21 grudnia 2018 roku, w przeddzień Bożego Narodzenia, w składzie trzech klas (1G, 2F i 3C), udaliśmy się pod opieką pani Alicji Majder, pani Anny Biskupskiej, pani Ewy Pudło oraz pana Przemysława Mazurka na wycieczkę do Lwowa,

w celu zwiedzenia tego zabytkowego miasta i obejrzenia baletu pod tytułem “Dziadek do Orzechów”. Po kilkugodzinnej podróży, oraz przeprawie przez granicę polsko-ukraińską dotarliśmy do miejsca docelowego naszej podróży. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem przez główne ulice miasta, podczas którego nasz przewodnik z bardzo dużym zaangażowaniem opowiadał nam o historii miasta oraz o jego poszczególnych elementach. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich, gdzie zostaliśmy zapoznani z sylwetkami ich założycieli oraz przeprowadzeni ich głównymi alejami. To właśnie tam zostali pochowani wielcy Polacy, między innymi: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, czy Julian Konstanty Ordon. Od razu zachwyciła nas forma wykonania nagrobków, na których znajdowało się wiele zdobień, ornamentów i rzeźb o szczególnym znaczeniu. Niektóre z nich były naprawdę ogromne i zachowane w prawie nienaruszonej formie, co tylko wzbudzało w nas jeszcze większy podziw i uznanie dla ich twórców. Po tym spacerze byliśmy już bardzo zmęczeni i głodni, zatem udaliśmy się na czekający nas posiłek, który dodał nam sił do dalszego odkrywania Lwowa. Ponownie ruszyliśmy w ślad za naszym przewodnikiem, który z największą dokładnością starał się opisać nam każdy ważniejszy, mijany przez nas budynek. Kiedy doszliśmy na rynek, mieliśmy trochę czasu wolnego, aby się zrelaksować, na przykład w Manufakturze Kawy bądź na krótkich zakupach (które ostatecznie okazały się być trochę za krótkie). Następnym punktem wycieczki, którego nie moglibyśmy przeoczyć była przechadzka przez Jarmark świąteczny. Dla miłośników fotografii, była to idealna okazja, by uchwycić w kadrach swoich aparatów przepiękne świąteczne ozdoby i światła, które sprawiały wrażenie pobytu w jakimś magicznym miejscu. To co najbardziej przykuwało wzrok, to ogromna choinka, stojąca na samym środku placu i wizualizacje wyświetlane na budynku Opery Lwowskiej. W końcu, w okolicach godziny 19 przyszedł czas na najważniejszy punkt programu, a mianowicie na balet. Od razu po wejściu do opery zachwyciło nas jej wnętrze, niesamowita klatka schodowa, piękne żyrandole, obrazy i zdobienia, wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły. “Dziadek do orzechów” w wykonaniu lwowskiej trupy baletowej był po prostu magiczny. Jeszcze bardziej przybliżył nas myślami do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz niesamowitej techniki tańca, tym, co najbardziej rzucało się w oczy, były wyjątkowe stroje, które wyglądały po prostu jak z bajki. Po obejrzeniu występu udaliśmy się na miejsce postoju naszego autokaru, co oznaczało koniec naszej przygody we Lwowie i powrót do Zamościa. Dla niektórych z nas - uczniów klas 3,  była to ostatnia wycieczka szkolna, w której mogliśmy uczestniczyć. Bez wątpienia na długo ją zapamiętamy i z przyjemnością będziemy wspominać, a dla naszych młodszych kolegów będzie ona z pewnością zachętą do udziału w kolejnych wycieczkach organizowanych przez panią Alicję Majder.

Karol Olszewski

Klaudia Kozak

 uczniowie klasy 3C

Wydarzenia

Wydarzenia

Ogłoszenia dla uczniów i rodziców klas pierwszych

Podręczniki Opłata wpisowego. Nr konta: 48 2030 0045 1110 0000 0086 7100 Spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły

2019-07-09

Wydarzenia

20 lat po maturze

29 czerwca 2019r. dwadzieścia lat po maturze spotkał się  pierwszy rocznik maturzystów III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. To był  ZJAZD ABSOLWENTÓW I ROCZNIKA III LICEUM. Część oficjalną Zjazdu otworzyła Małgorzata Bielecka (Piskorz) – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego (tego sprzed 20 lat). W imieniu dyrekcji zebranych gości powitała wicedyrektor Agnieszka Zielińska. W atmosferze luzu i ogromnej radości w murach szkoły odbył się nadzwyczajny Zjazd, w którym uczestniczyło blisko 70 absolwentów i wielu ówczesnych nauczycieli.

2019-07-06

Wydarzenia

Patronat Instytutu Historii UMCS

27 czerwca 2018 dyrektor szkoły Antoni Szostek podpisał na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie umowę patronacką. Uczelnię reprezentował dyrektor Instytutu Historii dr hab. Marek Sioma. Patronat naukowy oznacza wspieranie uczniów klasy prawniczo-dziennikarskiej naszej szkoły, udział w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez Instytut Historii i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

2019-06-28

Wydarzenia

Rok Szkolny 2018/2019

19 czerwca zakończył się rok szkolny 2018/2019, uczniowie promowani otrzymali świadectwa z rąk wychowawców. Olimpijczycy i prymusi klas zgromadzeni w sali teatralnej, otrzymali świadectwa wraz z nagrodami i gratulacjami z rąk Dyrekcji III Liceum. Uczniowie ze średnią powyżej 5.0 i najlepsi sportowcy cieszyli się z przyznanych przez Radę Pedagogiczną stypendiów. Wśród nich prymus szkoły Izabella Frąc z klasy 2C ze średnią 5,5. Prymusi klas pierwszych A - Jakub Bujak - 5,0 B - Michał Biały - 5,13 C - Milena Micek - 5,06 D - Dominika Pikuzińska - 4,80 E - Majdańska Magdalena - 5,19 F - Aleksandra Sietka - 4,63 G - Dawid Droździel - 3,88 H - Jakub Rymarz - 4,81 Prymusi klas drugich A - Paweł Oleszek - 5,11 B - Bartosz Herc - 5,2 C - Izabella Frąc - 5,5 D - Joanna Mostowska - 4,91 E - Aleksandra Sochacka - 4,57 F - Magdalena Pałęga - 4,25 G - Wiktoria Kasprzak - 4,50 H - Gabriela Romańczuk - 4,29 I - Aleksandra Wszytko - 4,78 Sedecznie gratulujemy a dyrekcji, nauczycielom i wszystkim uczniom życzymy pięknych wakacji.

2019-06-20

Wydarzenia

Najlepsi 2019 - nagrodzeni przez Pana Prezydenta

13 czerwca 2019r. Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk spotkał się z uczniami zamojskich szkół - laureatami i finalistami konkursów wiedzy, olimpiad przedmiotowych. Uchonorowani uczniowie naszego liceum to: Barbara Rosiak finalistka Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH - opiekun p. Maria Hałasa, Maciej Wojnar finalista  XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz XIV Olimpiady Przedsiębiorczości - opiekun p. Anna Gęborys, Sebastian Czusz finalista XLII Olimpiady Języka Francuskiego - opiekun p. Bernarda Paszko, Stanisław Zabandżała laureat XLV Olimpiady Historycznej - opiekun p. Zbigniew Kordyaczny. Serdecznie gratulujemy.

2019-06-17

Wydarzenia

CEMS Chance

W dniach 20 - 24 maja 2019r. uczniowie klasy IB Karolina Pawłuszkiewicz i Michał Biały wzięli udział w ogólnopolskim projekcie CEMS Chance organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Spędzony czas spożytkowali na poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swoich umiejętności podczas warsztatów i zwiedzanie naszej stolicy. Tekst: Karolina Pawłuszkiewicz

2019-06-17

Wydarzenia

NON OMNIS MORIAR

…zaczęło się w październiku… …opublikowaliśmy  50 wpisów z różnych kategorii… …dziesiątki nieprzespanych nocy, tysiące przebytych kilometrów, miliony myśli napływających zewsząd i miliardy słów tworzące całokształt naszej rocznej pracy…                 Drodzy czytelnicy Post Scriptum!!

2019-06-14

Wydarzenia

Brąz w piłce plażowej

12.06.2019 roku na obiektach sportowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został rozegrany finałowy turniej siatkówki plażowej szkół ponadginazjalnych  ojewództwa lubelskiego.

2019-06-14

Wydarzenia

Akcje charytatywne

W naszej szkole odbyła się coroczna akcja „Podaruj krew w IIILO”. W tej wspaniałej inicjatywie oddania krwi wzięło udział aż 47 osób. Część z nich postanowiła zrobić kolejny dobry uczynek

2019-06-11

Wycieczki

ppleso