Młodzież o Norwidzie

Ewa Koczułap

Kamila Dwojakowska

Michał Kapłon Marcin Kapłon

Poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta, rzeźbiarz, malarz.Urodził się 24 września we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem w rodzinie szlacheckiej. Do dziś stoi tam piękny modrzewiowy, parterowy dwór z gankiem wspartym na czterech słupach.Na chrzcie otrzymał imiona Cyprian Ksawery Gerard Walenty. Imię Kamil wybrał do bierzmowania, na pamiątkę nieszczęśliwej miłości.
Lata szkolne spędził w Warszawie. Będąc samoukiem o uzdolnieniach literackich, plastycznych, szybko zdobył uznanie w środowisku literackim tzw. Cyganerii warszawskiej. W 1842 r. wyjechał z Polski, żeby podjąć studia we Włoszech. Tak rozpoczął się okres czterdziestoletniej tułaczki po świecie.
W 1846 r. spędził miesiąc w więzieniu w Berlinie, gdyż oskarżono go o działalność na rzecz wydarzeń rewolucyjnych w kraju. Tam nabawił się postępującej głuchoty.
W 1849 r. osiadł w Paryżu, marząc jednak o poszukiwaniu szczęścia w Ameryce lub Azji. W tym okresie poznał Słowackiego, Chopina.
Żył w biedzie, miał kłopoty z publikowaniem. Oświadczył się Marii Trębickiej, przyjaciółce swej pierwszej miłości - Marii Kalergis, ale dostał kosza. Rozczarowany myślał o wstąpieniu do zakonu zmartwychwstańców, ale ostatecznie w 1852 r. wyjechał do Ameryki. Tam zarabiał na życie rysunkiem i rzeźbą. Po roku, nie zrobiwszy kariery, ale będąc pierwszym polskim romantykiem, który widział Amerykę, wrócił do Paryża. Rozpoczął się okres zabiegania o publikację utworów i wystawy dzieł plastycznych.
Ostatnie lata życia spędził w polskim przytułku dla emigrantów w Ivry pod Paryżem. Zmarł 23 maja 1883 r. Jego prochy spoczywają na cmentarzu w Montmorency,
w zbiorowym grobie.
Był autorem wierszy lirycznych, poematów, dramatów, traktatów, nowel; tłumaczem utworów Dantego, Byrona i Szekspira. Jego twórczość została odkryta i wydana dopiero w okresie Młodej Polski przez Zenona Przesmyckiego - "późnego wnuka". Z tego okresu pochodzi legenda Norwida jako poety tragicznego.

15 czerwca jest obchodzony w naszej szkole jako Dzień Patrona. Z tej okazji odbywają się konkursy i uroczystości związane z postacią Cypriana Kamila Norwida. Na początku artykułu, wyróżnione prezentacje wykonane przez uczniów w ramach konkursu Życie i Twórczość Patrona Szkoły.

PopdpisNorwid

Wielkie Dzieło Odbudowy

Społeczność III Liceum wspiera „Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce”. Informacje na temat bieżących prac oraz wyglądu kościoła można śledzić na stronie internetowej WIELKIE DZIEŁO ODBUDOWY. Wygląd po rewitalizacji można zobaczyćTUTAJ

2019-02-11

Konkurs zostań drugim Tolkienem 2019

Zapraszamy uczniów gimnazjum i klasy 8 szkoły podstawowej powiatu zamojskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu na opowiadanie w języku angielskim. Pobierz  REGULAMIN KONKURSU

Walentynki 2019

14 lutego to dzień w którym szczególnie okazujemy sobie uczucia, w tym roku "Walentynki" wypadają w zimowe ferie zatem uczniowie wcześniej przygotowali różne imprezy. We wtorek 5 lutego Samorząd zorganizował koncert "karaoke" w którym większość chętnie uczestniczyła wspólnie śpiewając znane miłosne piosenki.

kup lizaka, nakarm psiaka

W naszej szkole działa stoisko pod przewodnim hasłem "kup lizaka, nakarm psiaka", możecie wspomóc zwierzęta z pobliskiego schroniska a przy okazji przekąsić coś słodkiego, serdecznie zapraszamy! Można przeczytać o nas TUTAJ

X Zamojskiego Dyktanda 2019

Dnia 31.01.2018r., uczniowie klas pierwszych: Maria Bojarczuk, Magdalena Majdańska, Karol Kowalczuk oraz uczennica klasy drugiej – Izabela Fronc, udali się do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Brali oni udział w finale jubileuszowego X Zamojskiego Dyktanda organizowanego przez PWSZ i II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Dyktando nie należało do najłatwiejszych, a uczestnicy musieli zmagać się z wieloma trudnościami jakie ortografia ze sobą niesie. Wspaniale poradziła sobie z tym zadaniem Maria Bojarczuk z klasy Ie, która uplasowała się na III pozycji. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

2019-02-04

Oferta AGH

4 lutego gościliśmy w naszej szkole wykładowców Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. W krótkiej prezentacji przedstawiono możliwości jakie daje uczelnia, kierunki rozwoju, metody naboru studentów. Była możliwość zadawania pytań, obejrzeliśmy film o uczelni. Wielu naszych absolwentów studiuje na AGH, a kolejni zapewne także dokonają podobnego wyboru.

2019-02-04

Studniówka 2019

26 stycznia o godzinie 19:00 w zamojskiej hali OSiR, Pan Dyrektor Antoni Szostek rozpoczął bal maturalny słowami „poloneza czas zacząć” i tradycyjnie jak co rok, od początku istnienie liceum, poprowadził piękny korowód dziewcząt i chłopców.

2019-01-27

Łyk kultury

Koniec semestru to dobra okazja, żeby zmienić perspektywę i zamienić szkolną ławkę na muzealną podłogę.

2019-01-27

Drogowskaz Mistrzostwa Finansowego

17 stycznia 2019 roku w Zamojskim Domu Kultury odbyło sie wydarzenie którego organizatorami byli uczniowie klasy 2 E: Mateusz Grzyb, Karolina Mazurek, Maciej Wojnar, Mateusz Psiuk i Miłosz Piotrowski.

2019-01-23