Ostatni weekend października to w tradycji naszej szkoły czas szczególny. Wtedy na Jasną Górę pielgrzymują maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Program wyjazdu klasy ustalają indywidualnie - zwiedzają Kraków, Wadowice, Oświęcim, ale od lat niezmienne pozostają takie elementy pielgrzymowania jak: pierwszego dnia wieczorna Msza Święta w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą celebruje ksiądz prowadzący katechezę w naszej szkole, aktualnie Ks. Konrad Zalewski a uczestniczą wszystkie klasy z wychowawcami oraz Pan Dyrektor Antoni Szostek; uroczystości na Jasnej Górze drugiego dnia, gdzie młodzież z całej diecezji uczestniczy we Mszy Świętej w Bazylice, następnie w Drodze Krzyżowej na wałach, różańcu w kaplicy cudownego obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim.

Galeria

W czasie pielgrzymowania młodzi ludzie doświadczają głębokich doznań duchowych, jedna z uczestniczek podzieliła się nimi.

Zacznę od tego, że już nie pierwszy raz byłam w Częstochowie, ale to był pierwszy raz, kiedy tak bardzo mocno przeżyłam to spotkanie z Matką Bożą.

 

Pierwszego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niektórzy dojechali tam szybciej, niektórzy później, ale chyba wszyscy zdążyli na Mszę Świętą. Miałam tylko godzinę na przygotowanie się, próba z organistą, próba z dziewczynami ze scholi i oczywiście spowiedź. I tutaj właśnie zaczęły się schody. Wbiegłam do Sanktuarium, ale niestety nie zastałam żadnego księdza w konfesjonale i wtedy poczułam wielki strach, że nie będę mogła przyjąć Jezusa do swojego serca. Szukałam wszędzie. Na szczęście przypadkowo spotkałam po drodze księdza uczącego w naszej szkole i odetchnęłam z ulgą, wiedząc już, że to On właśnie mi pomoże. Pierwszy raz poczułam taki spokój i wolność od złego ducha po spowiedzi. To było naprawdę wspaniałe uczucie. Po spowiedzi razem z dziewczynami udałyśmy się na chór i tam właśnie śpiewałyśmy. Miałam ten zaszczyt zaśpiewać psalm w tym pięknym Sanktuarium, który od wielu lat jest w moim sercu. Po Mszy Świętej udałam się na różaniec o godzinie 20.00, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Gdy odmawiałam  różaniec, uznałam, że muszę osobiście podejść do Matki Bożej Kalwaryjskiej i popatrzeć Jej prosto w oczy i za wszystkie złe rzeczy przeprosić oraz podziękować za te dobre. Gdy podeszłam pod Jej obraz i odmawiałam dziesiątek różańca, patrząc jej prosto w oczy poczułam dziwne, ale zarazem bardzo miłe ciepło, tak jakby ktoś mnie przytulał. Właśnie wtedy zrozumiałam po co tam jestem. Od tego momentu ciągle miałam łzy w oczach. Po Apelu wyszłam z kaplicy i zaczęłam płakać, ale zauważyłam, że nie tylko ja. To było piękne, widząc, że Bóg zsyła na Nas tak wielkie łaski.

Na drugi dzień, z samego rana, wyjechaliśmy do Oświęcimia. Potem pojechaliśmy do Częstochowy. Jakie to było piękne uczucie, gdy zobaczyłam wieżę Jasnej Góry z daleka. Gdy tam już dotarliśmy, był czas na obiad, a później  Msza Święta, której przewodniczył Bp Mariusz Leszczyński.  Nigdy nie płakałam tak podczas takiej (nie)zwykłej Mszy. To było cudowne. Jak odwróciłam się nie było widać końca młodych ludzi. Po Mszy Świętej udałam się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam pomodliłam się chwilę i na kolanach poszłam prosić o różne łaski dla mnie jak i dla moich bliskich.

O 18.00 zaczęła się Droga Krzyżowa na wałach. Ja modliłam się na placu przed Bazyliką. Pozwoliło mi to, głębiej uczestniczyć w tym nabożeństwie. Przed  końcemDrogi Krzyżowej poszłam już do Kaplicy Cudownego Obrazu. Akurat trafiłam na różaniec. Każdy dziesiątek odmówiłam w innej intencji.

O 20.00 był Akatyst, czyli śpiewy ku czci Matki Bożej. I wtedy po raz kolejny pojawiły się łzy w oczach. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz jak wielu ludzi ma wielką wiarę i się jej nie wstydzi. To jest coś nie do opisania. Po Apelu troszkę się zawiodłam, bo czekałam na zasłonięcie obrazu, ale niestety było czuwanie. Trudno, i  tak wiem, że ten wyjazd dał mi wiele do myślenia i na pewno nigdy o nim nie zapomnę.

 Chwała Panu!

 Maturzystka Arleta Batorska 

Wydarzenia

Wydarzenia

Msza Święta Inaugurująca rok szkolny 2018/2019

W święto św. Stanisława Kostki w Katedrze Zamojskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Maciej Banach. Przed rozpoczęciem Mszy wszystkich obecnych a szczególnie uczniów klas pierwszych, przywitał proboszcz katedry ks. Robert Strus. Mszę świętą przygotowali uczniowie szkoły włączając się w liturgię słowa, śpiewy i asystę, czuwała nad nimi p. Anny Serafin.

2018-09-18

Wydarzenia

Narodowe Czytanie "Przedwiośnie"

8 września 2018 r., podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce, również w Zamościu odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznego w tym roku  było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10.00 na Rynku Wielkim (na schodach Ratusza). Ostatnią powieść autora - historię Cezarego Baryki, która stanowi krytyczną zadumę nad sytuacją Polski tuż po odzyskaniu niepodległości, mogliśmy usłyszeć m.in. w interpretacji przedstawicieli szkół i ośrodków edukacyjno-wychowawczych, władz Miasta, parlamentarzystów, słuchaczy Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i czytelników biblioteki. Organizatorem wydarzenia w naszym mieście jest nieprzerwanie od 7 lat Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Każde wydanie powieści mogło zostać ostemplowane okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Narodowe Czytanie odbyło się po raz siódmy. Stanowi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej. W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, corocznym zwyczajem, społeczność naszej szkoły również wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Fragment utworu z części  I pt. „Rodowód” przeczytała Pani profesor Alicja Majder. Kontynuacją wydarzenia będzie czytanie dzieł zawartych w „Antologii Niepodległości”. Uroczystości odbędą się w listopadzie. Wszystkich chętnych Pani profesor zaprasza do udziału.   

2018-09-14

Wydarzenia

Uwaga - zmiana planu

Od poniedziałku 10 września obowiązuje  NOWY PLAN

2018-09-08

Wydarzenia

Początek Roku Szkolnego 2018/2019

3 września o godzinie 9 dzwonek szkolny oznajmił początek Nowego Roku Szkolnego 2018/2019. Uczniowie spotkali się z wychowawcami a następnie klasy pierwsze serdecznie powitali: Pan Dyrektor Antoni Szostek,  Pani wicedyrektor Agnieszka Zielińska i Pani wicedyrektor Agnieszka Wasil. Pierwszoklasiści usłyszeli wiele ciepłych słów które skierowali do nich Pan Dyrektor, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kacper Pańko i opiekun Samorządu szkolnego Pan Zbigniew Kordyaczny. Około 280 pierwszoklasistów podejmie naukę w ośmiu klasach, są to: klasa matematyczno-fizyczna z programowaniem komputerowym, klasa matematyczno-informatyczna z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego, klasa matematyczno-ekonomiczna, klasa biologiczno-medyczna, klasa prawnicza, klasa lingwistyczna. Ogółem w szkole uczy się około 800 uczniów.

2018-09-03

Wydarzenia

Program rządowy "Dobry start"

Program rządowy "Dobry start" 300 zł dla uczącego się dziecka. Tu przeczytaj jak złożyć wniosek.

2018-07-29

Wydarzenia

Projekt "Krokus"

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy 1i wraz z wychowawcą p. Beata Pisarczyk-Zabiciel uczestniczyli w Projekcie „Krokus”, który był realizowany przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Projekt był realizowany w naszej szkole po raz pierwszy.

2018-07-06

Wydarzenia

III LO uczciło 75 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Po raz kolejny społeczność III LO zaangażowała się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającą 75 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie klasy 1i wykonali samodzielnie kilkaset żółtych papierowych kwiatów, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję,

2018-07-06

Wydarzenia

XIV edycja projektu CEMS

Od 15 do 18 maja 2018r. miejsce miała XIV edycja projektu CEMS Chance organizowana przez studentów SGH. Udział w niej wzięła uczennica naszego liceum Klaudia Hołubowicz z klasy 1i.

2018-07-06

Wydarzenia

Koniec Roku Szkolnego 2017/2018

22 czerwca wychowawcy klas pierwszych i drugich, wręczyli świadectwa ukończenia klas. Prymusi klas, najlepsi uczniowie i sportowcy otrzymali świadectwa z rąk dyrekcji szkoły. Prymusem szkoły została Natalia Sawińska z klasy 2E - średnia 5,50.

2018-06-25

Wycieczki

ppleso