"Bez obawy - pakiet integracyjnydla uczniów różnych narodowooeci w Cirò i w Zamooeciu", projekt zakończył się 31 sierpnia 2018 roku. Brały w nim udział dwie szkoły: III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu oraz Istituto Omnicomprensivo "L. Lilio" z Ciro we Włoszech. Po dwóch latach realizacji  projektu zawiązały sie przyjaźnie i chęć dalszej współpracy. Podczas ostatniego spotkania które miało miejsce  11 czerwca w Ciro, przedstawiciele miast i dyrektorzy szkół podpisali umowę (zobacz UMOWA) o dalszej współpracy. Zaś uczestnicy projektu zdobyli cenne doświadczenia i wypracowali materiały z których mogą korzystać szkoły w których uczniowie to imigranci z różnych krajów korzystając z poniższych odnośników:

W dniach 10 do 14 czerwca 2018 r. miało miejsce spotkanie w ramach projektu Erasmus+, "Bez obawy. Projekt dwustronny realizowany z włoską szkołą w Cirò, w regionie Calabria. Tam też udała się nasza delegacja w składzie: pan zastępca prezydenta Andrzej Zastąpiło. pan dyrektor Antoni Szostek oraz nauczyciele realizujący projekt pani Dagmara Kozik i pani Anna Marmur.

Spotkanie miało charakter podsumowujący dwuletnie prace w ramach projektu. Pan Andrzej Zastąpiło zastępca prezydenta miasta Zamość, oraz burmistrz miasta Cirò i kanclerz miasta Cirò  Marina podpisali list intencyjny o nawiązaniu współpracy pomiędzy tymi trzema miastami. Również dyrektorzy szkół III Liceum i Istituto Omnicomprensivo "L. Lilio" Cirò podpisali umowę o dobrej współpracy.

W dniach 13 maja -16 maja  uczestnicy programu wraz z opiekunami przeglądali materiały dokumentujące realizację projektu. Praca w malowniczej scenerii Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego zaowocowała trwałymi produktami takimi jak:

10 kwietnia w III LO w Zamościu odbyła się konferencja „Poznać innych”. Otwartość na ludzi i kultury jest niezwykle ważna by dobrze funkcjonować w świecie, dlatego organizatorzy zaprosili prelegentów, którzy w swojej pracy zetknęli się z tą problematyką.

Mieszkańcy Zamościa od lat obserwują emigrację z Ukrainy, do szkół średnich i podstawowych trafiają dzieci naszych sąsiadów z za wschodniej granicy. Jak z nimi pracować, jak im pomóc opanować treści programowe w nowym dla nich języku? Niestety polskie szkoły nie są na to przygotowane. Organizatorzy działając w ramach programu Erasmus zaprosili Zofię Kiełbińską-Ryń, która podzieliła się swoimi doświadczeniami na temat współpracy z uczniami i studentami z Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczy się tam wielu młodych Ukraińców. Zamość jest dla nich przystankiem- wyjeżdżają potem na studia magisterskie do innych miast, zdobywają zawód, pracę i osiedlają się w Polsce. Z tematem emigracji od lat zmagają się Włosi, młodzież z III LO dzięki programowi Erasmus mogła to obserwować w Ciro- niewielkim miasteczku na Kalabrii. Giusseppe Conti przybliżył ten problem w wykładzie „Poznać innych, poznać Włochów” i wyjaśnił, jak we wzajemnym porozumieniu pomaga język gestów. Konferencja zakończyła się warsztatami. Przygotowali ją uczniowie i nauczyciele III LO w ramach projektu Erasmus. Jej międzynarodowy charakter podkreśla, że problem emigracji to temat kluczowy w o doświadczeniu współczesnych Europejczyków.

Galeria

Prezentacja Pani Zofii Kiełbińskiej-Ryń "Współpraca z uczniami i studentami z Ukrainy - uwagi praktyczne"

Prezentacja Pana Giusseppe Conti "Poznać Włocgów"

O konferencji pisały lokalne media