Ostatni weekend października to w tradycji naszej szkoły czas szczególny. Wtedy na Jasną Górę pielgrzymują maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Program wyjazdu klasy ustalają indywidualnie - zwiedzają Kraków, Wadowice, Oświęcim, ale od lat niezmienne pozostają takie elementy pielgrzymowania jak: pierwszego dnia wieczorna Msza Święta w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą celebruje ksiądz prowadzący katechezę w naszej szkole, aktualnie Ks. Konrad Zalewski a uczestniczą wszystkie klasy z wychowawcami oraz Pan Dyrektor Antoni Szostek; uroczystości na Jasnej Górze drugiego dnia, gdzie młodzież z całej diecezji uczestniczy we Mszy Świętej w Bazylice, następnie w Drodze Krzyżowej na wałach, różańcu w kaplicy cudownego obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim.

Galeria

W czasie pielgrzymowania młodzi ludzie doświadczają głębokich doznań duchowych, jedna z uczestniczek podzieliła się nimi.

Zacznę od tego, że już nie pierwszy raz byłam w Częstochowie, ale to był pierwszy raz, kiedy tak bardzo mocno przeżyłam to spotkanie z Matką Bożą.

 

Pierwszego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niektórzy dojechali tam szybciej, niektórzy później, ale chyba wszyscy zdążyli na Mszę Świętą. Miałam tylko godzinę na przygotowanie się, próba z organistą, próba z dziewczynami ze scholi i oczywiście spowiedź. I tutaj właśnie zaczęły się schody. Wbiegłam do Sanktuarium, ale niestety nie zastałam żadnego księdza w konfesjonale i wtedy poczułam wielki strach, że nie będę mogła przyjąć Jezusa do swojego serca. Szukałam wszędzie. Na szczęście przypadkowo spotkałam po drodze księdza uczącego w naszej szkole i odetchnęłam z ulgą, wiedząc już, że to On właśnie mi pomoże. Pierwszy raz poczułam taki spokój i wolność od złego ducha po spowiedzi. To było naprawdę wspaniałe uczucie. Po spowiedzi razem z dziewczynami udałyśmy się na chór i tam właśnie śpiewałyśmy. Miałam ten zaszczyt zaśpiewać psalm w tym pięknym Sanktuarium, który od wielu lat jest w moim sercu. Po Mszy Świętej udałam się na różaniec o godzinie 20.00, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Gdy odmawiałam  różaniec, uznałam, że muszę osobiście podejść do Matki Bożej Kalwaryjskiej i popatrzeć Jej prosto w oczy i za wszystkie złe rzeczy przeprosić oraz podziękować za te dobre. Gdy podeszłam pod Jej obraz i odmawiałam dziesiątek różańca, patrząc jej prosto w oczy poczułam dziwne, ale zarazem bardzo miłe ciepło, tak jakby ktoś mnie przytulał. Właśnie wtedy zrozumiałam po co tam jestem. Od tego momentu ciągle miałam łzy w oczach. Po Apelu wyszłam z kaplicy i zaczęłam płakać, ale zauważyłam, że nie tylko ja. To było piękne, widząc, że Bóg zsyła na Nas tak wielkie łaski.

Na drugi dzień, z samego rana, wyjechaliśmy do Oświęcimia. Potem pojechaliśmy do Częstochowy. Jakie to było piękne uczucie, gdy zobaczyłam wieżę Jasnej Góry z daleka. Gdy tam już dotarliśmy, był czas na obiad, a później  Msza Święta, której przewodniczył Bp Mariusz Leszczyński.  Nigdy nie płakałam tak podczas takiej (nie)zwykłej Mszy. To było cudowne. Jak odwróciłam się nie było widać końca młodych ludzi. Po Mszy Świętej udałam się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam pomodliłam się chwilę i na kolanach poszłam prosić o różne łaski dla mnie jak i dla moich bliskich.

O 18.00 zaczęła się Droga Krzyżowa na wałach. Ja modliłam się na placu przed Bazyliką. Pozwoliło mi to, głębiej uczestniczyć w tym nabożeństwie. Przed  końcemDrogi Krzyżowej poszłam już do Kaplicy Cudownego Obrazu. Akurat trafiłam na różaniec. Każdy dziesiątek odmówiłam w innej intencji.

O 20.00 był Akatyst, czyli śpiewy ku czci Matki Bożej. I wtedy po raz kolejny pojawiły się łzy w oczach. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz jak wielu ludzi ma wielką wiarę i się jej nie wstydzi. To jest coś nie do opisania. Po Apelu troszkę się zawiodłam, bo czekałam na zasłonięcie obrazu, ale niestety było czuwanie. Trudno, i  tak wiem, że ten wyjazd dał mi wiele do myślenia i na pewno nigdy o nim nie zapomnę.

 Chwała Panu!

 Maturzystka Arleta Batorska 

Wydarzenia

Wydarzenia

Koncert "Sztuka dla Niepodległej"

11 listopada w nowo otwartej galerii sztuki Galeria Staszica 13 w Zamościu odbył się koncert uświetniający obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę "Sztuka dla Niepodległej".  W tym wspaniałym wydarzeniu brali udział  Polacy różnych pokoleń: od najmłodszych przedszkolaków recytujących wiersze o ojczyźnie po bardziej już doświadczonych ludzi kultury i sztuki prezentujących poważną poezję patriotyczną. Z radością przyjęliśmy zaproszenie organizatorów, by i nasza szkoła miała swój udział w tym wzruszającym przedsięwzięciu. Reprezentował nas zespół w składzie: Patrycja Wójtowicz, Karolina Pawłuszkiewicz, Zuzanna Luciak, Michał Biały, Filip Lasota i Damazy Wachuła. W ramach przygotowanego koncertu zaprezentowali poruszające utwory poświęcone naszej ojczyźnie z repertuaru Marka Grechuty czy Piwnicy pod Baranami, a także tak znaczące dla naszego narodu pieśni jak "Ojczyzno ma". Nad młodzieżą czuwała pani prof. Renata Choroś. Publiczność była zachwycona koncertem, który przerodził się w spontaniczne, wspólne, rodzinne śpiewanie tak znanych pieśni jak "O mój rozmarynie" czy "Marsz pierwszej brygady". Bez wątpienia, gości i artystów połączyło niezwykłe, patriotyczne przeżycie. Damazy Wachuła Galeria

2018-11-15

Wydarzenia

Listopadowe zebrania z rodzicami

19 listopada w poniedziałek o godzinie 16:00 odbedą się zebrania z rodzicami klas I, II i III.

2018-11-13

Wydarzenia

Hymn Polski w III Liceum

9 listopada w piątek o godzinie 11:11 cała społeczność III LO zebrała się w hali sportowej i odśpiewała Hymn Polski.  RELACJA VIDEO

2018-11-13

Wydarzenia

Drogi do Niepodległości 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole konkurs historyczny „Drogi do Niepodległości”. Z tej okazji gościliśmy pracowników naukowych Instytutu Historii UMCS: prof.dr hab. Marka Siomę i dr hab. Piotra Bednarza, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat kształtowania się państwa polskiego po 1918r. W części konkursowej uczniowie odpowiadali na pytania komisji a w finale najlepsi wygłosili przemówienia polityczne związane z obozem piłsudczykowskim lub obozem R.Dmowskiego. Laureatami konkursu zostali: Adrian Góra (2d), Grzegorz Zawiślak (2d) i Jakub Bender (1d). Zwycięzcy polecą do Brukseli na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego. Nagrodę ufundował europoseł p. Krzysztof Hetman. Uroczystość uświetnił występ laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej. Konkurs przygotowali nauczyciele historii: p.Zbigniew Kordyaczny i p.Janusz Korga GALERIA

2018-11-11

Wydarzenia

Sukces Adriana w konkursie „Warto być Polakiem”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie historycznym „Warto być Polakiem” zorganizowanym przez  Kurier Lubelski i Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Do finału weszli uczniowie klasy III d : Agnieszka Mazurek, Tomasz Sobolewski, Stanisław Zabandżała i klasy II d: Karolina Budzyńska, Adrian Góra, Grzegorz Zawiślak i Maksymilian Ziemiński. I miejsce zajął Adrian Góra, który pokonał ponad 300 uczestników. Pani kurator oświaty w Lublinie wręczyła naszemu zwycięzcy nagrodę główną – laptop. Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi p. Zbigniewowi Kordyacznemu!

2018-11-07

Wydarzenia

Wolności Uderzył Dzwon

Kiedy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polska przestała istnieć na mapach świata, rozpoczął się dla naszego kraju okres całkowitego zniewolenia. Rozpoczął się  okrutny czas rozlewu krwi tych, którzy walczyli o to, aby nasz kraj był niepodległy. Tych, którzy gotowi byli oddać życie dla nas, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i wolnym od zaborców.

2018-11-07

Wydarzenia

Ilustracja plastyczna do tekstu patriotycznego - konkurs

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs „Ilustracja plastyczna do tekstu patriotycznego”. Uczniowie w dowolnej technice plastycznej mieli zinterpretować wybrany tekst poetycki o tematyce patriotycznej. Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy II e Aleksandra Typek autorka ilustracji do ballady C.K.Norwida pt. „Rozebrana”.

2018-11-07

Wydarzenia

Spotkanie z Markiem Sołowiejem

19 października 2018 roku w zamojskiej Synagodze klasa 3c, pod opieką pani Alicji Majder brała udział w spotkaniu z artystą pochodzącym z Zamościa - Markiem Sołowiejem

2018-11-07

Wydarzenia

Spotkanie autorskie w Książnicy Zamojskiej

11 października 2018 roku o godzinie 16, uczniowie klasy 3c uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetą, który pretendował do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, pisarzem, eseistą, znawcą literatury włoskiej i Italii, tłumaczem - Jarosławem Mikołajewskim. To wydarzenie miało miejsce w zaprzyjaźnionej z naszą szkołą Książnicy Zamojskiej.

2018-11-07

Wycieczki

ppleso