Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”

w Zamościu zapraszają do udziału w dziewiątej edycji konkursu wiedzy o ,,małych ojczyznach” pod nazwą ,,Znam swój region”.

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury
i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2018 r. Jego rozwiązanie nastąpi 27 września w czwartek o godzinie 18:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres

Katolickie Radio Zamość

1. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.

Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Pytania konkursowe

1. Jakie obecne miasto wojewódzkie na Ukrainie posiada w swoim godle herb rodu Zamoyskich "Jelita"?
  1. Źródła jakich rzek znajdują sie na terenie miejscowości naszego regionu: Siedliska (gm. Lubycza Królewska), Wólka Husińska (przysiółek Husiny, gm. Krasnobród), Werchrata (gm. Horyniec Zdrój), Chłopiatyn (gm. Dołhobyczów), Panasówka (gm. Tereszpol).
  1. Podaj przynajmniej trzy miejscowości z terenu naszej diecezji w których funkcjonowały cukrownie?
  1. Jaki utwór Fryderyka Chopina stanowi muzyczną reminiscencję jego pobytu u Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie w 1830 roku?
  1. Nad cudownym źródełkiem, z którego bierze początek rzeczka Marianka (dopływ Wolicy)
    w 1884 roku zbudowano drewnianą kapliczkę. W jakiej miejscowości jest to miejsce?
  1. Podaj imię i nazwisko branki tatarskiej, żony wójta z Radruża, przebywającej XVII w. przez 29 lat w niewoli tureckiej.
  1. Podaj najdalej wysunięte, skrajne punkty terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
  1. Podaj nazwy miejscowości naszego regionu w których znajdują się źródła: św. Romana,
    św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Jana?
  1. W jakiej miejscowości regionu wieża kościoła jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego
    w Krakowie?
  1. W jakich rezerwatach przyrody w regionie możemy spotkać następujące okazy fauny, flory
    i przyrody nieożywionej:
  2. dziewiećsił popłocholistny,
  3. rosiczka okrągłolistna,
  4. suseł perełkowany,
  5. modrzew polski,
  6. nadobnica alpejska,
  7. skamieniałe trzeciorzędowe taksodie sekwojowate i cypryśniki
  1. Podaj liczbę i nazwy miast w poszczególnych powiatach naszego regionu (biłgorajski, hrubieszowski, lubaczowski, tomaszowski i zamojski).
  1. W herbach jakich miast naszego regionu znajdziemy herb Zamoyskich ,,Jelita”?
  1. Podaj nazwy trzech miejscowości położonych na Działach Grabowieckich w których podczas okupacji hitlerowskiej przebywał późniejszy Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.
  1. Podaj przynajmniej trzy potrawy z jakich znany jest nasz region?
  1. Podaj przynajmniej dwie miejscowości z naszego regionu w których znajdują się cudowne obrazy z kościołów na Kresach wschodnich. Skąd one pochodzą?

Maciej Wojnar podwójnym finalistą

Uczeń naszej szkoły Maciej Wojnar został finalistą XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz XIV Olimpiady Przedsiębiorczości uzyskując w ten sposób indeks na wszystkie kierunki SGH w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu oraz wybrane kierunki na Uniwersytecie Gdańskim, w Białymstoku oraz KUL. Opiekunem merytorycznym Macieja była p. Anna Gęborys. Gratulujemy tak wielkiego sukcesu!

2019-04-14

Zmiana terminu spotkań wychowawców klas z rodzicami

24 kwietnia w środę o godzinie 16:00 odbędą się spotkania wychowawców klas I i II z rodzicami.

2019-04-14

NAJWIĘKSZE TALENTY W III LO

W dniu 11.04.2019r. reprezentanci naszej szkoły - Zuzanna Luciak oraz Damazy Wachuła z klasy 2D wzięli udział w międzyszkolnym IX Festiwalu Talentów Młodzieży pt.,,Pozwólmy młodym rozwinąć skrzydła''. Nasi uczniowie pokazali swoje umiejętności w kategorii śpiewu. Damazy Wachuła,  pokonując całą konkurencję, zajął 1 miejsce oraz otrzymał najwyższą nagrodę GRAND PRIX festiwalu.

2019-04-11

Laureat XLV Olimpiady Historycznej

Uczeń naszej szkoły Stanisław Zabandżała laureatem XLV Olimpiady Historycznej.  Informujemy z wielką radością, że uczeń naszej szkoły Stanisław Zabandżała został laureatem XLV Olimpiady Historycznej i tym samym jest zwolniony z rekrutacji na studia na wszystkie kierunki humanistyczne. Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem ucznia do Olimpiady sprawował p. Zbigniew Kordyaczny. Podziwiamy ciężką pracę i gratulujemy sukcesu !

2019-04-10

Finalista XLII Olimpiady Języka Francuskiego

Sebastian Czusz uczeń klasy II a został finalistą XLII Olimpiady Języka Francuskiego. Z 565 uczniów, którzy uczestniczyli w eliminacjach etapu okręgowego, do etapu centralnego zakwalifikowalo się 59. Eliminacje centralne odbyły się w Łodzi w dniach 4-6 kwietnia i składały się z części pisemnej i ustnej. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Bernarda Paszko GRATULACJE!

Koszykarki IV drużyną w województwie

4 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w hali sportowej IV LO w Białej Podlaskiej, odbył się finał licealiady wojewódzkiej w koszykówce dziewcząt, rocznik 1999 i młodsi. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach. Grupa A: Biała Podlaska, Zamość, Lubartów, grupa B: Lublin, Chełm, Biłgoraj. Reprezentacja zamojskiego III LO zajęła 4. miejsce, pokonując – Lubartów 21:15. Gratulujemy.

FIT IN DEUTSCH XI edycja

2 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole XI edycja konkursu języka niemieckiego FIT IN DEUTSCH. Konkurs przeznaczony był dla uczniów gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych.

WIZYTA KLAS PRAWNICZYCH W SĄDZIE

27 marca klasy 1D i 2D wraz z Panią Elizą Leszczyńską-Pieniak i Panem Zbigniewem Kordyacznym rozpoczęły swój dzień od wizyty w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

2019-03-28