27 maja z samego rana klasy: 1A, 1C, 2B, 2G rozpoczęły Zieloną Szkołę. Pomysłodawczynią tej wycieczki była pani Alicja Majder, nauczyciel języka polskiego,

Galeria

a opiekunami zostali: pani Mirosława Podgórska, pani Małgorzata Dłutkowska i pan Przemysław Mazurek. Motywem naszej podróży były: ''Podróż z Herodotem'' - Ryszarda Kapuścińskiego oraz ''Biegun'' - Olgi Tokarczuk. Naszym punktem docelowym była daleka Bułgaria. Za sprawą naszych świetnych kierowców, podróż minęła nam przyjemnie i sprawnie. Pierwszym miastem, które zwiedziliśmy, była pełna barokowej, secesyjnej architektury, rumuńska Oradea. To tam zatrzymaliśmy się na nocleg tranzytowy. Będąc w drodze nie leniuchowaliśmy! Uczyliśmy się historii Bułgarii, nasz pilot pan Robert opowiadał nam o bułgarskich zwyczajach, a nawet uczył nas języka bułgarskiego. Dni w Złotych Piaskach upłynęły nam w mgnieniu oka. Naprzemiennie ćwiczyliśmy język angielski w praktyce, plażowaliśmy i oczywiście zwiedzaliśmy! Nie każdy wie, że czas w słynnym kurorcie można spędzić aktywnie, zamiast leżeć ciągle "plackiem na ręczniku". Pierwszą okazją do zwiedzania były monastyry w skale - tzw. monastyr Aładża. Pobyt tam pozwolił nam poznać życie mnichów oraz znaleźć czas na wyciszenie i poznanie nowej kultury. Nasz czas w Bułgarii był również wypełniony zajęciami z biologii na temat bułgarskiej flory i fauny. Uczyliśmy się także zdrowej rywalizacji w grach zespołowych pod okiem pana Mazurka. Za sprawą Kingi, Natalii oraz Klaudii z klasy 2B dowiedzieliśmy się, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy, gdy zdarzy się taka potrzeba. Mieliśmy okazje zwiedzić miasto Nesebyr znane z dobrze zachowanych cerkwi, Kamienny Las, Warnę, Bałczik znany z pięknego ogrodu botanicznego i rezydencji królowej Marii oraz przylądek Nos Kaliakra, gdzie mogliśmy sobie zrobić wiele przepięknych zdjęć z Morzem Czarnym w tle. Nasz pobyt w Złotych Piaskach zwieńczyliśmy grupowym wyjściem o 5:20 rano, aby ujrzeć wschód słońca. Wiele się nauczyliśmy, poznaliśmy nową kulturę, jesteśmy pewni, że bułgarskie wspomnienia zostaną jeszcze z nami na długo.

Zuzanna Młodzianowska, 1C

Zwyczajna sobota w Zamościu, 6 rano, czyli pora, kiedy uczniowie przewracają się na drugi bok pod ciepłą kołdrą. „Nie tym razem” - zdaje się mówić widok ziewającej grupy z III LO. To my, odważni podróżnicy – piękni, młodzi, niewyspani pakujemy walizki i wyruszamy w stronę granicy polsko-słowackiej. Pierwsza bitwa o ostatnie miejsca w autobusie, zdjęcia i postoje pokazują, że nastroje dopisują, a oczekiwania mamy spore. W mgnieniu oka docieramy do Oradei w Rumunii, gdzie oprócz zwiedzenia pięknych budowli (w klapkach), mamy okazję poznać tutejszą gościnność i podpatrzeć jak na weselu bawi się tamtejsza społeczność.
Następnego dnia o poranku żwawo wyruszamy, by wieczorem zawitać do kurortu, który przez kolejne dni stanie się dla nas rajem na ziemi. Pierwsze zapoznanie ze Złotymi Piaskami wywarło na nas znakomite wrażenie. Zadbane, tętniące życiem miasteczko, a jednocześnie miejsce o rzut beretem od atrakcji turystycznych. Po nocy w pięknie usytuowanej Perunice, która oprócz widoku morza z balkonów oferowała pyszne jedzenie, basen i wi-fi na korytarzu, udaliśmy się na spacer po kurorcie, a następnie nad wodę, która naładowała nasze akumulatory przed kolejnymi przygodami. Po całodziennych „kąpielach słonecznych”, udaliśmy się do Monastyru Aladża – klasztoru wykutego w skale wapiennej, z której szczytu rozpościerał się widok na Morze Czarne.
Kolejny dzień zaniósł nas do pięknej Varny, która zachwyciła nas między innymi fontannami wyrzucającymi wodę na duże wysokości. Spacerowaliśmy, oglądając,  słuchając opowieści Pana Przewodnika, który całą wycieczkę, a nawet i podróż autokarem urozmaicał nam anegdotkami, przemycając w swoich żartach wiele ciekawych informacji. Po Varnie nadszedł czas na bułgarskie Stonehenge, czyli po prostu Kamienny Las – królestwo żuków i kolorowych kwiatków, które pozwoliło nam cieszyć się ze zwyczajnych skał niczym Maka Paka. Wieczorem na basenie odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, które były skupione głównie na plażowych „niebezpieczeństwach”. Każdy z uczestników miał okazję poćwiczyć resuscytację na fantomie Andrzeju, tak by w razie potrzeby potrafić uratować ludzkie życie. Wczesnym rankiem we środę, milczący śmiałkowie mieli okazję zobaczyć jak wstaje słońce, które od 5:21 ogrzewa wodę Morza Czarnego, by ta spełniała nasze wymagania. Już to było zapowiedzią bardzo udanego dnia. Pierwszym jego punktem okazałą się wizyta w delfinarium, gdzie nasza koleżanka stała się Rubikiem dla 5 delfinów. Nikt się nie spodziewał, że te bystre stworzenia poza śpiewaniem potrafią grać w kosza, siatkówkę czy piłkę nożną, a dla urozmaicenia kręcić hula-hopem, ratować dziecko z wody czy przybijać piątki z trenerami. Mimo zakończenia pokazu, dopóki słyszały, że jesteśmy na Sali, skakały w wodzie  i machały nam na pożegnanie płetwami (dosłownie!).  Następnie odwiedziliśmy malownicze miasto-wyspę Nesebar, gdzie 32 stopniowa temperatura zachęciła nas do odwiedzenia Słonecznego Brzegu – pięknej plaży, która przypomniała nam nasze polskie Morze Bałtyckie. Dlaczego? Gdy tylko tam zajechaliśmy zaczęło kropić, a słońce zaszło i ani myślało wyjrzeć zza chmur. Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo i po powrocie do hotelu mogliśmy cieszyć się wodą, a wieczorem Pan Przemek Mazurek zadbał o trening na plaży. W czwartek odwiedziliśmy przylądek Nos Kaliakra, gdzie miało miejsce kolejne spotkanie z delfinami skaczącymi tym razem wokół skał. Piękne klify i restauracja nad urwiskiem zachwyciły każdego uczestnika wycieczki, a dziewczyny uznały, że jeśli mają przyjąć kiedyś oświadczyny to tylko w takiej scenerii. Ogród Botaniczny w Bałcziku był rajem dla każdego biologicznego podróżnika. Pani M. Dłutkowska, która pomagała nam rozpoznać nie tylko rodzaje roślin, ale i zwierzęta, jak np. wije, sama nie mogła wyjść z podziwu, gdy każdy kolor róż pachniał inaczej. Wieczorem postanowiliśmy bić rekord na odległość – tańczyliśmy belgijkę przed hotelem, jak nasi koledzy i koleżanki na Rynku Wielkim. Z bólem serca pozostałe 2 dni spędziliśmy na podróży, którą Pani A. Majder i Pani M. Podgórska starały się urozmaicić luźną lekcją o podróżach Herodota i angielskich „podchwytliwościach” podróżniczych. Te 8 dni były najwspanialszymi wakacjami i osobiście byłabym w stanie zrezygnować z tych dwumiesięcznych, byleby tylko choć na chwilę wrócić do tych chwil. Czy coś może przebić tę wycieczkę? Tylko Zielona Szkoła za rok!

Klaudia Koryszko, kl IIB

Wydarzenia

Wydarzenia

RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2019

10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie odbył się 21 finał Rankingu Liceów Perspektywy. Nasze liceum od kilku lat utrzymując stały, wysoki poziom kształcenia i przygotowania do matury po raz kolejny uzyskało zaszczytny tytuł „Srebrna szkoła”, będąc jednocześnie jedną z najlepszych szkół w regionie.

2019-01-11

Wydarzenia

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019

10 stycznia w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 552 uczniów uprawnionych do głosowania swój głos oddało 454. Wybory wygrał Kacper Mazurek z klasy 2d, który został nowym przewodniczącym. Maksymilian Ziemiński z klasy 2d  oraz Wiktoria Tyszko z klasy 1d zostali zastępcami Kacpra. Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów.

2019-01-11

Wydarzenia

Zebrania z rodzicami 2019

21 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami klas I, II i III.

2019-01-06

Wydarzenia

Stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych

Uczennica naszej szkoły Oliwia Łoś z klasy Ia została stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019”. Oliwia otrzymała stypendium i list gratulacyjny od Marszałka Województwa Lubelskiego.

2018-12-19

Wydarzenia

Olimpiada Wiedzy o Mediach

W piątek 14 grudnia 2018r. trzy uczennice naszej szkoły: Alicja Bździuch z kl. I A i Izabella Frąc z kl. II C (opiekun merytoryczny p. Anna Korkosz) oraz Dominika Majdanik z kl.III D (opiekun merytoryczny p.Eliza Leszczyńska-Pieniak) wzięły udział w II etapie (wojewódzkim) Olimpiady Wiedzy o Mediach w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL.  Aby zakwalifikować się do II etapu Olimpiady, należało napisać esej na jeden z tematów podanych przez Komitet Organizacyjny Olimpiady. Natomiast na II etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązali test wiedzy składający się z 40 pytań. Eseje uczennic naszej szkoły, dzięki którym zakwalifikowały się do etapu II Olimpiady zostaną wkrótce opublikowane na szkolnym blogu uczniowskim „Post Scriptum”- ZAPRASZAMY DO CZYTANIA!

2018-12-19

Wydarzenia

Projektu Marzenie

W naszej szkole, 13 grudnia 2018r., odbyła się kawiarenka z ciastami i babeczkami. Została zorganizowana przez członków "Projektu Marzenie"

2018-12-19

Wydarzenia

Nasza uczennica dwukrotną Mistrzynią Europy w kumite

W dniach od 5 do 12 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły - Marta Czapka (1e) i Kacper Pańko(3a),  brali udział w XXIV Mistrzostwach Europy Karate Fudokan w Słowenii.

2018-12-15

Wydarzenia

CAŁA SZKOŁA CZYTA HERBERTA

Z okazji 20 rocznicy śmierci poety sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W naszej szkole 05 grudnia 2018r. podjęto działania upamiętniające sylwetkę poety.

2018-12-13

Wydarzenia

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09

Wycieczki

ppleso