Dziękuję po portugalsku i arabsku, a także kilku innych słów w tych językach mogą nauczyć się uczniowie podczas warsztatów z Julią z Brazylii i Mino z Egiptu.

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w projekcje ENTER YOUR FUTURE zorganizowany przy współpracy z AIESEC Komitet Lokalny Lublin. Od 6 do 10 października 2014r. gościliśmy w naszym liceum Rosjankę studiującą na Białorusi – Miliaushę Iusupovą oraz studenta z ChinIsmana Que. Uczniowie klas 1a, 1d, 1e, 1f, 1i, 2c, 2e, 2f, 2i, 2h, 3a, 3c, 3d, 3e oraz 3h mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę, wyobrażenia i stereotypy na temat Rosji i Chin z informacjami prezentowanymi przez naszych zagranicznych gości. Warsztaty rozpoczynały się wzajemnym przedstawieniem się oraz przełamującym lody tańcem AIESEC Dance. Następnie Mila przedstawiła nam przede wszystkim bogactwo krajobrazów rosyjskich, a Isman ciekawie opowiadał o specyficznym charakterze Hong Kongu, z którego pochodzi. Na przykład, polityka jednego dziecka, która obowiązuje w całych Chinach nie dotyczy Hong Kongu. Faktem jest również, że w niektórych częściach rolniczych Chin psy i koty mogą stać się składnikiem posiłku oraz że w Hong Kongu skrzywdzenie pas lub kota jest karalne. Isman zwrócił też naszą uwagę na ruchy demokratyczne i protesty zapoczątkowane przez uczniów i studentów, które mają teraz miejsce w tym byłym terytorium dzierżawionym przez Wielka Brytanię. Pokazał nam również typowe kilkudziesięciopiętrowe bloki mieszkalne w swoim gęsto zaludnionym mieście ( on sam mieszka na 34 piętrze ). Miłym zaskoczeniem dla naszych gości były piosenki rosyjskie śpiewane przez naszych uczniów oraz olbrzymie zainteresowanie kulturą azjatycką prezentowane przez uczniów niemalże każdej klasy. Goście byli rozchwytywani przez naszych uczniów nie tylko podczas przerw między zajęciami, ale też po południu na przykład podczas spacerów po Starym Mieście, zamojskim zoo czy podczas wyprawy na jazdę konną. Mila i Isman mieli też okazję zobaczyć okolice Zamościa między innymi Zwierzyniec.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Beata Pisarczyk-Zabiciel.

Galeria

Kolejny raz, w ramach projektu ENTER YOUR FUTURE odbędą się w naszej szkole zajęcia prowadzone przez gości z tej organizacji: Alejandra z Meksyku i Adam ze Słowacji. Bliższych informacji można szukać na Facebooku pod wydarzeniem:  ENTER YOUR FUTURE Lublin AIESEC warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych 2014 lub u koordynatora projektu w III LO p. Beaty Pisarczyk-Zabiciel.

Ważne w związku z wizytą gości poszukujemy chętnych uczniów z Zamościa lub okolic do udzielenia gościny w swoich domach wspomnianym praktykantom.

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w projekcie ENTER YOUR FUTURE organizowanym przy współpracy z AIESEC Komitet Lokalny Lublin. Od 23 do 27 września 2013r. w naszej szkole goszczą Marija Batić studentka ekonomii z Serbii oraz Wweijie Michael Wang student informatyki z Chin i prowadzą warsztaty w języku angielskim na temat kultury swoich państw. Uczniowie klas 3c, 3d, 3i, 3j, 2a, 2c, 2d, 2e, 2f, 2h, 2i, 2j,1c, 1d mają okazję poznać serbski system edukacyjny, gdzie o niewielką liczbę miejsc bezpłatnych na uczelniach mogą ubiegać się najlepsi absolwenci liceów, a o uzyskaniu takiego miejsca decyduje nie tylko wynik matury, ale także oceny ze szkoły średniej. Taki system motywuje serbskich uczniów do pracy przez wszystkie lata liceum, a nie tylko do osiągnięcia wysokiego wyniku na egzaminie maturalnym. Prezentacja Michaela porusza różnorodne aspekty kultury chińskiej kładąc nacisk na wszelkiego rodzaju sztukę: architekturę, sztuki piękne a także sztuki walki. Michael trenuje Kung Fu i prezentuje swoje umiejętności we władaniu nunczako, co stanowi bardzo widowiskowy punkt warsztatów. Zainteresowani uczniowie mogą korzystać z okazji rozmowy ze studentami podczas warsztatów, na przerwach i podczas spotkań po szkole.

Koordynatorem projektu w szkole jest p. Beata Pisarczyk-Zabiciel

Fotografowała: p. Beata Pisarczyk-Zabiciel

Film zrealizował Szkolny Klub Filmowy

W dniach 5 – 6 lipca 2013r. gościł w naszym mieście Attaché ds. kulturalnych Ambasady USA w Warszawie pan Mark Wenig wraz z małżonką. Pan Wenig przybył z wizytą prywatną na zaproszenie p. Beaty Pisarczyk-Zabiciel i odwiedził Zamość, Bełżec i Zwierzyniec. Podczas wizyty na Starym Mieście w Zamościu troje uczniów naszej szkoły miało okazję zamienić parę słów z panem Wenigiem zarówno w języku angielskim jak i polskim. Pan Attache gorąco zachęcał do uczenia się języków obcych i przyjął zaproszenie odwiedzenia naszej szkoły w przyszłym roku szkolnym.

Beata Pisarczyk-Zabiciel

Galeria