10 kwietnia w III LO w Zamościu odbyła się konferencja „Poznać innych”. Otwartość na ludzi i kultury jest niezwykle ważna by dobrze funkcjonować w świecie, dlatego organizatorzy zaprosili prelegentów, którzy w swojej pracy zetknęli się z tą problematyką.

Mieszkańcy Zamościa od lat obserwują emigrację z Ukrainy, do szkół średnich i podstawowych trafiają dzieci naszych sąsiadów z za wschodniej granicy. Jak z nimi pracować, jak im pomóc opanować treści programowe w nowym dla nich języku? Niestety polskie szkoły nie są na to przygotowane. Organizatorzy działając w ramach programu Erasmus zaprosili Zofię Kiełbińską-Ryń, która podzieliła się swoimi doświadczeniami na temat współpracy z uczniami i studentami z Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczy się tam wielu młodych Ukraińców. Zamość jest dla nich przystankiem- wyjeżdżają potem na studia magisterskie do innych miast, zdobywają zawód, pracę i osiedlają się w Polsce. Z tematem emigracji od lat zmagają się Włosi, młodzież z III LO dzięki programowi Erasmus mogła to obserwować w Ciro- niewielkim miasteczku na Kalabrii. Giusseppe Conti przybliżył ten problem w wykładzie „Poznać innych, poznać Włochów” i wyjaśnił, jak we wzajemnym porozumieniu pomaga język gestów. Konferencja zakończyła się warsztatami. Przygotowali ją uczniowie i nauczyciele III LO w ramach projektu Erasmus. Jej międzynarodowy charakter podkreśla, że problem emigracji to temat kluczowy w o doświadczeniu współczesnych Europejczyków.

O konferencji pisały lokalne media

Tygodnik Zamojski

V.L.

Galeria, Fotografowała: Anna Marmur

Najlepszy reportaż powstał w III LO

Katarzyna Wrona, uczennica klasy I i została laureatką konkursu na reportaż"Idee olimpijskie w życiu jednostki i społeczności" zorganizowanego przez UMCS w Lublinie. W konkursie wzięło udział ponad stu uczestników z różnych szkół województwa lubelskiego. Kasia napisała pracę pod tytułem: "Olimpiada jest dla każdego" pod kierunkiem pani Elizy Leszczyńskiej-Pieniak. Oprócz cennych nagród uczestnicy otrzymali możliwość zwiedzenia studenckiego  Radia Centrum i porozmawiania z młodymi dziennikarzami. V.L.

2018-06-15

Dzień krwiodawstwa 2018

8 czerwca 2018 roku nasza szkoła po raz 12 zorganizowała Dzień Krwiodawstwa połączony z punktem pobrań. Dzień wcześniej klasa 2b i 2d przygotowała stanowiska. Rozpoczęliśmy rejestrację o godzinie 8:00. Spośród 57 osób zainteresowanych, krew oddało 31. Ponadto podczas dwóch pierwszych godzin lekcyjnych w Sali teatralnej odbyła się prelekcja na temat transplantologii. Uczniowie mieli możliwość spotkania z osobą po przeszczepie. Galeria

2018-06-15

Bezpieczna praca za granicą

Pani Pedagog Marta Ciuraszkiewicz, zaprosiła na prelekcję do naszej szkoły przedstawicielkę Centrum Informacji i Rozwoju Kariery Zawodowej aby przedstawiła nam ważne informacje przydatne przy planowaniu wakacyjnej pracy za granicą. Dowiedzieliśmy się jak szukać bezpiecznej pracy i jak sobie radzić z trudnościami za granicą.

2018-06-04

Mistrzowie siatkówki plażowej

25 maja w Tomaszowie Lubelskim odbyła się Rejonowa Licealiada w siatkówce plażowej. I miejsce zajęła drużyna chłopców z naszej szkoły. Skład drużyny: Lis Kacper, Greszta Patryk, Wojtyna Karol, Ziemiński Krzysztof. Zwycięzka drużyna 13 czerwca będzie uczestniczyć w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego w Lublinie. Zaś drużyna dziewcząt w składzie: Delmanowicz Wiktoria, Żolyniak Ramona, Hereta Julia, Kawka Paulina - zajęła II miejsce. Serdecznie Gratulujemy i cieszymy się że nasz sukces odnotowały także lokalne media.

2018-05-31

Liga Szachowa

W poniedziałek 21 maja odbyły sie kolejne rozgrywki w ramach Ligii Szachowej Miasta Zamość. Zawody wygrała drużyna  III liceum. Skład drużyny: Maciej Wojnar, Maciej Kordyaczny, Patryk Greszta. Była to pierwsza wygrana naszego zespołu w tym sezonie.

2018-05-25

Goście Włoscy

W dniach od 23 do 27 kwietnia gościliśmy grupę włoskich rówieśników z Novary, było to kolejne spotkanie w trójstronnym projekcie „Działaj naturalnie”. Projekt w którym grupy opracowują miejsca agroturystyczne. Grupa uczniów z naszej szkoły zaproponowała zagospodarowanie budynku po starym młynie we włoskiej miejscowości Ticino,

2018-05-07

Abiturienci 2018

27 kwietnia 2018 roku tegoroczni absolwenci III liceum otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. O godzinie  12:00 w Katedrze Zamojskiej uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej w ich intencji, po jej zakończeniu dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i abiturienci zebrali się w sali gimnastycznej.

2018-04-28

FIT IN DEUTSCH 2018 wyniki

11 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole X edycja konkursu języka niemieckiego dla gimnazjalistów FIT IN DEUTSCH. Gościliśmy uczniów gimnazjów z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Zwierzyńca i Skierbieszowa. Nasi goście mieli przy okazji konkursu możliwość obejrzenia naszej szkoły oraz rozmowy ze starszymi kolegami.

2018-04-28

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

18 kwietnia 2018 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu odbyły się XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

2018-04-24