Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

Warto pamiętać, że wśród walczących o niepodległość przeważała młodzież. Byli to młodzi patrioci  pragnący rozwijać się w wolnej Polsce. Ci, którzy potrafili na szalę położyć swoje życie, w imię wolności, której tak bardzo chcieli doświadczyć.  Woli swej dopełnili. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Obecnie bardzo ważne jest krzewienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, bo to oni są przyszłością tego kraju. To oni muszą stać na straży naszej niepodległości i suwerenności.

Setna rocznica jest wielkim wydarzeniem, które postanowiliśmy w naszej szkole upamiętnić i uświetnić Konkursem Piosenki i Pieśni Patriotycznej pod hasłem ,,Wolności Uderzył Dzwon”. Odbył się on 6 listopada o godzinie 10.30 w sali teatralnej. Umiejętności uczestników oceniało jury w składzie: pani dyr. Agnieszka Wasil, p.dyr. Agnieszka Zielińska, p. Katarzyna Pańko, p. Renata Ochniowska i p. Renata Choroś. Na samym początku prowadzący- Karolina Budzyńska i Adrian Góra przywitali wszystkich gości wzruszającą przemową na temat naszej bolesnej historii. Następnie cała sala odśpiewała najważniejszą dla naszego narodu pieśń patriotyczną - ,,Mazurka Dąbrowskiego”. otwierając tym samym część konkursową. Piosenki przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne i z pewnością każda osoba na widowni miała swojego faworyta. Poruszającym przeżyciem była piosenka wykonana przez duet sióstr - Milenę i Marlenę Samulak. Zaprezentowały współczesną piosenkę pt. ,,Miasto”. Następnie wystąpił Maksymilian Ziemiński, który swoją przepiękną interpretacją piosenki ,,Nie pytaj o Polskę” oraz samodzielnym akompaniamentem przy pomocy pianina zachwycił całą publiczność i podbił serca jurorów, którzy postanowili nagrodzić go I miejscem na podium. Tak samo było także z duetem Karoliny Pawłuszkiewicz i Michała Białego, którzy zaprezentowali piosenkę Marka Grechuty pt. ,,Wolność” przy akompaniamencie gitary klasycznej. Zapewniło im to II miejsce  konkursowego podium, na co z pewnością zasłużyli. Trzecia nagroda przypadła w udziale Zuzannie Luciak za interpretację piosenki ,,Miejcie nadzieję”. Jak powiedziała organizatorka konkursu- Pani Renata Choroś, jury miało ogromny problem z wybraniem osób, które miały zostać nagrodzone, ponieważ wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem i bardzo dobrym przygotowaniem, co zadecydowało o bardzo wysokim poziomie konkursu. Poza nagrodzonymi wyróżnienia otrzymali i serca publiczności poruszyli: Julia Jadczyszyn z   piosenką "Już nie wróci twój chłopiec...", Gabriela Momot i powodujące dreszcze wykonanie pieśni  ,,Taki kraj”, Patrycja Wójtowicz z bardzo nastrojową piosenką ,,303”, Filip Lasota i jego ,,Ojczyzna” również w bardzo dojrzałej interpretacji oraz Damazy Wachuła i jego wzruszające wykonanie ,,Ojczyzno ma”. Na konkursie nie zabrakło także zespołów. Swój talent muzyczny kolejny raz zaprezentował zespół z klasy 2d w składzie: Zuzanna Luciak, Damazy Wachuła i Maksymilian Ziemiński, który niezwykle wzruszająco zaśpiewał pieśń ,, O mój rozmarynie”. Znakomitym wykonaniem pochwalił się też drugi zespół, składający się z uczniów klasy 1b. Zaprezentowali bardzo dostojnie  ,,Pieśni Legionów”.

Czas, w którym jury obradowało, uczniowie klasy 2d  wypełnili spontanicznym śpiewaniem piosenek i pieśni patriotycznych, tych dawnych i współczesnych, angażując całą widownię. Cała sala teatralna rozbrzmiewała wspólnym śpiewem, powiało prawdziwym duchem patriotycznym. Było to piękne, wzruszające wydarzenie dla wszystkich, zarówno dla jury, uczestników, jak i dla słuchaczy.

Zuzanna Luciak

GALERIA Fotografował: Mateusz Grzyb

Wydarzenia

Wydarzenia

Dzień otwarty 2019

22 marca 2019 roku gościliśmy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Mamy nadzieję że dobrze się tutaj czuli i w następnym roku, jako uczniowie III LO, będą zapraszali młodszych kolegów. W filmie kilka migawek z tego wydarzenia. Tutaj okolicznościowa gazetka Vers Libre wydana przez uczniów - redaktorów.

2019-03-25

Wydarzenia

Mistrz ortografii francuskiej 2019

Sebastian Czusz, uczeń klasy II a został mistrzem ortografii francuskiej 2019. Karol Kaleniuk z klasy III b zajął II miejsce.XIV edycja międzyszkolnego konkursu „Mistrz Ortografii Francuskiej”odbyła się 14 marca w II LO w Zamościu. Opiekę sprawuje Pani Bernarda Paszko. Gratulacje!

2019-03-25

Wydarzenia

BRĄZ PIŁKARZY RĘCZNYCH 2019

W piątek 22.03.2019 r. w hali AWF Biała Podlaska odbył się finał Wojewódzkiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Reprezentacja III LO w rozgrywkach grupowych uległa IV Liceum z Białej Podlaskiej oraz wygrała z zespołem „Budowlanki” z Biłgoraja, co dało awans i szansę gry w meczu o III miejsce. W drugiej grupie najlepsza okazała się drużyna liceum z Puław natomiast za nimi uplasowało się II LO Lublin. I to właśnie lublinianie byli przeciwnikami naszego zespołu w „małym finale”. Po zaciętym pojedynku zakończonym rzutami karnymi reprezentacja III LO wygrała i tym samym zdobyła brązowy medal. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie z Białej Podlaskiej. Skład reprezentacji III LO: Jakub Czapka, Kasper Matysiak, Michał Banach, Mikołaj Łaba, Patryk Piasecki, Dawid Maluha, Karol Czerwonka, Eryk Florek, Marcin Witkowski, Paweł Dziemba, Norbert Poździk. Opiekun: Marcin Czerwonka.

2019-03-25

Wydarzenia

Nagrody "Mała Ojczyzna 2019"

15 marca w sali teatralnej III LO gościliśmy uczniów z  gimnazjum i młodzież ze szkół podstawowych na rozdaniu nagród w konkursie "Mała Ojczyzna". Część artystyczną przygotowali uczniowie z Id, III d i III a. Fotografie nagrodzone w konkursie można oglądać  na I piętrze obok kącika patrona. V.L.

2019-03-21

Wydarzenia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

12 marca w naszej szkole przeprowadzone zostały prelekcje dotyczące problemu globalnego ocieplenia. Odbyły się one w ramach akcji informacyjnej poprzedzającej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Plastyczne oraz Szkołę Podstawową nr 6, gdzie przedstawiali prezentacje o szkodliwym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Podsumowaniem akcji była  demonstracja, która odbyła się 15 marca na zamojskim rynku w godzinach 10.00-11.30. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wydarzenie zainicjowane przez Szwedkę Grete Thunberg. Aby zwrócić uwagę polityków oraz decydentów na problem globalnego ocieplenia, młodzież z całego świata postanowiła wyjść na ulice i głośno wyrażać swoje zdanie na ten ignorowany i pomijany temat. Strajk odbył się w 2083 miejscach w 125 państwach na całym świecie.

2019-03-19

Wydarzenia

Maciej Wojnar w kolejnych etapach olimpiad

Maciej Wojnar - uczeń klasy 2 matematyczno ekonomicznej zakwalifikował się do centralnego etapu w dwóch olimpiadach: XIV Olimpiady Przedsiębiorczości i XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 4 kwietnia w SGH w Warszawie a 6 i 7 kwietnia w Serocku będzie walczył o tytuł finalisty, bądź laureata. Cieszymy się sukcesami Maćka i trzymamy kciuki za pomyślny finał.

2019-03-13

Wydarzenia

Wyniki konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca” 2019 rok

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami kolejnej edycji konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca”

2019-03-10

Wydarzenia

Królowa Nauk to ich pasja

3 uczniów klasy 2a o profilu matematyczno - fizycznym z programowaniem komputerowym uczestniczyło w dniu 06.02.2019r. w finale Konkursu Matematycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

2019-03-03

Wydarzenia

XLII OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO 2018/2019

Uczeń klasy 2a Sebastian Czusz został zakwalifikowany  do etapu centralnego XLII Olimpiady Języka Francuskiego, który odbędzie się w dn. 4 – 6 kwietnia w Łodzi. Sebastian okazał się najlepszy w okręgu lubelskim.  Gratulujemy już tak wielkiego osiągnięcia i życzymy tytułu laureata tejże Olimpiady. Opiekę nad uczniem sprawuje pani Bernarda Paszko.

2019-03-03