Ostatni weekend października to w tradycji naszej szkoły czas szczególny. Wtedy na Jasną Górę pielgrzymują maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Program wyjazdu klasy ustalają indywidualnie - zwiedzają Kraków, Wadowice, Oświęcim, ale od lat niezmienne pozostają takie elementy pielgrzymowania jak: pierwszego dnia wieczorna Msza Święta w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą celebruje ksiądz prowadzący katechezę w naszej szkole, aktualnie Ks. Konrad Zalewski a uczestniczą wszystkie klasy z wychowawcami oraz Pan Dyrektor Antoni Szostek; uroczystości na Jasnej Górze drugiego dnia, gdzie młodzież z całej diecezji uczestniczy we Mszy Świętej w Bazylice, następnie w Drodze Krzyżowej na wałach, różańcu w kaplicy cudownego obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim.

Galeria

W czasie pielgrzymowania młodzi ludzie doświadczają głębokich doznań duchowych, jedna z uczestniczek podzieliła się nimi.

Zacznę od tego, że już nie pierwszy raz byłam w Częstochowie, ale to był pierwszy raz, kiedy tak bardzo mocno przeżyłam to spotkanie z Matką Bożą.

 

Pierwszego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niektórzy dojechali tam szybciej, niektórzy później, ale chyba wszyscy zdążyli na Mszę Świętą. Miałam tylko godzinę na przygotowanie się, próba z organistą, próba z dziewczynami ze scholi i oczywiście spowiedź. I tutaj właśnie zaczęły się schody. Wbiegłam do Sanktuarium, ale niestety nie zastałam żadnego księdza w konfesjonale i wtedy poczułam wielki strach, że nie będę mogła przyjąć Jezusa do swojego serca. Szukałam wszędzie. Na szczęście przypadkowo spotkałam po drodze księdza uczącego w naszej szkole i odetchnęłam z ulgą, wiedząc już, że to On właśnie mi pomoże. Pierwszy raz poczułam taki spokój i wolność od złego ducha po spowiedzi. To było naprawdę wspaniałe uczucie. Po spowiedzi razem z dziewczynami udałyśmy się na chór i tam właśnie śpiewałyśmy. Miałam ten zaszczyt zaśpiewać psalm w tym pięknym Sanktuarium, który od wielu lat jest w moim sercu. Po Mszy Świętej udałam się na różaniec o godzinie 20.00, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Gdy odmawiałam  różaniec, uznałam, że muszę osobiście podejść do Matki Bożej Kalwaryjskiej i popatrzeć Jej prosto w oczy i za wszystkie złe rzeczy przeprosić oraz podziękować za te dobre. Gdy podeszłam pod Jej obraz i odmawiałam dziesiątek różańca, patrząc jej prosto w oczy poczułam dziwne, ale zarazem bardzo miłe ciepło, tak jakby ktoś mnie przytulał. Właśnie wtedy zrozumiałam po co tam jestem. Od tego momentu ciągle miałam łzy w oczach. Po Apelu wyszłam z kaplicy i zaczęłam płakać, ale zauważyłam, że nie tylko ja. To było piękne, widząc, że Bóg zsyła na Nas tak wielkie łaski.

Na drugi dzień, z samego rana, wyjechaliśmy do Oświęcimia. Potem pojechaliśmy do Częstochowy. Jakie to było piękne uczucie, gdy zobaczyłam wieżę Jasnej Góry z daleka. Gdy tam już dotarliśmy, był czas na obiad, a później  Msza Święta, której przewodniczył Bp Mariusz Leszczyński.  Nigdy nie płakałam tak podczas takiej (nie)zwykłej Mszy. To było cudowne. Jak odwróciłam się nie było widać końca młodych ludzi. Po Mszy Świętej udałam się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam pomodliłam się chwilę i na kolanach poszłam prosić o różne łaski dla mnie jak i dla moich bliskich.

O 18.00 zaczęła się Droga Krzyżowa na wałach. Ja modliłam się na placu przed Bazyliką. Pozwoliło mi to, głębiej uczestniczyć w tym nabożeństwie. Przed  końcemDrogi Krzyżowej poszłam już do Kaplicy Cudownego Obrazu. Akurat trafiłam na różaniec. Każdy dziesiątek odmówiłam w innej intencji.

O 20.00 był Akatyst, czyli śpiewy ku czci Matki Bożej. I wtedy po raz kolejny pojawiły się łzy w oczach. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz jak wielu ludzi ma wielką wiarę i się jej nie wstydzi. To jest coś nie do opisania. Po Apelu troszkę się zawiodłam, bo czekałam na zasłonięcie obrazu, ale niestety było czuwanie. Trudno, i  tak wiem, że ten wyjazd dał mi wiele do myślenia i na pewno nigdy o nim nie zapomnę.

 Chwała Panu!

 Maturzystka Arleta Batorska 

Wydarzenia

Wydarzenia

RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2019

10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie odbył się 21 finał Rankingu Liceów Perspektywy. Nasze liceum od kilku lat utrzymując stały, wysoki poziom kształcenia i przygotowania do matury po raz kolejny uzyskało zaszczytny tytuł „Srebrna szkoła”, będąc jednocześnie jedną z najlepszych szkół w regionie.

2019-01-11

Wydarzenia

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019

10 stycznia w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 552 uczniów uprawnionych do głosowania swój głos oddało 454. Wybory wygrał Kacper Mazurek z klasy 2d, który został nowym przewodniczącym. Maksymilian Ziemiński z klasy 2d  oraz Wiktoria Tyszko z klasy 1d zostali zastępcami Kacpra. Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów.

2019-01-11

Wydarzenia

Zebrania z rodzicami 2019

21 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami klas I, II i III.

2019-01-06

Wydarzenia

Stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych

Uczennica naszej szkoły Oliwia Łoś z klasy Ia została stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019”. Oliwia otrzymała stypendium i list gratulacyjny od Marszałka Województwa Lubelskiego.

2018-12-19

Wydarzenia

Olimpiada Wiedzy o Mediach

W piątek 14 grudnia 2018r. trzy uczennice naszej szkoły: Alicja Bździuch z kl. I A i Izabella Frąc z kl. II C (opiekun merytoryczny p. Anna Korkosz) oraz Dominika Majdanik z kl.III D (opiekun merytoryczny p.Eliza Leszczyńska-Pieniak) wzięły udział w II etapie (wojewódzkim) Olimpiady Wiedzy o Mediach w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL.  Aby zakwalifikować się do II etapu Olimpiady, należało napisać esej na jeden z tematów podanych przez Komitet Organizacyjny Olimpiady. Natomiast na II etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązali test wiedzy składający się z 40 pytań. Eseje uczennic naszej szkoły, dzięki którym zakwalifikowały się do etapu II Olimpiady zostaną wkrótce opublikowane na szkolnym blogu uczniowskim „Post Scriptum”- ZAPRASZAMY DO CZYTANIA!

2018-12-19

Wydarzenia

Projektu Marzenie

W naszej szkole, 13 grudnia 2018r., odbyła się kawiarenka z ciastami i babeczkami. Została zorganizowana przez członków "Projektu Marzenie"

2018-12-19

Wydarzenia

Nasza uczennica dwukrotną Mistrzynią Europy w kumite

W dniach od 5 do 12 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły - Marta Czapka (1e) i Kacper Pańko(3a),  brali udział w XXIV Mistrzostwach Europy Karate Fudokan w Słowenii.

2018-12-15

Wydarzenia

CAŁA SZKOŁA CZYTA HERBERTA

Z okazji 20 rocznicy śmierci poety sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W naszej szkole 05 grudnia 2018r. podjęto działania upamiętniające sylwetkę poety.

2018-12-13

Wydarzenia

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09

Wycieczki

ppleso