12 grudnia 2015 uczniowie klas I i II obejrzeli przedstawienie zaprezentowane przez teatr "Kurtyna" z Krakowa. Spektakl to porywająca a zarazem wzruszająca historia Beatki, wrażliwej i uczuciowej dziewczyny, którą niespodziewanie dotykają problemy z nauką. Głównym powodem jest niestabilna sytuacja rodzinna. Pewnego dnia pod naciskiem starszych kolegów bierze udział w "zabawie" gdzie po spożyciu alkoholu trafia w bardzo ciężkim stanie do szpitala. To wydarzenie ma wpływ na radykalną zmianę sytuacji rodzinnej. Uczennica po powrocie ze szpitala postanawia przewartościować swój stosunek do  kwestii akceptacji swojej osoby w środowisku rówieśniczym, wspiera ojca walczącego z nałogiem i uczy się jak praktycznie wdrażać w życie pojęcie asertywności.

Drugi spektakl to "Bilet do raju" przedstawia rodzinę w której ojciec pracoholik, matka entuzjastka zakupów i seriali i Maciek - kilkunastoletni chłopiec uważający się za eksperta w dziedzinie używek, oszukujący rodziców. Godziny spędza przed komputerem stosuje przemoc fizyczną i psychiczną wobec słabszych rówieśników.

Spektakle zwracały uwagę na dydaktyczne i profilaktyczne aspekty:

  • przyczyny i skutki braku komunikacji w stosunkach dziecko - rodzic,
  • zaburzenia w procesie budowania indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej,
  • problem braku autorytetów i zafałszowania podstawowego kanonu wartości etycznych w procesie dojrzewania społecznego jednostki,
  • problem agresji elektronicznej,
  • przemoc fizyczna i psychiczna w środowiskach szkolnych,
  • profilaktyka używek: alkohol i nikotyna,
  • profilaktyka uzależnień od środków psychoaktywnych,
  • zdrowotne i społeczne skutki stosowania środków psychoaktywnych.

Organizacja pedagog szkolny Pani Marta Ciuraszkiewicz

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wielkie Dzieło Odbudowy

Społeczność III Liceum wspiera „Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce”. Informacje na temat bieżących prac oraz wyglądu kościoła można śledzić na stronie internetowej WIELKIE DZIEŁO ODBUDOWY. Wygląd po rewitalizacji można zobaczyćTUTAJ

2019-02-11

Wydarzenia

Konkurs zostań drugim Tolkienem 2019

Zapraszamy uczniów gimnazjum i klasy 8 szkoły podstawowej powiatu zamojskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu na opowiadanie w języku angielskim. Pobierz  REGULAMIN KONKURSU

2019-02-08

Wydarzenia

Walentynki 2019

14 lutego to dzień w którym szczególnie okazujemy sobie uczucia, w tym roku "Walentynki" wypadają w zimowe ferie zatem uczniowie wcześniej przygotowali różne imprezy. We wtorek 5 lutego Samorząd zorganizował koncert "karaoke" w którym większość chętnie uczestniczyła wspólnie śpiewając znane miłosne piosenki.

2019-02-08

Wydarzenia

kup lizaka, nakarm psiaka

W naszej szkole działa stoisko pod przewodnim hasłem "kup lizaka, nakarm psiaka", możecie wspomóc zwierzęta z pobliskiego schroniska a przy okazji przekąsić coś słodkiego, serdecznie zapraszamy! Można przeczytać o nas TUTAJ

2019-02-08

Wydarzenia

X Zamojskiego Dyktanda 2019

Dnia 31.01.2018r., uczniowie klas pierwszych: Maria Bojarczuk, Magdalena Majdańska, Karol Kowalczuk oraz uczennica klasy drugiej – Izabela Fronc, udali się do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Brali oni udział w finale jubileuszowego X Zamojskiego Dyktanda organizowanego przez PWSZ i II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Dyktando nie należało do najłatwiejszych, a uczestnicy musieli zmagać się z wieloma trudnościami jakie ortografia ze sobą niesie. Wspaniale poradziła sobie z tym zadaniem Maria Bojarczuk z klasy Ie, która uplasowała się na III pozycji. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

2019-02-04

Wydarzenia

Oferta AGH

4 lutego gościliśmy w naszej szkole wykładowców Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. W krótkiej prezentacji przedstawiono możliwości jakie daje uczelnia, kierunki rozwoju, metody naboru studentów. Była możliwość zadawania pytań, obejrzeliśmy film o uczelni. Wielu naszych absolwentów studiuje na AGH, a kolejni zapewne także dokonają podobnego wyboru.

2019-02-04

Wydarzenia

Studniówka 2019

26 stycznia o godzinie 19:00 w zamojskiej hali OSiR, Pan Dyrektor Antoni Szostek rozpoczął bal maturalny słowami „poloneza czas zacząć” i tradycyjnie jak co rok, od początku istnienie liceum, poprowadził piękny korowód dziewcząt i chłopców.

2019-01-27

Wydarzenia

Łyk kultury

Koniec semestru to dobra okazja, żeby zmienić perspektywę i zamienić szkolną ławkę na muzealną podłogę.

2019-01-27

Wydarzenia

Drogowskaz Mistrzostwa Finansowego

17 stycznia 2019 roku w Zamojskim Domu Kultury odbyło sie wydarzenie którego organizatorami byli uczniowie klasy 2 E: Mateusz Grzyb, Karolina Mazurek, Maciej Wojnar, Mateusz Psiuk i Miłosz Piotrowski.

2019-01-23