„Antologia Niepodległości” przygotowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę jest zbiorem 44 tekstów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powstała z myślą o uczczeniu jubileuszu oraz zwróceniu uwagi na ważne i cenne utwory w dziejach polskiej kultury. Teksty te są wspomnieniem najważniejszych wydarzeń i postaci tamtych czasów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy, a później walczył o uzyskanie pełni demokracji.

„Antologia Niepodległości” stanowi kontynuację Narodowego Czytania, w którym uczestniczyła również i nasza szkoła. Lekturą wybraną przez prezydenta RP było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Konkurs plastyczny „Barwy Niepodległej” to wydarzenie towarzyszące wystawie; został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematyka prac plastycznych koncentrowała się wokół wydarzeń, postaci oraz symboli związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.  Jury konkursu – p. Alicja Majder, p. Renata Ochniowska, p. B. Galant – wyróżniło trzy najlepsze prace. Laureatami zostali: Natalia Skiba z klasy III g (I miejsce), Katarzyna Szajewska z klasy II a (II miejsce) oraz Natalia Górna z klasy I f (III miejsce). Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu odbyło się 9 listopada 2018 r. w sali teatralnej podczas szkolnych uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyróżnione prace są częścią wystawy „Antologia Niepodległości”, która znajduje się na  I piętrze, przed salą multimedialną.

Organizatorki składają serdeczne podziękowania uczniom klas: I c, II a, II f, III c, III e, którzy włączyli się w pomoc i wzięli czynny udział w tym kulturalnym przedsięwzięciu.