Młodzież o Norwidzie

Ewa Koczułap

Kamila Dwojakowska

Michał Kapłon Marcin Kapłon

Poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta, rzeźbiarz, malarz.Urodził się 24 września we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem w rodzinie szlacheckiej. Do dziś stoi tam piękny modrzewiowy, parterowy dwór z gankiem wspartym na czterech słupach.Na chrzcie otrzymał imiona Cyprian Ksawery Gerard Walenty. Imię Kamil wybrał do bierzmowania, na pamiątkę nieszczęśliwej miłości.
Lata szkolne spędził w Warszawie. Będąc samoukiem o uzdolnieniach literackich, plastycznych, szybko zdobył uznanie w środowisku literackim tzw. Cyganerii warszawskiej. W 1842 r. wyjechał z Polski, żeby podjąć studia we Włoszech. Tak rozpoczął się okres czterdziestoletniej tułaczki po świecie.
W 1846 r. spędził miesiąc w więzieniu w Berlinie, gdyż oskarżono go o działalność na rzecz wydarzeń rewolucyjnych w kraju. Tam nabawił się postępującej głuchoty.
W 1849 r. osiadł w Paryżu, marząc jednak o poszukiwaniu szczęścia w Ameryce lub Azji. W tym okresie poznał Słowackiego, Chopina.
Żył w biedzie, miał kłopoty z publikowaniem. Oświadczył się Marii Trębickiej, przyjaciółce swej pierwszej miłości - Marii Kalergis, ale dostał kosza. Rozczarowany myślał o wstąpieniu do zakonu zmartwychwstańców, ale ostatecznie w 1852 r. wyjechał do Ameryki. Tam zarabiał na życie rysunkiem i rzeźbą. Po roku, nie zrobiwszy kariery, ale będąc pierwszym polskim romantykiem, który widział Amerykę, wrócił do Paryża. Rozpoczął się okres zabiegania o publikację utworów i wystawy dzieł plastycznych.
Ostatnie lata życia spędził w polskim przytułku dla emigrantów w Ivry pod Paryżem. Zmarł 23 maja 1883 r. Jego prochy spoczywają na cmentarzu w Montmorency,
w zbiorowym grobie.
Był autorem wierszy lirycznych, poematów, dramatów, traktatów, nowel; tłumaczem utworów Dantego, Byrona i Szekspira. Jego twórczość została odkryta i wydana dopiero w okresie Młodej Polski przez Zenona Przesmyckiego - "późnego wnuka". Z tego okresu pochodzi legenda Norwida jako poety tragicznego.

15 czerwca jest obchodzony w naszej szkole jako Dzień Patrona. Z tej okazji odbywają się konkursy i uroczystości związane z postacią Cypriana Kamila Norwida. Na początku artykułu, wyróżnione prezentacje wykonane przez uczniów w ramach konkursu Życie i Twórczość Patrona Szkoły.

PopdpisNorwid

Najlepszy reportaż powstał w III LO

Katarzyna Wrona, uczennica klasy I i została laureatką konkursu na reportaż"Idee olimpijskie w życiu jednostki i społeczności" zorganizowanego przez UMCS w Lublinie. W konkursie wzięło udział ponad stu uczestników z różnych szkół województwa lubelskiego. Kasia napisała pracę pod tytułem: "Olimpiada jest dla każdego" pod kierunkiem pani Elizy Leszczyńskiej-Pieniak. Oprócz cennych nagród uczestnicy otrzymali możliwość zwiedzenia studenckiego  Radia Centrum i porozmawiania z młodymi dziennikarzami. V.L.

2018-06-15

Dzień krwiodawstwa 2018

8 czerwca 2018 roku nasza szkoła po raz 12 zorganizowała Dzień Krwiodawstwa połączony z punktem pobrań. Dzień wcześniej klasa 2b i 2d przygotowała stanowiska. Rozpoczęliśmy rejestrację o godzinie 8:00. Spośród 57 osób zainteresowanych, krew oddało 31. Ponadto podczas dwóch pierwszych godzin lekcyjnych w Sali teatralnej odbyła się prelekcja na temat transplantologii. Uczniowie mieli możliwość spotkania z osobą po przeszczepie. Galeria

2018-06-15

Bezpieczna praca za granicą

Pani Pedagog Marta Ciuraszkiewicz, zaprosiła na prelekcję do naszej szkoły przedstawicielkę Centrum Informacji i Rozwoju Kariery Zawodowej aby przedstawiła nam ważne informacje przydatne przy planowaniu wakacyjnej pracy za granicą. Dowiedzieliśmy się jak szukać bezpiecznej pracy i jak sobie radzić z trudnościami za granicą.

2018-06-04

Mistrzowie siatkówki plażowej

25 maja w Tomaszowie Lubelskim odbyła się Rejonowa Licealiada w siatkówce plażowej. I miejsce zajęła drużyna chłopców z naszej szkoły. Skład drużyny: Lis Kacper, Greszta Patryk, Wojtyna Karol, Ziemiński Krzysztof. Zwycięzka drużyna 13 czerwca będzie uczestniczyć w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego w Lublinie. Zaś drużyna dziewcząt w składzie: Delmanowicz Wiktoria, Żolyniak Ramona, Hereta Julia, Kawka Paulina - zajęła II miejsce. Serdecznie Gratulujemy i cieszymy się że nasz sukces odnotowały także lokalne media.

2018-05-31

Liga Szachowa

W poniedziałek 21 maja odbyły sie kolejne rozgrywki w ramach Ligii Szachowej Miasta Zamość. Zawody wygrała drużyna  III liceum. Skład drużyny: Maciej Wojnar, Maciej Kordyaczny, Patryk Greszta. Była to pierwsza wygrana naszego zespołu w tym sezonie.

2018-05-25

Goście Włoscy

W dniach od 23 do 27 kwietnia gościliśmy grupę włoskich rówieśników z Novary, było to kolejne spotkanie w trójstronnym projekcie „Działaj naturalnie”. Projekt w którym grupy opracowują miejsca agroturystyczne. Grupa uczniów z naszej szkoły zaproponowała zagospodarowanie budynku po starym młynie we włoskiej miejscowości Ticino,

2018-05-07

Abiturienci 2018

27 kwietnia 2018 roku tegoroczni absolwenci III liceum otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. O godzinie  12:00 w Katedrze Zamojskiej uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej w ich intencji, po jej zakończeniu dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i abiturienci zebrali się w sali gimnastycznej.

2018-04-28

FIT IN DEUTSCH 2018 wyniki

11 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole X edycja konkursu języka niemieckiego dla gimnazjalistów FIT IN DEUTSCH. Gościliśmy uczniów gimnazjów z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Zwierzyńca i Skierbieszowa. Nasi goście mieli przy okazji konkursu możliwość obejrzenia naszej szkoły oraz rozmowy ze starszymi kolegami.

2018-04-28

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

18 kwietnia 2018 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu odbyły się XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

2018-04-24