Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” 

w Zamościu zapraszają do udziału w dziewiątej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”.

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury
i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2018 r. Jego rozwiązanie nastąpi 27 września w czwartek o godzinie 18:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres

Katolickie Radio Zamość

 1. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

 

Pytania konkursowe

 

 1. Jakie obecne miasto wojewódzkie na Ukrainie posiada w swoim godle herb rodu Zamoyskich "Jelita"?
 1. Źródła jakich rzek znajdują sie na terenie miejscowości naszego regionu: Siedliska (gm. Lubycza Królewska), Wólka Husińska (przysiółek Husiny, gm. Krasnobród), Werchrata (gm. Horyniec Zdrój), Chłopiatyn (gm. Dołhobyczów), Panasówka (gm. Tereszpol).
 1. Podaj przynajmniej trzy miejscowości z terenu naszej diecezji w których funkcjonowały cukrownie?
 1. Jaki utwór Fryderyka Chopina stanowi muzyczną reminiscencję jego pobytu u Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie w 1830 roku?
 1. Nad cudownym źródełkiem, z którego bierze początek rzeczka Marianka (dopływ Wolicy)
  w 1884 roku zbudowano drewnianą kapliczkę. W jakiej miejscowości jest to miejsce?
 1. Podaj imię i nazwisko branki tatarskiej, żony wójta z Radruża, przebywającej XVII w. przez 29 lat w niewoli tureckiej.
 1. Podaj najdalej wysunięte, skrajne punkty terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
 1. Podaj nazwy miejscowości naszego regionu w których znajdują się źródła: św. Romana,
  św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Jana?
 1. W jakiej miejscowości regionu wieża kościoła jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego
  w Krakowie?
 1. W jakich rezerwatach przyrody w regionie możemy spotkać następujące okazy fauny, flory
  i przyrody nieożywionej:
 2. dziewiećsił popłocholistny,
 3. rosiczka okrągłolistna,
 4. suseł perełkowany,
 5. modrzew polski,
 6. nadobnica alpejska,
 7. skamieniałe trzeciorzędowe taksodie sekwojowate i cypryśniki
 1. Podaj liczbę i nazwy miast w poszczególnych powiatach naszego regionu (biłgorajski, hrubieszowski, lubaczowski, tomaszowski i zamojski).
 1. W herbach jakich miast naszego regionu znajdziemy herb Zamoyskich ,,Jelita”?
 1. Podaj nazwy trzech miejscowości położonych na Działach Grabowieckich w których podczas okupacji hitlerowskiej przebywał późniejszy Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.
 1. Podaj przynajmniej trzy potrawy z jakich znany jest nasz region?
 1. Podaj przynajmniej dwie miejscowości z naszego regionu w których znajdują się cudowne obrazy z kościołów na Kresach wschodnich. Skąd one pochodzą?

Wydarzenia

Wydarzenia

RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2019

10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie odbył się 21 finał Rankingu Liceów Perspektywy. Nasze liceum od kilku lat utrzymując stały, wysoki poziom kształcenia i przygotowania do matury po raz kolejny uzyskało zaszczytny tytuł „Srebrna szkoła”, będąc jednocześnie jedną z najlepszych szkół w regionie.

2019-01-11

Wydarzenia

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019

10 stycznia w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 552 uczniów uprawnionych do głosowania swój głos oddało 454. Wybory wygrał Kacper Mazurek z klasy 2d, który został nowym przewodniczącym. Maksymilian Ziemiński z klasy 2d  oraz Wiktoria Tyszko z klasy 1d zostali zastępcami Kacpra. Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy i wielu sukcesów.

2019-01-11

Wydarzenia

Zebrania z rodzicami 2019

21 stycznia 2019 roku o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami klas I, II i III.

2019-01-06

Wydarzenia

Stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych

Uczennica naszej szkoły Oliwia Łoś z klasy Ia została stypendystką programu „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019”. Oliwia otrzymała stypendium i list gratulacyjny od Marszałka Województwa Lubelskiego.

2018-12-19

Wydarzenia

Olimpiada Wiedzy o Mediach

W piątek 14 grudnia 2018r. trzy uczennice naszej szkoły: Alicja Bździuch z kl. I A i Izabella Frąc z kl. II C (opiekun merytoryczny p. Anna Korkosz) oraz Dominika Majdanik z kl.III D (opiekun merytoryczny p.Eliza Leszczyńska-Pieniak) wzięły udział w II etapie (wojewódzkim) Olimpiady Wiedzy o Mediach w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL.  Aby zakwalifikować się do II etapu Olimpiady, należało napisać esej na jeden z tematów podanych przez Komitet Organizacyjny Olimpiady. Natomiast na II etapie Olimpiady uczestnicy rozwiązali test wiedzy składający się z 40 pytań. Eseje uczennic naszej szkoły, dzięki którym zakwalifikowały się do etapu II Olimpiady zostaną wkrótce opublikowane na szkolnym blogu uczniowskim „Post Scriptum”- ZAPRASZAMY DO CZYTANIA!

2018-12-19

Wydarzenia

Projektu Marzenie

W naszej szkole, 13 grudnia 2018r., odbyła się kawiarenka z ciastami i babeczkami. Została zorganizowana przez członków "Projektu Marzenie"

2018-12-19

Wydarzenia

Nasza uczennica dwukrotną Mistrzynią Europy w kumite

W dniach od 5 do 12 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły - Marta Czapka (1e) i Kacper Pańko(3a),  brali udział w XXIV Mistrzostwach Europy Karate Fudokan w Słowenii.

2018-12-15

Wydarzenia

CAŁA SZKOŁA CZYTA HERBERTA

Z okazji 20 rocznicy śmierci poety sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W naszej szkole 05 grudnia 2018r. podjęto działania upamiętniające sylwetkę poety.

2018-12-13

Wydarzenia

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09