Ostatni weekend października to w tradycji naszej szkoły czas szczególny. Wtedy na Jasną Górę pielgrzymują maturzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Program wyjazdu klasy ustalają indywidualnie - zwiedzają Kraków, Wadowice, Oświęcim, ale od lat niezmienne pozostają takie elementy pielgrzymowania jak: pierwszego dnia wieczorna Msza Święta w Kalwarii Zebrzydowskiej, którą celebruje ksiądz prowadzący katechezę w naszej szkole, aktualnie Ks. Konrad Zalewski a uczestniczą wszystkie klasy z wychowawcami oraz Pan Dyrektor Antoni Szostek; uroczystości na Jasnej Górze drugiego dnia, gdzie młodzież z całej diecezji uczestniczy we Mszy Świętej w Bazylice, następnie w Drodze Krzyżowej na wałach, różańcu w kaplicy cudownego obrazu oraz w Apelu Jasnogórskim.

Galeria

W czasie pielgrzymowania młodzi ludzie doświadczają głębokich doznań duchowych, jedna z uczestniczek podzieliła się nimi.

Zacznę od tego, że już nie pierwszy raz byłam w Częstochowie, ale to był pierwszy raz, kiedy tak bardzo mocno przeżyłam to spotkanie z Matką Bożą.

 

Pierwszego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niektórzy dojechali tam szybciej, niektórzy później, ale chyba wszyscy zdążyli na Mszę Świętą. Miałam tylko godzinę na przygotowanie się, próba z organistą, próba z dziewczynami ze scholi i oczywiście spowiedź. I tutaj właśnie zaczęły się schody. Wbiegłam do Sanktuarium, ale niestety nie zastałam żadnego księdza w konfesjonale i wtedy poczułam wielki strach, że nie będę mogła przyjąć Jezusa do swojego serca. Szukałam wszędzie. Na szczęście przypadkowo spotkałam po drodze księdza uczącego w naszej szkole i odetchnęłam z ulgą, wiedząc już, że to On właśnie mi pomoże. Pierwszy raz poczułam taki spokój i wolność od złego ducha po spowiedzi. To było naprawdę wspaniałe uczucie. Po spowiedzi razem z dziewczynami udałyśmy się na chór i tam właśnie śpiewałyśmy. Miałam ten zaszczyt zaśpiewać psalm w tym pięknym Sanktuarium, który od wielu lat jest w moim sercu. Po Mszy Świętej udałam się na różaniec o godzinie 20.00, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Gdy odmawiałam  różaniec, uznałam, że muszę osobiście podejść do Matki Bożej Kalwaryjskiej i popatrzeć Jej prosto w oczy i za wszystkie złe rzeczy przeprosić oraz podziękować za te dobre. Gdy podeszłam pod Jej obraz i odmawiałam dziesiątek różańca, patrząc jej prosto w oczy poczułam dziwne, ale zarazem bardzo miłe ciepło, tak jakby ktoś mnie przytulał. Właśnie wtedy zrozumiałam po co tam jestem. Od tego momentu ciągle miałam łzy w oczach. Po Apelu wyszłam z kaplicy i zaczęłam płakać, ale zauważyłam, że nie tylko ja. To było piękne, widząc, że Bóg zsyła na Nas tak wielkie łaski.

Na drugi dzień, z samego rana, wyjechaliśmy do Oświęcimia. Potem pojechaliśmy do Częstochowy. Jakie to było piękne uczucie, gdy zobaczyłam wieżę Jasnej Góry z daleka. Gdy tam już dotarliśmy, był czas na obiad, a później  Msza Święta, której przewodniczył Bp Mariusz Leszczyński.  Nigdy nie płakałam tak podczas takiej (nie)zwykłej Mszy. To było cudowne. Jak odwróciłam się nie było widać końca młodych ludzi. Po Mszy Świętej udałam się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam pomodliłam się chwilę i na kolanach poszłam prosić o różne łaski dla mnie jak i dla moich bliskich.

O 18.00 zaczęła się Droga Krzyżowa na wałach. Ja modliłam się na placu przed Bazyliką. Pozwoliło mi to, głębiej uczestniczyć w tym nabożeństwie. Przed  końcemDrogi Krzyżowej poszłam już do Kaplicy Cudownego Obrazu. Akurat trafiłam na różaniec. Każdy dziesiątek odmówiłam w innej intencji.

O 20.00 był Akatyst, czyli śpiewy ku czci Matki Bożej. I wtedy po raz kolejny pojawiły się łzy w oczach. To wspaniałe uczucie, gdy widzisz jak wielu ludzi ma wielką wiarę i się jej nie wstydzi. To jest coś nie do opisania. Po Apelu troszkę się zawiodłam, bo czekałam na zasłonięcie obrazu, ale niestety było czuwanie. Trudno, i  tak wiem, że ten wyjazd dał mi wiele do myślenia i na pewno nigdy o nim nie zapomnę.

 Chwała Panu!

 Maturzystka Arleta Batorska 

Wydarzenia

Wydarzenia

Dzień otwarty 2019

22 marca 2019 roku gościliśmy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Mamy nadzieję że dobrze się tutaj czuli i w następnym roku, jako uczniowie III LO, będą zapraszali młodszych kolegów. W filmie kilka migawek z tego wydarzenia. Tutaj okolicznościowa gazetka Vers Libre wydana przez uczniów - redaktorów.

2019-03-25

Wydarzenia

Mistrz ortografii francuskiej 2019

Sebastian Czusz, uczeń klasy II a został mistrzem ortografii francuskiej 2019. Karol Kaleniuk z klasy III b zajął II miejsce.XIV edycja międzyszkolnego konkursu „Mistrz Ortografii Francuskiej”odbyła się 14 marca w II LO w Zamościu. Opiekę sprawuje Pani Bernarda Paszko. Gratulacje!

2019-03-25

Wydarzenia

BRĄZ PIŁKARZY RĘCZNYCH 2019

W piątek 22.03.2019 r. w hali AWF Biała Podlaska odbył się finał Wojewódzkiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Reprezentacja III LO w rozgrywkach grupowych uległa IV Liceum z Białej Podlaskiej oraz wygrała z zespołem „Budowlanki” z Biłgoraja, co dało awans i szansę gry w meczu o III miejsce. W drugiej grupie najlepsza okazała się drużyna liceum z Puław natomiast za nimi uplasowało się II LO Lublin. I to właśnie lublinianie byli przeciwnikami naszego zespołu w „małym finale”. Po zaciętym pojedynku zakończonym rzutami karnymi reprezentacja III LO wygrała i tym samym zdobyła brązowy medal. Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie z Białej Podlaskiej. Skład reprezentacji III LO: Jakub Czapka, Kasper Matysiak, Michał Banach, Mikołaj Łaba, Patryk Piasecki, Dawid Maluha, Karol Czerwonka, Eryk Florek, Marcin Witkowski, Paweł Dziemba, Norbert Poździk. Opiekun: Marcin Czerwonka.

2019-03-25

Wydarzenia

Nagrody "Mała Ojczyzna 2019"

15 marca w sali teatralnej III LO gościliśmy uczniów z  gimnazjum i młodzież ze szkół podstawowych na rozdaniu nagród w konkursie "Mała Ojczyzna". Część artystyczną przygotowali uczniowie z Id, III d i III a. Fotografie nagrodzone w konkursie można oglądać  na I piętrze obok kącika patrona. V.L.

2019-03-21

Wydarzenia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

12 marca w naszej szkole przeprowadzone zostały prelekcje dotyczące problemu globalnego ocieplenia. Odbyły się one w ramach akcji informacyjnej poprzedzającej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Plastyczne oraz Szkołę Podstawową nr 6, gdzie przedstawiali prezentacje o szkodliwym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Podsumowaniem akcji była  demonstracja, która odbyła się 15 marca na zamojskim rynku w godzinach 10.00-11.30. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wydarzenie zainicjowane przez Szwedkę Grete Thunberg. Aby zwrócić uwagę polityków oraz decydentów na problem globalnego ocieplenia, młodzież z całego świata postanowiła wyjść na ulice i głośno wyrażać swoje zdanie na ten ignorowany i pomijany temat. Strajk odbył się w 2083 miejscach w 125 państwach na całym świecie.

2019-03-19

Wydarzenia

Maciej Wojnar w kolejnych etapach olimpiad

Maciej Wojnar - uczeń klasy 2 matematyczno ekonomicznej zakwalifikował się do centralnego etapu w dwóch olimpiadach: XIV Olimpiady Przedsiębiorczości i XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 4 kwietnia w SGH w Warszawie a 6 i 7 kwietnia w Serocku będzie walczył o tytuł finalisty, bądź laureata. Cieszymy się sukcesami Maćka i trzymamy kciuki za pomyślny finał.

2019-03-13

Wydarzenia

Wyniki konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca” 2019 rok

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami kolejnej edycji konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca”

2019-03-10

Wydarzenia

Królowa Nauk to ich pasja

3 uczniów klasy 2a o profilu matematyczno - fizycznym z programowaniem komputerowym uczestniczyło w dniu 06.02.2019r. w finale Konkursu Matematycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

2019-03-03

Wydarzenia

XLII OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO 2018/2019

Uczeń klasy 2a Sebastian Czusz został zakwalifikowany  do etapu centralnego XLII Olimpiady Języka Francuskiego, który odbędzie się w dn. 4 – 6 kwietnia w Łodzi. Sebastian okazał się najlepszy w okręgu lubelskim.  Gratulujemy już tak wielkiego osiągnięcia i życzymy tytułu laureata tejże Olimpiady. Opiekę nad uczniem sprawuje pani Bernarda Paszko.

2019-03-03

Wycieczki

ppleso