21 grudnia 2018 roku, w przeddzień Bożego Narodzenia, w składzie trzech klas (1G, 2F i 3C), udaliśmy się pod opieką pani Alicji Majder, pani Anny Biskupskiej, pani Ewy Pudło oraz pana Przemysława Mazurka na wycieczkę do Lwowa,

w celu zwiedzenia tego zabytkowego miasta i obejrzenia baletu pod tytułem “Dziadek do Orzechów”. Po kilkugodzinnej podróży, oraz przeprawie przez granicę polsko-ukraińską dotarliśmy do miejsca docelowego naszej podróży. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem przez główne ulice miasta, podczas którego nasz przewodnik z bardzo dużym zaangażowaniem opowiadał nam o historii miasta oraz o jego poszczególnych elementach. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich, gdzie zostaliśmy zapoznani z sylwetkami ich założycieli oraz przeprowadzeni ich głównymi alejami. To właśnie tam zostali pochowani wielcy Polacy, między innymi: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, czy Julian Konstanty Ordon. Od razu zachwyciła nas forma wykonania nagrobków, na których znajdowało się wiele zdobień, ornamentów i rzeźb o szczególnym znaczeniu. Niektóre z nich były naprawdę ogromne i zachowane w prawie nienaruszonej formie, co tylko wzbudzało w nas jeszcze większy podziw i uznanie dla ich twórców. Po tym spacerze byliśmy już bardzo zmęczeni i głodni, zatem udaliśmy się na czekający nas posiłek, który dodał nam sił do dalszego odkrywania Lwowa. Ponownie ruszyliśmy w ślad za naszym przewodnikiem, który z największą dokładnością starał się opisać nam każdy ważniejszy, mijany przez nas budynek. Kiedy doszliśmy na rynek, mieliśmy trochę czasu wolnego, aby się zrelaksować, na przykład w Manufakturze Kawy bądź na krótkich zakupach (które ostatecznie okazały się być trochę za krótkie). Następnym punktem wycieczki, którego nie moglibyśmy przeoczyć była przechadzka przez Jarmark świąteczny. Dla miłośników fotografii, była to idealna okazja, by uchwycić w kadrach swoich aparatów przepiękne świąteczne ozdoby i światła, które sprawiały wrażenie pobytu w jakimś magicznym miejscu. To co najbardziej przykuwało wzrok, to ogromna choinka, stojąca na samym środku placu i wizualizacje wyświetlane na budynku Opery Lwowskiej. W końcu, w okolicach godziny 19 przyszedł czas na najważniejszy punkt programu, a mianowicie na balet. Od razu po wejściu do opery zachwyciło nas jej wnętrze, niesamowita klatka schodowa, piękne żyrandole, obrazy i zdobienia, wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły. “Dziadek do orzechów” w wykonaniu lwowskiej trupy baletowej był po prostu magiczny. Jeszcze bardziej przybliżył nas myślami do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz niesamowitej techniki tańca, tym, co najbardziej rzucało się w oczy, były wyjątkowe stroje, które wyglądały po prostu jak z bajki. Po obejrzeniu występu udaliśmy się na miejsce postoju naszego autokaru, co oznaczało koniec naszej przygody we Lwowie i powrót do Zamościa. Dla niektórych z nas - uczniów klas 3,  była to ostatnia wycieczka szkolna, w której mogliśmy uczestniczyć. Bez wątpienia na długo ją zapamiętamy i z przyjemnością będziemy wspominać, a dla naszych młodszych kolegów będzie ona z pewnością zachętą do udziału w kolejnych wycieczkach organizowanych przez panią Alicję Majder.

Karol Olszewski

Klaudia Kozak

 uczniowie klasy 3C

Wydarzenia

Wydarzenia

Nagrody "Mała Ojczyzna 2019"

15 marca w sali teatralnej III LO gościliśmy uczniów z  gimnazjum i młodzież ze szkół podstawowych na rozdaniu nagród w konkursie "Mała Ojczyzna". Część artystyczną przygotowali uczniowie z Id, III d i III a. Fotografie nagrodzone w konkursie można oglądać  na I piętrze obok kącika patrona. V.L.

2019-03-21

Wydarzenia

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

12 marca w naszej szkole przeprowadzone zostały prelekcje dotyczące problemu globalnego ocieplenia. Odbyły się one w ramach akcji informacyjnej poprzedzającej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Plastyczne oraz Szkołę Podstawową nr 6, gdzie przedstawiali prezentacje o szkodliwym wpływie człowieka na zmiany klimatyczne. Podsumowaniem akcji była  demonstracja, która odbyła się 15 marca na zamojskim rynku w godzinach 10.00-11.30. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wydarzenie zainicjowane przez Szwedkę Grete Thunberg. Aby zwrócić uwagę polityków oraz decydentów na problem globalnego ocieplenia, młodzież z całego świata postanowiła wyjść na ulice i głośno wyrażać swoje zdanie na ten ignorowany i pomijany temat. Strajk odbył się w 2083 miejscach w 125 państwach na całym świecie.

2019-03-19

Wydarzenia

UWAGA zmiana planu od 18 marca

Od 18 marca 2019 obowiązuje nowy plan zajęć - tu także możesz przejść do planu.

2019-03-15

Wydarzenia

Sukcesy Macieja Wojnara w etapach olimpiad przedmiotowych

Maciej Wojnar - uczeń klasy 2 matematyczno ekonomicznej zakwalifikował się do centralnego etapu w dwóch olimpiadach: XIV Olimpiady Przedsiębiorczości i XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. 4 kwietnia w SGH w Warszawie a 6 i 7 kwietnia w Serocku będzie walczył o tytuł finalisty, bądź laureata. Cieszymy się sukcesami Maćka i trzymamy kciuki za pomyślny finał.

2019-03-13

Wydarzenia

Wyniki konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca” 2019 rok

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami kolejnej edycji konkursu „Mała Ojczyzna - Ludzie i Miejsca”

2019-03-10

Wydarzenia

Dzień otwarty szkoły 2019

22 marca 2019 roku w godzininach 8:00 - 14:00 zapraszamy absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej na dzień otwarty w III Liceum.  PROGRAM DNIA OTWARTEGO 22 MARCA 2019 ROKU

2019-03-06

Wydarzenia

Królowa Nauk to ich pasja

3 uczniów klasy 2a o profilu matematyczno - fizycznym z programowaniem komputerowym uczestniczyło w dniu 06.02.2019r. w finale Konkursu Matematycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

2019-03-03

Wydarzenia

XLII OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO 2018/2019

Uczeń klasy 2a Sebastian Czusz został zakwalifikowany  do etapu centralnego XLII Olimpiady Języka Francuskiego, który odbędzie się w dn. 4 – 6 kwietnia w Łodzi. Sebastian okazał się najlepszy w okręgu lubelskim.  Gratulujemy już tak wielkiego osiągnięcia i życzymy tytułu laureata tejże Olimpiady. Opiekę nad uczniem sprawuje pani Bernarda Paszko.

2019-03-03

Wydarzenia

Wielkie Dzieło Odbudowy

Społeczność III Liceum wspiera „Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce”. Informacje na temat bieżących prac oraz wyglądu kościoła można śledzić na stronie internetowej WIELKIE DZIEŁO ODBUDOWY. Wygląd po rewitalizacji można zobaczyćTUTAJ

2019-02-11

Wycieczki

ppleso