Współpracując z AIESEC Komitet Lokalny Lublin, w ramach projektu edukacyjnego NEXT STEP p. Beata Pisarczyk-Zabiciel zorganizowała w naszej szkole warsztaty kulturowe. W dniach 15-19 października 2018r. mieliśmy okazję poszerzyć naszą wiedzę o kulturę lankijską i brazylijską. Studenci Erandii Udage Achichi i Leonardo Amorim prowadzili z nami zajęcia w języku angielskim. Przedstawiali prezentacje dotyczące ich państw, kultur, obyczajów. Dwoje uczniów klasy IIi w tym okresie gościło ich w swoich domach.

-Goszczenie zagranicznego studenta to naprawdę fajne doświadczenie, chociaż na początku nie byłam do tego przekonana. Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w tym projekcie jako osoba goszcząca, ponieważ mogłam podszlifować swój język, co jest bardzo ważne gdyż planuję zdawać maturę rozszerzoną z języka angielskiego. Na pewno nie obyło się bez lekkiego stresu i obawy przed zaproszeniem do domu kogoś obcego, ale już po pierwszym dniu Erandii dała się poznać jako przemiła i ciepła osoba. Po zajęciach oprowadzaliśmy studentów po naszym mieście, pokazaliśmy najciekawsze obiekty. Okazało się, że Erandii bardzo fascynuje środowisko przyrodnicze i kuchnia polska. Najbardziej do gustu przypadły jej nasze polskie pierogi i placki ziemniaczane. Podsumowując, była to przygoda, która na pewno na długo pozostanie mi w pamięci, miałam okazję poznać kogoś o odmiennej kulturze, dowiedzieć się kilku nowych ciekawych rzeczy, podszlifować angielski, a także zawrzeć nową, ciekawą znajomość. Polecam każdemu!

Relacjonowała: Wiktoria Holuta, IIi

Dziękuję po portugalsku i arabsku, a także kilku innych słów w tych językach mogą nauczyć się uczniowie podczas warsztatów z Julią z Brazylii i Mino z Egiptu.

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w projekcje ENTER YOUR FUTURE zorganizowany przy współpracy z AIESEC Komitet Lokalny Lublin. Od 6 do 10 października 2014r. gościliśmy w naszym liceum Rosjankę studiującą na Białorusi – Miliaushę Iusupovą oraz studenta z ChinIsmana Que. Uczniowie klas 1a, 1d, 1e, 1f, 1i, 2c, 2e, 2f, 2i, 2h, 3a, 3c, 3d, 3e oraz 3h mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę, wyobrażenia i stereotypy na temat Rosji i Chin z informacjami prezentowanymi przez naszych zagranicznych gości. Warsztaty rozpoczynały się wzajemnym przedstawieniem się oraz przełamującym lody tańcem AIESEC Dance. Następnie Mila przedstawiła nam przede wszystkim bogactwo krajobrazów rosyjskich, a Isman ciekawie opowiadał o specyficznym charakterze Hong Kongu, z którego pochodzi. Na przykład, polityka jednego dziecka, która obowiązuje w całych Chinach nie dotyczy Hong Kongu. Faktem jest również, że w niektórych częściach rolniczych Chin psy i koty mogą stać się składnikiem posiłku oraz że w Hong Kongu skrzywdzenie pas lub kota jest karalne. Isman zwrócił też naszą uwagę na ruchy demokratyczne i protesty zapoczątkowane przez uczniów i studentów, które mają teraz miejsce w tym byłym terytorium dzierżawionym przez Wielka Brytanię. Pokazał nam również typowe kilkudziesięciopiętrowe bloki mieszkalne w swoim gęsto zaludnionym mieście ( on sam mieszka na 34 piętrze ). Miłym zaskoczeniem dla naszych gości były piosenki rosyjskie śpiewane przez naszych uczniów oraz olbrzymie zainteresowanie kulturą azjatycką prezentowane przez uczniów niemalże każdej klasy. Goście byli rozchwytywani przez naszych uczniów nie tylko podczas przerw między zajęciami, ale też po południu na przykład podczas spacerów po Starym Mieście, zamojskim zoo czy podczas wyprawy na jazdę konną. Mila i Isman mieli też okazję zobaczyć okolice Zamościa między innymi Zwierzyniec.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Beata Pisarczyk-Zabiciel.

Galeria

Kolejny raz, w ramach projektu ENTER YOUR FUTURE odbędą się w naszej szkole zajęcia prowadzone przez gości z tej organizacji: Alejandra z Meksyku i Adam ze Słowacji. Bliższych informacji można szukać na Facebooku pod wydarzeniem:  ENTER YOUR FUTURE Lublin AIESEC warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych 2014 lub u koordynatora projektu w III LO p. Beaty Pisarczyk-Zabiciel.

Ważne w związku z wizytą gości poszukujemy chętnych uczniów z Zamościa lub okolic do udzielenia gościny w swoich domach wspomnianym praktykantom.

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w projekcie ENTER YOUR FUTURE organizowanym przy współpracy z AIESEC Komitet Lokalny Lublin. Od 23 do 27 września 2013r. w naszej szkole goszczą Marija Batić studentka ekonomii z Serbii oraz Wweijie Michael Wang student informatyki z Chin i prowadzą warsztaty w języku angielskim na temat kultury swoich państw. Uczniowie klas 3c, 3d, 3i, 3j, 2a, 2c, 2d, 2e, 2f, 2h, 2i, 2j,1c, 1d mają okazję poznać serbski system edukacyjny, gdzie o niewielką liczbę miejsc bezpłatnych na uczelniach mogą ubiegać się najlepsi absolwenci liceów, a o uzyskaniu takiego miejsca decyduje nie tylko wynik matury, ale także oceny ze szkoły średniej. Taki system motywuje serbskich uczniów do pracy przez wszystkie lata liceum, a nie tylko do osiągnięcia wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym. Prezentacja Michaela porusza różnorodne aspekty kultury chińskiej kładąc nacisk na wszelkiego rodzaju sztukę: architekturę, sztuki piękne a także sztuki walki. Michael trenuje Kung Fu i prezentuje swoje umiejętności we władaniu nunczako, co stanowi bardzo widowiskowy punkt warsztatów. Zainteresowani uczniowie mogą korzystać z okazji rozmowy ze studentami podczas warsztatów, na przerwach i podczas spotkań po szkole.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Beata Pisarczyk-Zabiciel

Fotografowała: p. Beata Pisarczyk-Zabiciel