakacji.

2019-06-20

Wydarzenia

Najlepsi 2019 - nagrodzeni przez Pana Prezydenta

13 czerwca 2019r. Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk spotkał się z uczniami zamojskich szkół - laureatami i finalistami konkursów wiedzy, olimpiad przedmiotowych. Uchonorowani uczniowie naszego liceum to: Barbara Rosiak finalistka Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH - opiekun p. Maria Hałasa, Maciej Wojnar finalista  XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz XIV Olimpiady Przedsiębiorczości - opiekun p. Anna Gęborys, Sebastian Czusz finalista XLII Olimpiady Języka Francuskiego - opiekun p. Bernarda Paszko, Stanisław Zabandżała laureat XLV Olimpiady Historycznej - opiekun p. Zbigniew Kordyaczny. Serdecznie gratulujemy.

2019-06-17

Wydarzenia

CEMS Chance

W dniach 20 - 24 maja 2019r. uczniowie klasy IB Karolina Pawłuszkiewicz i Michał Biały wzięli udział w ogólnopolskim projekcie CEMS Chance organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Spędzony czas spożytkowali na poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swoich umiejętności podczas warsztatów i zwiedzanie naszej stolicy. Tekst: Karolina Pawłuszkiewicz

2019-06-17

Wydarzenia

NON OMNIS MORIAR

…zaczęło się w październiku… …opublikowaliśmy  50 wpisów z różnych kategorii… …dziesiątki nieprzespanych nocy, tysiące przebytych kilometrów, miliony myśli napływających zewsząd i miliardy słów tworzące całokształt naszej rocznej pracy…                 Drodzy czytelnicy Post Scriptum!!

2019-06-14

Wydarzenia

Brąz w piłce plażowej

12.06.2019 roku na obiektach sportowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został rozegrany finałowy turniej siatkówki plażowej szkół ponadginazjalnych  ojewództwa lubelskiego.

2019-06-14

Wydarzenia

Akcje charytatywne

W naszej szkole odbyła się coroczna akcja „Podaruj krew w IIILO”. W tej wspaniałej inicjatywie oddania krwi wzięło udział aż 47 osób. Część z nich postanowiła zrobić kolejny dobry uczynek

2019-06-11