La mia esperienza interculturale con Afs é cominciata davvero con il primo giorno di scuola.

Il mio primo giorno di liceo in Italia era passato già da ben quattro anni, avevo dimenticato l'emozione di quel giorno, fino a quando il 4 Settembre 2017 tutto é tornato: l'ansia, la paura, l'emozione, la voglia di conoscere i miei nuovi compagni, il terrore di non essere accettata. Quel giorno, invece, tutti mi hanno accolto calorosamente. I primi ostacoli sono stati la lingua e la scoperta di dover cambiare ogni ora l'aula. Mi sembrava tutto difficile, impossibile da affrontare. Tornata a casa, guardando la mappa della scuola sono scoppiata in lacrime. Nei giorni seguenti alla fine di ogni lezione seguivo gli altri, altrimenti ero sicura di perdermi. Per i primi giorni riuscivo solo a formulare frasi come "Jestem z Włoch" e "Nie rozumiem" e tutto ciò che mi circondava era sconosciuto, ignoto, diverso. Ricordo che durante la prima lunga ricreazione credevo che stessimo semplicemente aspettando l'insegnante in ritardo. Subito sono rimasta stupita dall'organizzazione, dall'atteggiamento rispettoso degli alunni e dall'ambiente sereno ed accogliente. Inoltre sono colpita dalla voglia dei ragazzi di organizzare attività coinvolgenti, che mi hanno spesso portato a riflettere su quanto questa sia davvero una scuola funzionale. É inutile ribadire quanto mi sia trovata bene. Tutto questo mi ha fatto crescere e mi ha lasciato un segno indelebile, perché non potrò mai dimenticare il senso di piacevolezza che provavo a scuola. Qui ho imparato tante cose che vanno oltre i libri. Adesso mi sento di far parte di questa scuola, che mi ha dato tanto.
III LO im. Cypriana Kamila Norwida é la mia seconda scuola.

W tym roku szkolnym od września 2017 goscilismy w szkole uczennicę włoską Marię Cristinę. Bardzo cenne dla naszego projektu wydają się jej uwagi o szkole.

Czy zdawaliśmy sobie sprawę, jak nieistotne dla nas szczegóły mogą zdezorientować  uczniów zagranicznych?

Czy  docenialiśmy, jak dobrze przygotowana jest nasza szkolna społeczność do przyjęcia uczniów spoza Polski?

Opinia Marii Cristiny potwierdza, że uczniowie zagraniczni doceniają nasze wysiłki i dobrze się czują z nami.

Grazie Maria Cristina, ti aspettiamo di nuovo nella tua „seconda scuola”

Brązowy medal dla dziewcząt w licealiadzie - piłka nożna

Po zwycięstwach w licealiadzie miejskej i rejonowej, zamojskie 3 LO zakwalifikowało się do zawodów wojewódzkich. W dniu 11.12.2018 r. w Chełmie, odbyła się Wojewódzka Licealiada w piłce nożnej dziewcząt. Reprezentacja Naszej szkoły w skladzie: Gaudnik Karolina, Kolasa Angelika, Kołtun Paulina, Kwaśniuk Karolina,  Mazur Monika, Micek Milena, Mrozik Dominika, Parol Wiktoria, zdobyła brązowy medal. Trener: Waldemar Sękowski.

2018-12-13

CAŁA SZKOŁA CZYTA HERBERTA

Z okazji 20 rocznicy śmierci poety sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W naszej szkole 05 grudnia 2018r. podjęto działania upamiętniające sylwetkę poety. Uczennica klasy 3i Paulina Wróbel przygotowała prezentację multimedialną o tym wyjątkowym twórcy. Kolejnym krokiem była prezentacja tekstów Herberta przez społeczność szkolną oraz nauczycieli. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów: pani Katarzyny Pańko i pani Anny Korkosz. Uzupełnieniem całego przedsięwzięcia była oprawa muzyczna przygotowana przez panią Renatę Ochniowską. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w prezentowane teksty. Była to już 7 edycja akcji " Cała szkoła czyta... ". Film z wydarzenia

2018-12-13

WOJEWÓDZKA LICEALIADA W SZACHACH DRUŻYNOWYCH 2018/2019

07.12.2018 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu został rozegrany turniej szachów drużynowych o miano najlepszej drużyny województwa lubelskiego wśród szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2018/2019. Turniej był bardzo emocjonujący a jedną z głównych ról odegrał zespół III LO z Zamościa. Drużyna zajęła II miejsce wśród 11 zespołów województwa lubelskiego. Srebrny medal wywalczył zespół w składzie: Joanna Dorosz, Patryk Greszta, Maciej Kordyaczny, Maciej Wojnar  Węcej szczegułów tutaj

2018-12-11

Mała Ojczyzna 2019

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wersji konkursu literacko - fotograficznego przeznaczonego dla szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum. Tutaj regulamin i karta zgłoszeniowa

2018-12-09

Turniej Recytatorski „Z wierszem do ludzi”

4 grudnia 2018 r. I LO w Zamościu gościło uczestników międzyszkolnego konkursu recytatorskiego „Z wierszem do ludzi”. Tegoroczna edycja poświęcona była Zbigniewowi Herbertowi. Nasza szkoła również włączyła się w obchody roku poświęconego temu wybitnemu poecie.

2018-12-09

Konkurs Kolęd 2018

Zapraszamu do udziału w kolejnej wersji Szkolnego Konlursu kolęd i Pastorałek Polskich i Obcojęzycznych. REGULAMIN KONKURSU

Etap szkolny X Zamojskiego Dyktanda

Pierwszy etap X Zamojskiego Dyktanda organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową oraz II Liceum Ogólnokształcące odbył się 27 listopada 2018 r. w sali teatralnej. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 29 uczestników,

Recytacje z dynamitem

1 grudnia w Zamojskim Domu Kultury odbyły się Dwudzieste Grudniowe Spotkania Recytatorskie – Recytacje z Dynamitem. Nagrodę główną otrzymała Sandra Litwińczuk z klasy 1d (opieka merytoryczna – Eliza Leszczyńska-Pieniak). Uczennica zdobyła uznanie komisji interpretując wiersz Wisławy Szymborskiej. VL

Wizyta w Parlamencie Europejskim

Dzięki zaproszeniu europosła pana Krzysztofa Hetmana uczniowie z klas prawniczych Id, IId, IIId z opiekunem p. Zbigniewem Kordyacznym uczestniczyli w trzydniowym programie studyjnym w Brukseli.

2018-12-04