29.03.2019 r. klasy IF, IG ORAZ IIF razem z P.M. Dłutkowską, P. A. Majder - organizatorką całego wyjazdu, P. E.29.03.2019 r. klasy IF, IG ORAZ IIF razem z P.M. Dłutkowską, P. A. Majder - organizatorką całego wyjazdu, P. E.Pudło, P. A. Biskupską wybrały się w podróż do najbiedniejszego, ale zarazem bardzo malowniczego regionu w Polsce - naPodlasie. Dzień dla nas rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już ogodzinie trzeciej nad ranem odbyła się zbiórka, następniewyruszyliśmy w ekspedycję na północny wschód kraju. Głównympunktem programu było odwiedzenie Opery i Filharmonii Podlaskiej,by obejrzeć spektakl „Doktor Żywago” z muzyką Lucy Simon, wreżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznymGrzegorza Berniaka. Powieść „Doktor Żywago” Borysa Pasternaka tojedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historia omiłości.Akcja rozpoczyna się w 1905 roku. To znamienna data whistorii cesarstwa. Trwa krwawa wojna z Japonią, rosną niepokojespołeczne – wkrótce wybuchnie rewolucja, która na kilka miesięcyzachwieje krajem.W tym czasie Jurij Żywago, w którego rolę wciela sięŁukasz Zagrobelny, przeżywa osobistą tragedię. Chłopiec traci swojąukochaną matkę. Mikołaj Nikołajewicz, brat zmarłej, bierze pod swojeskrzydła krewniaka. Jurij trafia zaś na stancję do rodziny Gromieków.Poznaje tam córkę właścicieli mieszkania, Tosię. Z biegiem lat Jurijzbliża się do Tosi, a zarazem zyskuje akceptację jej rodziców. Matkakobiety chce, by dojrzała już para wzięła ślub. Tak też się dzieje.Równocześnie poznajemy gimnazjalistkę Larę. Jest onakochanką dojrzałego mężczyzny. W czasie kłótni z nim chce go zabić– dochodzi do skandalu, którego obserwatorem jest młody Jurij. Larapoznaje mężczyznę, który żeni się z nią. W tym czasie Jurij studiujemedycynę. Gdy wybucha wojna, obaj mężczyźni ruszają na front.Lara, by być blisko męża, zostaje pielęgniarką. Wtedy znów styka się z młodym Żywago.Tymczasem wybucha rewolucja, która obaliła carat (rewolucja lutowa). Kilka miesięcy później, w trakcie rewolucjipaździernikowej władzę przejmują bolszewicy. Jurij nawiązuje romans z Larą, jednak wydarzenia historyczne rozdzielająkochanków. Komuniści zmuszają Jurija do wstąpienia w ich szeregi. Gdy kończy się wojna domowa, Jurij zostaje sam. Jego żonawyjeżdża do Paryża, a Lara musi się ukryć przed komunistami.Białostocki „Doktor Żywago” urzeka potęgą scenografii, świetnymi kostiumami i oczywiście idealnie wybraną obsadąpremierową. Dzięki mocnym scenom i dobrym dialogom pokazuje zarówno bezsens wojny, jak i szaleństwo rewolucji. I miłość –wbrew przykazaniom i sakramentom, ale jakże piękną.Po jakże urzekającym i pełnym wrażeń musicalu ruszyliśmy dalej, w kierunku Pałacu Branickich. W kompleksie tymzwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz pomieszczenia reprezentacyjne Pałacu Branickich. W następnejkolejności odwiedziliśmy Muzeum Ikon w Supraślu. Wystawa ta jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę iumożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralnąprawosławia. Ostatnim punktem programu był obiad... i do domu. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Tak zakończył sięnasz dzień pełen wrażeń. Jeśli macie możliwość na wojaże, polecam serdecznie. Pamięć o Podlasiu pozostanie na zawsze wnaszych sercach.

Wydarzenia

Wydarzenia

Ślubowanie klas pierwszych

18 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych w obecności Dyrekcji  III liceum  oraz wychowawców złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.  Serdeczne słowa z życzeniami bardzo dobrych wyników w nauce i prawdziwych przyjaźni w liceum, skierował do obecnych Pan Dyrektor Antoni Szostek, głos zabrał także przewodniczący samorządu uczniowskiego Kacper Mazurek i przedstawiciel uczniów klas pierwszych. Następnie Pani Dyrektor i Pani Dyrektor Agnieszka Wasil dokonali uroczystego pasowania każdego ucznia na licealistę.

2019-09-19

Wydarzenia

Msza święta inauguracyjna

18 września w święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, społeczność naszego liceum zgromadziła się w katedrze zamojskiej na Mszy Świętej inauguracyjnej. Mszę celebrował i kazanie wygłosił ks. Maciej Banach. Słowami przypowieści zachęcał młodzież by szukała własnych, ambitnych dróg w życiu. Życzył także wiele pomyślności w nowym roku szkolnym wszystkim uczniom, dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom. Muzykalna młodzież naszej szkoły dołączyła piękną artystyczną oprawę.

2019-09-19

Wydarzenia

Twórczość Witkacego

Historyk sztuki - Pani Izabela Winiewicz – Cybulska zaprasza na wykład o życiu i twórczości wybitnego polskiego malarza, pisarza, filozofa, dramaturga i fotografika – Stanisława Ignacego Witkiewicza, zwanego Witkacym. Wszystkie szczegóły dostępne są na plakacie. Zainteresowanych wydarzeniem kulturalnym uczniów serdecznie zapraszam Alicja Majder

2019-09-16

Wydarzenia

Iskra pamięci

14 września 2019 r. na Rynku Wielkim odbyło się niezwykłe wydarzenie patriotyczne ku pamięci ofiar radzieckich represji w czasie drugiej wojny światowej. Zapalonych zostało w sumie ponad 20 tys. zniczy. To symbol ofiary Polaków – oficerów i szeregowych Wojska Polskiego, a także innych służb mundurowych oraz cywilów uznanych za  wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku.

2019-09-16

Wydarzenia

Narodowe Czytanie 2019

7 września 2019 r., podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce, również w Zamościu odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Lekturę tegorocznej edycji stanowiła klasyka polskiej nowelistyki: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

2019-09-10

Wydarzenia

Zebranie rodzicielskie

24 września (wtorek) o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie wychowawców klas  z rodzicami uczniów  klas III

2019-09-10

Wydarzenia

Monodram Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

6 września 2019 roku cztery klasy naszego liceum: 2d, 3c, 3h oraz 3i wybrały się do Zamojskiego Domu Kultury na monodram wg książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pt:"Inny świat"

2019-09-06

Wydarzenia

Inauguracja roku szkolnego 2019-2020

2 września 2019 r. - po wakacyjnej przerwie, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Uczniowie na spotkaniach z wychowawcami otrzymali  najważniejsze informacje dotyczące nowego roku szkolnego i jego organizacji.

2019-09-02

Wydarzenia

20 lat po maturze

29 czerwca 2019r. dwadzieścia lat po maturze spotkał się  pierwszy rocznik maturzystów III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. To był  ZJAZD ABSOLWENTÓW I ROCZNIKA III LICEUM.

2019-07-06

Wycieczki

ppleso