Ostatni weekend października to w tradycji naszej szkoły czas szczególny. Wtedy na Jasną Górę pielgrzymują maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Program wyjazdu klasy ustalają indywidualnie - zwiedzają Kraków, Wadowice, Oświęcim, ale od lat niezmienne pozostają takie elementy pielgrzymowania jak: pierwszego dnia wieczorna Msza Święta w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą celebruje ksiądz prowadzący katechezę w naszej szkole, aktualnie Ks. Konrad Zalewski a uczestniczą wszystkie klasy z wychowawcami oraz Pan Dyrektor Antoni Szostek; uroczystości na Jasnej Górze drugiego dnia, gdzie młodzież z całej diecezji uczestniczy we Mszy Świętej w Bazylice, następnie w Drodze Krzyżowej na wałach, różańcu w kaplicy cudownego obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim.

Galeria

W czasie pielgrzymowania młodzi ludzie doświadczają głębokich doznań duchowych, jedna z uczestniczek podzieliła się nimi.

Zacznę od tego, że już nie pierwszy raz byłam w Częstochowie, ale to był pierwszy raz, kiedy tak bardzo mocno przeżyłam to spotkanie z Matką Bożą.

 

Pierwszego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niektórzy dojechali tam szybciej, niektórzy później, ale chyba wszyscy zdążyli na Mszę Świętą. Miałam tylko godzinę na przygotowanie się, próba z organistą, próba z dziewczynami ze scholi i oczywiście spowiedź. I tutaj właśnie zaczęły się schody. Wbiegłam do Sanktuarium, ale niestety nie zastałam żadnego księdza w konfesjonale i wtedy poczułam wielki strach, że nie będę mogła przyjąć Jezusa do swojego serca. Szukałam wszędzie. Na szczęście przypadkowo spotkałam po drodze księdza uczącego w naszej szkole i odetchnęłam z ulgą, wiedząc już, że to On właśnie mi pomoże. Pierwszy raz poczułam taki spokój i wolność od złego ducha po spowiedzi. To było naprawdę wspaniałe uczucie. Po spowiedzi razem z dziewczynami udałyśmy się na chór i tam właśnie śpiewałyśmy. Miałam ten zaszczyt zaśpiewać psalm w tym pięknym Sanktuarium, który od wielu lat jest w moim sercu. Po Mszy Świętej udałam się na różaniec o godzinie 20.00, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Gdy odmawiałam  różaniec, uznałam, że muszę osobiście podejść do Matki Bożej Kalwaryjskiej i popatrzeć Jej prosto w oczy i za wszystkie złe rzeczy przeprosić oraz podziękować za te dobre. Gdy podeszłam pod Jej obraz i odmawiałam dziesiątek różańca, patrząc jej prosto w oczy poczułam dziwne, ale zarazem bardzo miłe ciepło, tak jakby ktoś mnie przytulał. Właśnie wtedy zrozumiałam po co tam jestem. Od tego momentu ciągle miałam łzy w oczach. Po Apelu wyszłam z kaplicy i zaczęłam płakać, ale zauważyłam, że nie tylko ja. To było piękne, widząc, że Bóg zsyła na Nas tak wielkie łaski.

Na drugi dzień, z samego rana, wyjechaliśmy do Oświęcimia. Potem pojechaliśmy do Częstochowy. Jakie to było piękne uczucie, gdy zobaczyłam wieżę Jasnej Góry z daleka. Gdy tam już dotarliśmy, był czas na obiad, a później  Msza Święta, której przewodniczył Bp Mariusz Leszczyński.  Nigdy nie płakałam tak podczas takiej (nie)zwykłej Mszy. To było cudowne. Jak odwróciłam się nie było widać końca młodych ludzi. Po Mszy Świętej udałam się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam pomodliłam się chwilę i na kolanach poszłam prosić o różne łaski dla mnie jak i dla moich bliskich.

O 18.00 zaczęła się Droga Krzyżowa na wałach. Ja modliłam się na placu przed Bazyliką. Pozwoliło mi to, głębiej uczestniczyć w tym nabożeństwie. Przed  końcemDrogi Krzyżowej poszłam już do Kaplicy Cudownego Obrazu. Akurat trafiłam na różaniec. Każdy dziesiątek odmówiłam w innej intencji.

O 20.00 był Akatyst, czyli śpiewy ku czci Matki Bożej. I wtedy po raz kolejny pojawiły się łzy w oczach. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz jak wielu ludzi ma wielką wiarę i się jej nie wstydzi. To jest coś nie do opisania. Po Apelu troszkę się zawiodłam, bo czekałam na zasłonięcie obrazu, ale niestety było czuwanie. Trudno, i  tak wiem, że ten wyjazd dał mi wiele do myślenia i na pewno nigdy o nim nie zapomnę.

 Chwała Panu!

 Maturzystka Arleta Batorska 

Wydarzenia

Wydarzenia

Spotkanie dyrekcji z rodzicami klas pierwszych

Dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Zamościu zaprasza rodziców uczniów klas pierwszych na spotkanie organizacyjne przed rozpoczęciem roku szkolnego, które odbędzie się w dniu 30 sierpnia 2018 roku (czwartek) o godzinie 16:00 w budynku szkoły (holl I piętro).

2018-07-06

Wydarzenia

Zestaw podręczników 2018/2019

Szkolny zestaw podręczników zostanie ogłoszony na stronie internetowej szkoły pod koniec sierpnia br.

2018-07-06

Wydarzenia

Projekt "Krokus"

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy 1i wraz z wychowawcą p. Beata Pisarczyk-Zabiciel uczestniczyli w Projekcie „Krokus”, który był realizowany przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Projekt był realizowany w naszej szkole po raz pierwszy. W ramach projektu szkoła otrzymała cebulki żółtych krokusów , które zostały zasadzone jesienią, a które cieszyły oko już wczesną wiosną. Kwiaty te mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu podczas godziny wychowawczej uczniowie mieli możliwość pracy z materiałami edukacyjnymi dostarczonymi przez Żydowskie Muzeum Galicja. Uczniowie zapoznali się z tematyką Holokaustu, a także zagrożeniami wiążącymi się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Tekst i zdjęcia: p. Beata Pisarczyk-Zabiciel

2018-07-06

Wydarzenia

III LO uczciło 75 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Po raz kolejny społeczność III LO zaangażowała się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającą 75 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie klasy 1i wykonali samodzielnie kilkaset żółtych papierowych kwiatów, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję, a związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w dniu 19 kwietnia, w każdą rocznicę wybuchu powstania, składał te kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Kwiaty wraz z informacją o akcji zostały rozdanie w dniu 19 kwietnia 2018r. Dyrekcji, pracownikom szkoły oraz uczniom. W ramach akcji, w której bierze udział kilkaset szkół z całej Polski organizowanej przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, uczniowie klasy 1i zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Muzeum. Akcję w III LO koordynuje p. Beata Pisarczyk-Zabiciel.

2018-07-06

Wydarzenia

XIV edycja projektu CEMS

Od 15 do 18 maja 2018r. miejsce miała XIV edycja projektu CEMS Chance organizowana przez studentów SGH. Udział w niej wzięła uczennica naszego liceum Klaudia Hołubowicz z klasy 1i. Projekt ma na celu pomóc uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej oraz pokazać, jak wykorzystać szanse, które stają na ich drodze. Uczestnicy przez pięć dni brali udział w wielu różnych warsztatach organizowanych m.in. przez firmę Siemens, Fundację EY czy Michała Zawadkę. Czas spędzali także na zwiedzaniu Warszawy oraz innych atrakcjach zorganizowanych przez zespół projektu. Tekst: Klaudia Hołubowicz, klasa 1i

2018-07-06

Wydarzenia

Koniec Roku Szkolnego 2017/2018

22 czerwca wychowawcy klas pierwszych i drugich, wręczyli świadectwa ukończenia klas. Prymusi klas, najlepsi uczniowie i sportowcy otrzymali świadectwa z rąk dyrekcji szkoły. Prymusem szkoły została Natalia Sawińska z klasy 2E - średnia 5,50. Tytuł prymusa klasy uzyskali:

2018-06-25

Wydarzenia

Współpraca między szkołami i miastami Zamość - Ciro

W dniach 10 do 14 czerwca 2018 r. miało miejsce spotkanie w ramach projektu Erasmus+, "Bez obawy. Projekt dwustronny realizowany z włoską szkołą w Cirò, w regionie Calabria. Tam też udała się nasza delegacja w składzie: pan zastępca prezydenta Andrzej Zastąpiło. pan dyrektor Antoni Szostek oraz nauczyciele realizujący projekt pani Dagmara Kozik i pani Anna Marmur.

2018-06-24

Wydarzenia

Nagrody dla najlepszych uczniów 2018

20 czerwca w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” nagrodzono laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, sportowych i artystycznych oraz nauczycieli, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

2018-06-21

Wydarzenia

Dzień patrona 2018

Czerwiec jest miesiącem szczególnym w historii naszej szkoły. Dokładnie 12 lat temu III Liceum nadano imię Cypriana Kamila Norwida.

2018-06-20

Wycieczki

ppleso