Młodzież o Norwidzie

Ewa Koczułap

Kamila Dwojakowska

Michał Kapłon Marcin Kapłon

Poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta, rzeźbiarz, malarz.Urodził się 24 września we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem w rodzinie szlacheckiej. Do dziś stoi tam piękny modrzewiowy, parterowy dwór z gankiem wspartym na czterech słupach.Na chrzcie otrzymał imiona Cyprian Ksawery Gerard Walenty. Imię Kamil wybrał do bierzmowania, na pamiątkę nieszczęśliwej miłości.
Lata szkolne spędził w Warszawie. Będąc samoukiem o uzdolnieniach literackich, plastycznych, szybko zdobył uznanie w środowisku literackim tzw. Cyganerii warszawskiej. W 1842 r. wyjechał z Polski, żeby podjąć studia we Włoszech. Tak rozpoczął się okres czterdziestoletniej tułaczki po świecie.
W 1846 r. spędził miesiąc w więzieniu w Berlinie, gdyż oskarżono go o działalność na rzecz wydarzeń rewolucyjnych w kraju. Tam nabawił się postępującej głuchoty.
W 1849 r. osiadł w Paryżu, marząc jednak o poszukiwaniu szczęścia w Ameryce lub Azji. W tym okresie poznał Słowackiego, Chopina.
Żył w biedzie, miał kłopoty z publikowaniem. Oświadczył się Marii Trębickiej, przyjaciółce swej pierwszej miłości - Marii Kalergis, ale dostał kosza. Rozczarowany myślał o wstąpieniu do zakonu zmartwychwstańców, ale ostatecznie w 1852 r. wyjechał do Ameryki. Tam zarabiał na życie rysunkiem i rzeźbą. Po roku, nie zrobiwszy kariery, ale będąc pierwszym polskim romantykiem, który widział Amerykę, wrócił do Paryża. Rozpoczął się okres zabiegania o publikację utworów i wystawy dzieł plastycznych.
Ostatnie lata życia spędził w polskim przytułku dla emigrantów w Ivry pod Paryżem. Zmarł 23 maja 1883 r. Jego prochy spoczywają na cmentarzu w Montmorency,
w zbiorowym grobie.
Był autorem wierszy lirycznych, poematów, dramatów, traktatów, nowel; tłumaczem utworów Dantego, Byrona i Szekspira. Jego twórczość została odkryta i wydana dopiero w okresie Młodej Polski przez Zenona Przesmyckiego - "późnego wnuka". Z tego okresu pochodzi legenda Norwida jako poety tragicznego.

15 czerwca jest obchodzony w naszej szkole jako Dzień Patrona. Z tej okazji odbywają się konkursy i uroczystości związane z postacią Cypriana Kamila Norwida. Na początku artykułu, wyróżnione prezentacje wykonane przez uczniów w ramach konkursu Życie i Twórczość Patrona Szkoły.

PopdpisNorwid

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09

Turniej Recytatorski „Z wierszem do ludzi”

4 grudnia 2018 r. I LO w Zamościu gościło uczestników międzyszkolnego konkursu recytatorskiego „Z wierszem do ludzi”. Tegoroczna edycja poświęcona była Zbigniewowi Herbertowi. Nasza szkoła również włączyła się w obchody roku poświęconego temu wybitnemu poecie. Uczniowie Pani profesor Alicji Majder: Magdalena Majdańska z klasy I e, Karolina Suchodolska, Karol Olszewski z klasy III c oraz Wojciech Hulanicki z I h (opiekę nad nim sprawowała Pani profesor Anna Smyk-Batorska) wiedzeni prywatnymi upodobaniami przygotowali interesujące interpretacje wybranych przez siebie utworów. Przemówiło słowo… i miło mi napisać, iż w kategorii szkól ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Karolina Suchodolska- z III c (opiekun p. Alicja Majder). Chciałam serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim uczestnikom tego Konkursu i wiem, że interpretacje pozostałych uczniów były równie udane i piękne ,a wybrane przez nich utwory poetyckie otrzymały nowe życie. ☺✿ Alicja Majder

2018-12-09

Konkurs Kolęd 2018

Zapraszamu do udziału w kolejnej wersji Szkolnego Konlursu kolęd i Pastorałek Polskich i Obcojęzycznych. REGULAMIN KONKURSU

Etap szkolny X Zamojskiego Dyktanda

Pierwszy etap X Zamojskiego Dyktanda organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz II Liceum Ogólnokształcące odbył się 27 listopada 2018 r. w sali teatralnej. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 29 uczestników, którzy za bezbłędne napisanie dyktanda mogli uzyskać 100 punktów. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie Karol Kowalczuk z klasy Ic (99 pkt) oraz uczennice klasy Ie - Magdalena Majdańska (98 pkt) i Maria Bojarczuk (96 pkt). O zakwalifikowaniu uczniów do etapu finałowego, który odbędzie się w PWSZ w styczniu 2019 r., szkoła zostanie poinformowana przez organizatorów.

Recytacje z dynamitem

1 grudnia w Zamojskim Domu Kultury odbyły się Dwudzieste Grudniowe Spotkania Recytatorskie – Recytacje z Dynamitem. Nagrodę główną otrzymała Sandra Litwińczuk z klasy 1d (opieka merytoryczna – Eliza Leszczyńska-Pieniak). Uczennica zdobyła uznanie komisji interpretując wiersz Wisławy Szymborskiej. VL

Wizyta w Parlamencie Europejskim

Dzięki zaproszeniu europosła pana Krzysztofa Hetmana uczniowie z klas prawniczych Id, IId, IIId z opiekunem p. Zbigniewem Kordyacznym uczestniczyli w trzydniowym programie studyjnym w Brukseli.

Spacer po Zamościu śladami Marszałka

28 listopada uczniowie  z klasy II d odebrali  nagrody za zdobycie I miejsca w grze miejskiej „Spacer po Zamościu śladami Marszałka”.

Badmintonistki najlepsze w województwie

30 listopada br. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbył się finał Wojewódzkiej Licealiady w badmintonie. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Kasprzak, Aleksandra Laskowska, Monika Piotrowska, Natalia Żujewska oraz Julia Szczepańska bezapelacyjnie wygrała rywalizację

2018-12-04

VIII edycja konkursu języka niemieckiego

29 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole VIII edycja konkursu języka niemieckiego Fuβball – mein Leben poświęcona piłce nożnej. Jak zwykle zainteresowanie było bardzo duże, szczególnie ze strony przedstawicieli płci męskiej.

2018-11-30