29.03.2019 r. klasy IF, IG ORAZ IIF razem z P.M. Dłutkowską, P. A. Majder - organizatorką całego wyjazdu, P. E.29.03.2019 r. klasy IF, IG ORAZ IIF razem z P.M. Dłutkowską, P. A. Majder - organizatorką całego wyjazdu, P. E.Pudło, P. A. Biskupską wybrały się w podróż do najbiedniejszego, ale zarazem bardzo malowniczego regionu w Polsce - naPodlasie. Dzień dla nas rozpoczął się bardzo wcześnie, bo już ogodzinie trzeciej nad ranem odbyła się zbiórka, następniewyruszyliśmy w ekspedycję na północny wschód kraju. Głównympunktem programu było odwiedzenie Opery i Filharmonii Podlaskiej,by obejrzeć spektakl „Doktor Żywago” z muzyką Lucy Simon, wreżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznymGrzegorza Berniaka. Powieść „Doktor Żywago” Borysa Pasternaka tojedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historia omiłości.Akcja rozpoczyna się w 1905 roku. To znamienna data whistorii cesarstwa. Trwa krwawa wojna z Japonią, rosną niepokojespołeczne – wkrótce wybuchnie rewolucja, która na kilka miesięcyzachwieje krajem.W tym czasie Jurij Żywago, w którego rolę wciela sięŁukasz Zagrobelny, przeżywa osobistą tragedię. Chłopiec traci swojąukochaną matkę. Mikołaj Nikołajewicz, brat zmarłej, bierze pod swojeskrzydła krewniaka. Jurij trafia zaś na stancję do rodziny Gromieków.Poznaje tam córkę właścicieli mieszkania, Tosię. Z biegiem lat Jurijzbliża się do Tosi, a zarazem zyskuje akceptację jej rodziców. Matkakobiety chce, by dojrzała już para wzięła ślub. Tak też się dzieje.Równocześnie poznajemy gimnazjalistkę Larę. Jest onakochanką dojrzałego mężczyzny. W czasie kłótni z nim chce go zabić– dochodzi do skandalu, którego obserwatorem jest młody Jurij. Larapoznaje mężczyznę, który żeni się z nią. W tym czasie Jurij studiujemedycynę. Gdy wybucha wojna, obaj mężczyźni ruszają na front.Lara, by być blisko męża, zostaje pielęgniarką. Wtedy znów styka się z młodym Żywago.Tymczasem wybucha rewolucja, która obaliła carat (rewolucja lutowa). Kilka miesięcy później, w trakcie rewolucjipaździernikowej władzę przejmują bolszewicy. Jurij nawiązuje romans z Larą, jednak wydarzenia historyczne rozdzielająkochanków. Komuniści zmuszają Jurija do wstąpienia w ich szeregi. Gdy kończy się wojna domowa, Jurij zostaje sam. Jego żonawyjeżdża do Paryża, a Lara musi się ukryć przed komunistami.Białostocki „Doktor Żywago” urzeka potęgą scenografii, świetnymi kostiumami i oczywiście idealnie wybraną obsadąpremierową. Dzięki mocnym scenom i dobrym dialogom pokazuje zarówno bezsens wojny, jak i szaleństwo rewolucji. I miłość –wbrew przykazaniom i sakramentom, ale jakże piękną.Po jakże urzekającym i pełnym wrażeń musicalu ruszyliśmy dalej, w kierunku Pałacu Branickich. W kompleksie tymzwiedziliśmy Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz pomieszczenia reprezentacyjne Pałacu Branickich. W następnejkolejności odwiedziliśmy Muzeum Ikon w Supraślu. Wystawa ta jest inne niż wszystkie, ma niezwykły charakter, atmosferę iumożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralnąprawosławia. Ostatnim punktem programu był obiad... i do domu. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Tak zakończył sięnasz dzień pełen wrażeń. Jeśli macie możliwość na wojaże, polecam serdecznie. Pamięć o Podlasiu pozostanie na zawsze wnaszych sercach.

Koniec semestru to dobra okazja, żeby zmienić perspektywę i zamienić szkolną ławkę na muzealną podłogę.

21 grudnia 2018 roku, w przeddzień Bożego Narodzenia, w składzie trzech klas (1G, 2F i 3C), udaliśmy się pod opieką pani Alicji Majder, pani Anny Biskupskiej, pani Ewy Pudło oraz pana Przemysława Mazurka na wycieczkę do Lwowa,

Dzięki zaproszeniu europosła pana Krzysztofa Hetmana uczniowie z klas prawniczych Id, IId, IIId z opiekunem p. Zbigniewem Kordyacznym uczestniczyli w trzydniowym programie studyjnym w Brukseli.

27 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klasy prawniczej - Zuzanna Luciak oraz Kacper Mazurek wzięli udział w XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Warunkiem uczestniczenia w obradach było wykonanie zadania rekrutacyjnego na temat ,,Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej''.

ppleso