27 maja z samego rana klasy: 1A, 1C, 2B, 2G rozpoczęły Zieloną Szkołę. Pomysłodawczynią tej wycieczki była pani Alicja Majder, nauczyciel języka polskiego,

Galeria

a opiekunami zostali: pani Mirosława Podgórska, pani Małgorzata Dłutkowska i pan Przemysław Mazurek. Motywem naszej podróży były: ''Podróż z Herodotem'' - Ryszarda Kapuścińskiego oraz ''Biegun'' - Olgi Tokarczuk. Naszym punktem docelowym była daleka Bułgaria. Za sprawą naszych świetnych kierowców, podróż minęła nam przyjemnie i sprawnie. Pierwszym miastem, które zwiedziliśmy, była pełna barokowej, secesyjnej architektury, rumuńska Oradea. To tam zatrzymaliśmy się na nocleg tranzytowy. Będąc w drodze nie leniuchowaliśmy! Uczyliśmy się historii Bułgarii, nasz pilot pan Robert opowiadał nam o bułgarskich zwyczajach, a nawet uczył nas języka bułgarskiego. Dni w Złotych Piaskach upłynęły nam w mgnieniu oka. Naprzemiennie ćwiczyliśmy język angielski w praktyce, plażowaliśmy i oczywiście zwiedzaliśmy! Nie każdy wie, że czas w słynnym kurorcie można spędzić aktywnie, zamiast leżeć ciągle "plackiem na ręczniku". Pierwszą okazją do zwiedzania były monastyry w skale - tzw. monastyr Aładża. Pobyt tam pozwolił nam poznać życie mnichów oraz znaleźć czas na wyciszenie i poznanie nowej kultury. Nasz czas w Bułgarii był również wypełniony zajęciami z biologii na temat bułgarskiej flory i fauny. Uczyliśmy się także zdrowej rywalizacji w grach zespołowych pod okiem pana Mazurka. Za sprawą Kingi, Natalii oraz Klaudii z klasy 2B dowiedzieliśmy się, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy, gdy zdarzy się taka potrzeba. Mieliśmy okazje zwiedzić miasto Nesebyr znane z dobrze zachowanych cerkwi, Kamienny Las, Warnę, Bałczik znany z pięknego ogrodu botanicznego i rezydencji królowej Marii oraz przylądek Nos Kaliakra, gdzie mogliśmy sobie zrobić wiele przepięknych zdjęć z Morzem Czarnym w tle. Nasz pobyt w Złotych Piaskach zwieńczyliśmy grupowym wyjściem o 5:20 rano, aby ujrzeć wschód słońca. Wiele się nauczyliśmy, poznaliśmy nową kulturę, jesteśmy pewni, że bułgarskie wspomnienia zostaną jeszcze z nami na długo.

Zuzanna Młodzianowska, 1C

Zwyczajna sobota w Zamościu, 6 rano, czyli pora, kiedy uczniowie przewracają się na drugi bok pod ciepłą kołdrą. „Nie tym razem” - zdaje się mówić widok ziewającej grupy z III LO. To my, odważni podróżnicy – piękni, młodzi, niewyspani pakujemy walizki i wyruszamy w stronę granicy polsko-słowackiej. Pierwsza bitwa o ostatnie miejsca w autobusie, zdjęcia i postoje pokazują, że nastroje dopisują, a oczekiwania mamy spore. W mgnieniu oka docieramy do Oradei w Rumunii, gdzie oprócz zwiedzenia pięknych budowli (w klapkach), mamy okazję poznać tutejszą gościnność i podpatrzeć jak na weselu bawi się tamtejsza społeczność.
Następnego dnia o poranku żwawo wyruszamy, by wieczorem zawitać do kurortu, który przez kolejne dni stanie się dla nas rajem na ziemi. Pierwsze zapoznanie ze Złotymi Piaskami wywarło na nas znakomite wrażenie. Zadbane, tętniące życiem miasteczko, a jednocześnie miejsce o rzut beretem od atrakcji turystycznych. Po nocy w pięknie usytuowanej Perunice, która oprócz widoku morza z balkonów oferowała pyszne jedzenie, basen i wi-fi na korytarzu, udaliśmy się na spacer po kurorcie, a następnie nad wodę, która naładowała nasze akumulatory przed kolejnymi przygodami. Po całodziennych „kąpielach słonecznych”, udaliśmy się do Monastyru Aladża – klasztoru wykutego w skale wapiennej, z której szczytu rozpościerał się widok na Morze Czarne.
Kolejny dzień zaniósł nas do pięknej Varny, która zachwyciła nas między innymi fontannami wyrzucającymi wodę na duże wysokości. Spacerowaliśmy, oglądając,  słuchając opowieści Pana Przewodnika, który całą wycieczkę, a nawet i podróż autokarem urozmaicał nam anegdotkami, przemycając w swoich żartach wiele ciekawych informacji. Po Varnie nadszedł czas na bułgarskie Stonehenge, czyli po prostu Kamienny Las – królestwo żuków i kolorowych kwiatków, które pozwoliło nam cieszyć się ze zwyczajnych skał niczym Maka Paka. Wieczorem na basenie odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, które były skupione głównie na plażowych „niebezpieczeństwach”. Każdy z uczestników miał okazję poćwiczyć resuscytację na fantomie Andrzeju, tak by w razie potrzeby potrafić uratować ludzkie życie. Wczesnym rankiem we środę, milczący śmiałkowie mieli okazję zobaczyć jak wstaje słońce, które od 5:21 ogrzewa wodę Morza Czarnego, by ta spełniała nasze wymagania. Już to było zapowiedzią bardzo udanego dnia. Pierwszym jego punktem okazałą się wizyta w delfinarium, gdzie nasza koleżanka stała się Rubikiem dla 5 delfinów. Nikt się nie spodziewał, że te bystre stworzenia poza śpiewaniem potrafią grać w kosza, siatkówkę czy piłkę nożną, a dla urozmaicenia kręcić hula-hopem, ratować dziecko z wody czy przybijać piątki z trenerami. Mimo zakończenia pokazu, dopóki słyszały, że jesteśmy na Sali, skakały w wodzie  i machały nam na pożegnanie płetwami (dosłownie!).  Następnie odwiedziliśmy malownicze miasto-wyspę Nesebar, gdzie 32 stopniowa temperatura zachęciła nas do odwiedzenia Słonecznego Brzegu – pięknej plaży, która przypomniała nam nasze polskie Morze Bałtyckie. Dlaczego? Gdy tylko tam zajechaliśmy zaczęło kropić, a słońce zaszło i ani myślało wyjrzeć zza chmur. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo i po powrocie do hotelu mogliśmy cieszyć się wodą, a wieczorem Pan Przemek Mazurek zadbał o trening na plaży. W czwartek odwiedziliśmy przylądek Nos Kaliakra, gdzie miało miejsce kolejne spotkanie z delfinami skaczącymi tym razem wokół skał. Piękne klify i restauracja nad urwiskiem zachwyciły każdego uczestnika wycieczki, a dziewczyny uznały, że jeśli mają przyjąć kiedyś oświadczyny to tylko w takiej scenerii. Ogród Botaniczny w Bałcziku był rajem dla każdego biologicznego podróżnika. Pani M. Dłutkowska, która pomagała nam rozpoznać nie tylko rodzaje roślin, ale i zwierzęta, jak np. wije, sama nie mogła wyjść z podziwu, gdy każdy kolor róż pachniał inaczej. Wieczorem postanowiliśmy bić rekord na odległość – tańczyliśmy belgijkę przed hotelem, jak nasi koledzy i koleżanki na Rynku Wielkim. Z bólem serca pozostałe 2 dni spędziliśmy na podróży, którą Pani A. Majder i Pani M. Podgórska starały się urozmaicić luźną lekcją o podróżach Herodota i angielskich „podchwytliwościach” podróżniczych. Te 8 dni były najwspanialszymi wakacjami i osobiście byłabym w stanie zrezygnować z tych dwumiesięcznych, byleby tylko choć na chwilę wrócić do tych chwil. Czy coś może przebić tę wycieczkę? Tylko Zielona Szkoła za rok!

Klaudia Koryszko, kl IIB

Wydarzenia

Wydarzenia

Nagrody "Mała Ojczyzna 2019"

15 marca w sali teatralnej III LO gościliśmy uczniów z  gimnazjum i młodzież ze szkół podstawowych na rozdaniu nagród w konkursie "Mała Ojczyzna". Część artystyczną przygotowali uczniowie z Id, III d i III a. Fotografie nagrodzone w konkursie można oglądać  na I piętrze obok kącika patrona. V.L.

2019-03-21

Wydarzenia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

12 marca w naszej szkole przeprowadzone zostały prelekcje dotyczące problemu globalnego ocieplenia. Odbyły się one w ramach akcji informacyjnej poprzedzającej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Plastyczne oraz Szkołę Podstawową nr 6, gdzie przedstawiali prezentacje o szkodliwym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Podsumowaniem akcji była  demonstracja, która odbyła się 15 marca na zamojskim rynku w godzinach 10.00-11.30. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wydarzenie zainicjowane przez Szwedkę Grete Thunberg. Aby zwrócić uwagę polityków oraz decydentów na problem globalnego ocieplenia, młodzież z całego świata postanowiła wyjść na ulice i głośno wyrażać swoje zdanie na ten ignorowany i pomijany temat. Strajk odbył się w 2083 miejscach w 125 państwach na całym świecie.

2019-03-19

Wydarzenia

UWAGA zmiana planu od 18 marca

Od 18 marca 2019 obowiązuje nowy plan zajęć - tu także możesz przejść do planu.

2019-03-15

Wydarzenia

Sukcesy Macieja Wojnara w etapach olimpiad przedmiotowych

Maciej Wojnar - uczeń klasy 2 matematyczno ekonomicznej zakwalifikował się do centralnego etapu w dwóch olimpiadach: XIV Olimpiady Przedsiębiorczości i XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 4 kwietnia w SGH w Warszawie a 6 i 7 kwietnia w Serocku będzie walczył o tytuł finalisty, bądź laureata. Cieszymy się sukcesami Maćka i trzymamy kciuki za pomyślny finał.

2019-03-13

Wydarzenia

Wyniki konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca” 2019 rok

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami kolejnej edycji konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca”

2019-03-10

Wydarzenia

Dzień otwarty szkoły 2019

22 marca 2019 roku w godzininach 8:00 - 14:00 zapraszamy absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej na dzień otwarty w III Liceum.  PROGRAM DNIA OTWARTEGO 22 MARCA 2019 ROKU

2019-03-06

Wydarzenia

Królowa Nauk to ich pasja

3 uczniów klasy 2a o profilu matematyczno - fizycznym z programowaniem komputerowym uczestniczyło w dniu 06.02.2019r. w finale Konkursu Matematycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

2019-03-03

Wydarzenia

XLII OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO 2018/2019

Uczeń klasy 2a Sebastian Czusz został zakwalifikowany  do etapu centralnego XLII Olimpiady Języka Francuskiego, który odbędzie się w dn. 4 – 6 kwietnia w Łodzi. Sebastian okazał się najlepszy w okręgu lubelskim.  Gratulujemy już tak wielkiego osiągnięcia i życzymy tytułu laureata tejże Olimpiady. Opiekę nad uczniem sprawuje pani Bernarda Paszko.

2019-03-03

Wydarzenia

Wielkie Dzieło Odbudowy

Społeczność III Liceum wspiera „Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce”. Informacje na temat bieżących prac oraz wyglądu kościoła można śledzić na stronie internetowej WIELKIE DZIEŁO ODBUDOWY. Wygląd po rewitalizacji można zobaczyćTUTAJ

2019-02-11

Wycieczki

ppleso